Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 091 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

JAK WALCZYĆ Z FRUSTRACJĄ?

środa, 25 września 2013 21:36

Jak pokonać frustrację ?

          Dzisiejszy temat to odpowiedź na prośbę pewnej miłej Czytelniczki, którą ciepło pozdrawiam. Prawie zawsze spełniam prośby Czytelników o napisanie tekstu z radami w odpowiedzi na ich problem.

Najpierw zacznijmy od pytania: Kiedy czujemy się sfrustrowani? W przypadku, kiedy na czymś nam zależy, podejmujemy działanie i znowu się nie udaje. Frustracji doświadcza Marek – Marek marzy o awansie, rozmawiał już kilka razy ze swoim szefem ale ten mówi, że na razie nie ma możliwości na awans. Alina frustruje to, że nie może dogadać się z mężem. Alina ma plan – aby już nie mieszkać w Warszawie ale poza miastem – niedaleko Konstancina. Mąż jednak nie chce słyszeć o przeprowadzce i ciągle mówi to samo, że po co zmiany i że oszczędności trzeba przeznaczyć na przyszłą edukację ich syna. Jarek szuka od 3 miesięcy pracy w międzynarodowym koncernie, na razie pracy nie może znaleźć, codziennie wysyła emailem około 50 CV i rzadko ktoś odpowiada i a jeszcze rzadziej dostaje zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Marek, Alina i Jarek codziennie doświadczają uczucia frustracji i zadają sobie pytania” dlaczego mimo wysiłków nie wychodzi? lub kiedy wreszcie rozwiąże ten problem?

 

 Co powoduje frustracja?

 

Często frustracja przeradza się w agresję ( badania Johna Dollarda i Neal A. Millera). Czasami frustracja może przejść w stan apatii. Frustracja jest tym silniejsza gdy cel, do którego dążymy jest blisko i nie udaje go się osiągnąć.

 

Co zrobić gdy pojawia się frustracja?

 

 Pierwsza sprawa to poszukanie kogoś, kto będzie nas wspierał w tym trudnym okresie – może to być ktoś życzliwy z rodziny, przyjaciel lub terapeuta. Udowodniona jest uzdrawiająca moc rozmowy. Jak opowiadamy komuś o naszym problemie, czujemy ulgę i możemy spojrzeć na problem z innej strony. Warunek jest jeden – osoba, która nas słucha, nie może nas krytykować.  Chodzi tutaj o krytykę, która jest złośliwa a nie ma charakteru konstruktywnego.

 

        Druga sprawa to zrozumienie że może należy coś zmienić w naszym postępowaniu. Jeśli coś jest nieskuteczne, warto zastanowić się i znaleźć nowy sposób postępowania. Albert Einstein powiedział, że” robiąc to samo i spodziewać się innych rezultatów to szaleństwo”. Jarek zamiast wysyłać CV, poszedł na Targi Pracy i dowiedział się, że jego CV powinno zostać zmienione aby pracodawca zainteresował się nim. Jarek zaczął pytać znajomych o możliwości zatrudnienia. Alinie doradziłam aby zobaczyła, czy rzeczywiście chce mieszkać poza Warszawą czyli pojechała samochodem w różnych porach – żeby zobaczyć ile czasu jej zajmie dojazd do pracy. Alina sprawdziła, też jak daleko będzie miał syn po przeprowadzce. Po sprawdzeniu wszystkich argumentów na tak i na nie, Alina doszła do wniosku, że póki syn jest jeszcze mały nie będzie przeprowadzać się do Konstancina.

Wniosek – zanim przyjdzie frustracja, że czegoś nie mamy, albo nie możemy, warto spojrzeć z dystansem i sprawdzić, czy rzeczywiście ten cel warty jest takich poświęceń. 

 

           Trzecia sprawa – to nauka kreatywnego rozwiązywania problemów. Ja Markowi dałam kilka ważnych ćwiczeń na kreatywność. Chodziło o to stworzenie listy argumentów, które przekonałyby jego szefa, że warto Markowi zaproponować awans. Tutaj ważne jest wypisanie swoich pomysłów na rozwiązanie problemu bez oceniania ich. Wiele ludzi ma dobre pomysły a czasem nawet z pozoru nieciekawy pomysł okazuje się tym najlepszym…

 

      Czwarta sprawa – to zmiana myślenia. Osoby, które są sfrustrowane myślą o sobie w sposób negatywny. Mają często poczucie winy i nie wierzą, że może wreszcie im się udać. Wiara w siebie i w to że tak wiele rzeczy potrafimy, jest istotna gdy jest problem. Inna sprawa to zrozumienie, że prawdziwe jest stwierdzenie filozofa Friedricha Nietzschego. „Co nas nie zabije to nas wzmocni”. Badania zespołu naukowego pod kierunkiem dr Marka Seery’ego z Uniwersytetu Buffalo dowiodły, że osoby, które doświadczyły trudnych i frustrujących doświadczeń, potem miały większą wiarę w swoje umiejętności, większą odporność na stres oraz większe poczucie siły. Warto o tym pamiętać.

 

    Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz na mój email dobrycoach@wp.pl.

 

 Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy - ostatnio kupiłam piękne kolczyki. To uczciwy sprzedawca. Polecam! http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445  TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W DOBRYCH CENACH.

 

 

 


Podziel się

komentarze (11) | dodaj komentarz

JAK PORADZIĆ SOBIE Z TOKSYCZNĄ MATKĄ?

środa, 18 września 2013 8:57

Jak poradzić sobie z toksyczną matką?

Dziś temat na życzenie Czytelnika.

Problem przedstawię na przykładzie Joli i Darka. Jola ma 30 lat, pracuje jako księgowa w dużej firmie w Warszawie. Jej problem to niedobre relacje z matką. Jola nie mieszka z matką ale stale ma poczucie, że mama nadmiernie kontroluje jej życie. Mama stale zadaje jej różne pytania i często krytykuje ją.

A to, że Jola nie umie zatrzymać przy sobie mężczyzny, a to że Jola jest nieatrakcyjna i ciągle chodzi w spodniach zamiast pokazać biust i nogi… a to że Jola nie awansuje a pracuje jak wół.Te uwagi bardzo bolą Jolę.

Inna sprawa fakt, że mama często doprowadza córkę do poczucia winy. Mama Joli jest przekonana, że córka powinna spędzać z nią większość wolnego czasu, skoro jest samotna a ona jest schorowana i potrzebuje pomocy.

Jola ma inne zdanie. Jej mama przesadza ze opisywaniem stanu zdrowia, że zwykle przeziębienie urasta do tragedii a Jola źle się czuje w towarzystwie mamy bo czuje się nieakceptowana i niekochana. Mama gdy słyszy sprzeciw Joli mówi, że ona tyle dla Joli poświęciła, zrezygnowała ze studiów, ze propozycji lepszej pracy – wszystko, żeby Joli zapewnić szczęśliwe i bezpieczne dzieciństwo a Jola po latach tak jej się odpłaca. Mama obwinia fakt, że mąż ją zostawił zachowaniem Joli. Jola nie wie co ma robić.

Z jednej strony bardzo chce być dobrą córką i wie, że jej obowiązkiem jest pomoc matce. Z drugiej strony czuje niechęć do kontaktowania się z mamą, denerwują ją jej krytyczne uwagi, ciągle wtrącanie się w jej życie. Męczy ją stale poczucie winy, że zawsze za mało mamie poświęca czasu, że matka przez nią jest nieszczęśliwa…

 

Inny przypadek to Darek. Darek ma 32 lata, pracuje i mieszka niedaleko mamy. Jego matka codziennie po minimum 2 razy dzwoni z pytaniem jak on się czuję, czy zjadł obiad, czy ubrał się ciepło bo już jesień. Mama uwielbia chodzi z synem na zakupy do centrum handlowego. Nie lubi gdy Darek spotyka się z kolegami lub chodzi na randki. W jej opinii Dareczek jest tak wspaniały, że koledzy nie dorównują mu inteligencją ani zaradnością życiową.

A jeśli chodzi o kobiety to w opinii matki dziś porządnych i wartościowych kobiet już nie ma, dlatego szkoda czasu żeby spotykać się z niewłaściwymi kobietami. Darek kocha swoją matkę ale zawsze przeżywa gdy mama stosuje wobec niego szantaż emocjonalny np. mówi, że jeśli nie przyjdzie to mama zachoruje że będzie przestanie brać leki i że ona bez syna jest smutna i że ugotowała pyszną zupę dla niego.

Darek nie chce robić mamie przykrości i czasem rezygnuje ze spotkań towarzyskich, żeby pojechać do mamy i porozmawiać z nią.

 

Jak sobie radzić w trudnej relacji z matką?

 

Po pierwsze, samoświadomość, że w tej relacji osoba źle się czuję i chce to zmienić.

 

Po drugie, nauczyć się stawiać granice. Nie może być tak że mama obraża i stale krytykuje lub ośmiesza przy innych lub przychodzi do naszego mieszkania i znowu mówi przykre słowa. Trzeba ustalić jaki sposób komunikacji Tobie odpowiada i rozmawiać z mamą często. Jedna rozmowa może nic nie dać. Ale częste mówienie co nam nie odpowiada i konsekwentne działanie mogą pomóc. Ważne jest jednak wiedza co mówić a czego unikać...

 

Po trzecie, bronić się przez tzw. szantażem emocjonalnym. Mama grozi pogorszeniem zdrowia, trzeba spokojnie reagować. Najlepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnym mamy i sprawdzić jaki jest stan zdrowia. W sytuacji szantażu emocjonalnej osoba bliska poprzez wzbudzenie poczucia winy zmusza np. syna aby zrobił coś wbrew sobie aby uniknąć kłótni, płaczu. Robi to aby mieć święty spokój ale ten spokój ma wysoką cenę.

 

Po czwarte, nie dać się sprowokować i nie krzyczeć w kłótni bo to właśnie prowadzi do poczucia winy.

 

Po piąte, zadbać o wsparcie emocjonalne. Łatwiej jest rozmawiać z mamą jak wiemy jak możemy zanalizować swoje negatywne uczucia i im w dużym stopniu przeciwdziałać.

Jeśli masz problem, warto do mnie napisać na ten email dobrycoach@wp.pl

 

Oprócz pisania tekstów dla Państwa chciałabym się podzielić adresami www, które są warte uwagi...

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy - ostatnio kupiłam piękne kolczyki. To uczciwy sprzedawca. Polecam! http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445  TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W DOBRYCH CENACH.

 


Podziel się

komentarze (16) | dodaj komentarz

JAK PORADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM?

środa, 11 września 2013 7:48

 JAK RADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM ?

Dziś temat na życzenie Czytelnika z Krakowa oraz Pani Ani z Warszawy. Wasze emaile czytam uważnie i staram się poprzez ten blog choć trochę pomóc. Problem opiszę na przykładzie Marka.

Marek ma 35 lat, jest dyrektorem działu marketingu w Warszawie w  znanej korporacji .

Na zewnątrz Marek jest silny i odważny a poza pracą jest pełen lęku ale na szczęście prawie nikt tego nie widzi i nie domyśla się jak jest naprawdę…

Marek boi się, że utraty pracy. Do korporacji, w której pracuje ciągle przyjmowani są młodzi, świetnie wykształceni ludzie i pracują na niższych stanowiskach niż on. Szczególnie denerwuje go Jacek, młodszy od Marka i skończył studia w Niemczech i z doświadczeniem u konkurencyjnej firmy. Marek czuje, że Jacek zazdrości mu dobrej pensji, służbowego samochodu i wyjazdów służbowych. Marek czuje konkurencję i że wystarczy jeden błąd a on straci posadę a Jacek zajmie jego miejsce. Marek ma lęki związane z pieniędzmi.

Pięć lat temu wziął dwa kredyty hipoteczne, jeden na mieszkanie na Kabatach a drugi kredyt na budowę domu. Jego żona nie pracuje, zajmuje się wychowaniem 6-letniego syna, więc cały ciężar zarabiania na życie i na kredyty spada na Marka. Marek czasem ma sny, że traci pracę, że traci mieszkanie i wszystko się wali…

Wstaje rano zdenerwowany i idzie do pracy z jeszcze większym stresem. Nie może o tych lękach opowiedzieć żonie bo tak zacznie jeszcze bardziej niż on martwić się o przyszłość. W pracy też nie ma nikogo z kim można byłoby porozmawiać, żeby nie powstały plotki…

 

Inny przypadek to Maria. Lęk Marii to martwienie się o swoje zdrowie i o przyszłość swoich dzieci. Syn Marii ma 17 lat, ciągle chodzi na imprezy a w szkole ma słabe oceny. Lęk Marii to że syn wpadnie w złe towarzystwo i że zacznie brać narkotyki. Maria nie potrafi rozmawiać z nastolatkiem. Dotychczas mówi synowi, żeby zaczął się uczyć i przestał zadawać się z kolegami bo nic dobrego z tego nie wyniknie. A syn odpowiada jej” matka nie marudź” i wychodzi z domu a potem w nocy wraca pijany… Maria czuje bezsilność i ciągły lęk co będzie?

 

Jak poradzić sobie z lękiem?

 

Po pierwsze, zidentyfikować czego się boimy, czy boimy się konkretnej sytuacji czy tego że sobie nie poradzimy?

Lęk często wynika, z braku wiary, że damy sobie radę w każdej sytuacji.

 

Po drugie, warto zastanowić się czy te sytuacje, które człowiek tworzy w wyobraźni. A wizje co się stanie co zwykle straszniejsze, niż to co może zdarzyć się w rzeczywistości. W tych wyobrażeniach ludzie mający lęk nie uwzględniają, że być może będzie pomoc innych, że każda trudna sytuacja to szansa na kreatywność i że może być inaczej niż sobie wyobrazili.

 

Po trzecie, badania naukowe wskazują korelację między niską samooceną a poziomem lęku. Osoby o niskiej samoocenie w trudnej dla siebie sytuacji mówią „nie dam rady”, że "są do niczego", że "nie potrafią".

 

Po czwarte, badania naukowe Davida M. Clark’a dowodzą iż w pokonaniu lęku pomaga konfrontacja z nim. Osoby, które unikają sytuacji, ludzi wywołujący w nich lęk, utrwalają swoją postawę obronną. Opisywana wyżej Maria powinna przeprowadzić szereg rozmów z synem ale inaczej niż dotychczas. Jeśli porozmawia i będzie stosować się do wskazówek terapeuty, relacje z synem się poprawią.

 

Po piąte, wsparcie emocjonalne .Warto poszukać osób, które będą nas wspierać. Może być to coach a może być to mądra, życzliwa osoba np. z naszej rodziny lub z kręgu naszych znajomych. Z badań naukowych wynika, że osoby posiadające wsparcie emocjonalne lepiej radzą sobie z sytuacją lub osobą wywołującą lęk...

 

Po szóste, gdy czujemy że lęk utrudnia życie, trzeba pójść do terapeuty a on opracuje indywidualny program walki z lękiem.

Jeśli masz problem, warto do mnie napisać na mój email dobrycoach@wp.pl

Oprócz pisania tekstów dla Państwa chciałabym się podzielić adresami www, które są warte uwagi...

 

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy - ostatnio kupiłam piękne kolczyki. To uczciwy sprzedawca. http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445  TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W DOBRYCH CENACH.


Podziel się

komentarze (13) | dodaj komentarz

CO ZROBIĆ ABY ZWIĄZEK BYŁ UDANY?

środa, 04 września 2013 10:32

CO ZROBIĆ ABY ZWIĄZEK BYŁ UDANY?

 Dziś temat na życzenie miłej Osoby, która też prowadzi blog. Temat jest złożony i nie ma tutaj gotowych recept. Wiele zależy od różnych czynników, więc ten tekst jest wprowadzeniem do opisu szczegółowych kwestii związanych z trwałością związku i poczuciem szczęścia.

 Problem napisze na przykładzie Piotra. Piotr pracuje w znanym koncernie telekomunikacyjnym w Warszawie. Jego małżeństwo okazało się pomyłką i boi się że już nigdy nie będzie szczęśliwy. Jego związki to następujący schemat – na początku świetnie, miłość, a po roku pustka i on lub kobieta odchodzi…

A przecież Piotr jest w związku też sporo daje. Zarabia dobrze, kobiety z którymi był, zapraszał do restauracji, do teatru. Czasem kupował róże lub drogie perfumy….

Jego problemem to komunikacja z kobietą, Często i eks-żona i były dziewczyny były zdenerwowane, miały zmienne nastroje, a Piotr nie rozumiał dlaczego?

 

Co zrobić jak związki się rozpadają?

  Po pierwsze, pracować nad komunikacją. Dowodem są badania profesora Johna Gottmana przebadał on kilka tysięcy par. Gottman twierdzi, że czasem wystarczy zwykła obserwacja pary, żeby przewidzieć ich rozstanie.

Na jakiej podstawie? Otóż Gottman przywiązuje wagę jak komunikuje się para… jeśli w rozmowie przeważa sarkazm, brak szacunku, złośliwość, ignorowanie… to szansa że ten związek przetrwa jest mała…

 

Po drugie, często przyczyną rozpadu jest nuda związana z tym, że nie rozwijamy się jako osoby. Wyobraź sobie taką sytuację, że siedzisz z partnerem, partnerką a ona czy on mówi to co zawsze, używa tych samych sformułowań. Nie trzeba nawet zadawać pytań żeby przewidzieć dokładną reakcję partnera, partnerki…

 

Po trzecie prof. Helen Fisher, antropolog z Rutgers University twierdzi, że ważny jest styl życia. To jak spędzamy czas wolny ma decydujący wpływ na związek. Im większe podobieństwa w spędzaniu czasu tym większa szansa aby związek był trwały…Najlepiej jeśli jest wspólna pasja to łączy bo jest wspólny temat do rozmów.

 

Po czwarte, komunikacja w kłótni. Według Gotmanna kluczowe jest unikanie bolesnych słów i trzymanie się tematu a nie obrażanie partnera.

 

Po piąte, często sami nie wiemy co związki jest nie tak. Dopiero spojrzenie osoby z zewnątrz może dać obiektywny obraz relacji i wskaże co trzeba poprawić i nad czym się zastanowić…

 

Po szóste, dawanie w związku. Ludzie o osobowości Dawcy często odchodzą od Biorcy. Tak jak w związku mojej znajomej. Jej mąż w związku był klasycznym Dawcą, często zapominał o własnych potrzebach, marzeniach – wszystko było podporządkowane życzeniom jego żony. Oczekiwał doceniania a zamiast tego stale spotykała go krytyka…

 

Po siódme, zminimalizować udział osób trzecich w związku. Często związki rozpadają się bo do relacji wtrąca się teściowa , teść. Zdarza się , że wybór partnera, partnerki nie jest aprobowany przez rodzinę, więc przy każdej okazji teściowa lub teść krytykuje naszego partnera a w przypadku konfliktu może przekonać do decyzji o rozwodzie…

 

Po ósme, praca nad sobą. Często przyczyną jesteśmy my sami – nasz sposób myślenia o związku np. co druga osoba powinna Jeśli człowiek jest niedowartościowany, będzie problem z zazdrością, może być rywalizacja w związku…

 

Po dziewiąte, z badań doktor Rebeccę Kippen i profesora Bruce'a Chapmana wynika, że to w jakiej rodzinie się wychowaliśmy ma wpływ na trwałość naszych relacji. Naukowcy przebadali 2, 5 tysiąca par – były to małżeństwa i związki nieformalne. Okazało się, że mamy skłonność do powtarzania zachowań naszych rodziców. Dzieci, które wychowały się w rodzinach gdzie panowała obcość, brak bliskości czy nawet był rozwód, w późniejszym życiu mają problemy w relacjach. Aż 16 proc. kobiet i mężczyzn, których rodzice rozwiedli się lub byli w separacji, sami później doświadczyli separacji małżeńskiej lub rozwodu.

 

 

Po dziesiąte, jeśli jest kryzys trzeba działać… spotkać się z terapeutą, wypróbować nowe zachowania i nowy sposób komunikacji w związku. Wtedy ma się poczucie, że mimo wszystko jesteśmy aktywni i walczymy o swoje szczęście…

jeśli masz problem, warto do mnie napisać na mój email dobrycoach@wp.pl

Oprócz pisania tekstów dla Państwa chciałabym się podzielić adresami www, które są warte uwagi...

 

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy - ostatnio kupiłam piękne kolczyki. To uczciwy sprzedawca. http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445  TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W DOBRYCH CENACH.


Podziel się

komentarze (17) | dodaj komentarz

wtorek, 20 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  1 839 744  

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

BIŻUTERIA

O moim bloogu

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ AB...

więcej...

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ ABY PRZYCIĄGNĄĆ DO SIEBIE MIŁOŚĆ, PIENIĄDZE...

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 1839744