Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 090 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

JAK POKONAĆ NEGATYWNE MYŚLI?

niedziela, 30 września 2012 12:20

JAK POKONAĆ NEGATYWNE MYŚLI?

Dziś temat ważny.

Tekst napisany jest dla Osoby, którą lubię i chcę pomóc.

  Problem opiszę go na przykładzie znajomego - Jacka.

 Jacek ma 33 lata, pracuje jako informatyk w znanym portalu internetowym. Jego problem to pesymistyczne myśli i związany z tym smutek i lęk o przyszłość.

Jacek nie widzi w swoim życiu dobrych stron. Skupia się na tym czego nie ma a co mają inni.

Jacek myśli często, że jest zawsze beznadziejny, że tylko on ma pecha w życiu, że zawsze inni mają lepiej niż on. Jacek porównuje się do  swojego brata. Brat Jacka ma śliczną żonę brunetkę, duży dom pod Warszawą i własną firmę. A Jacek w jego przekonaniu zarabia przeciętnie, a jego dzieczyna nie należy do ładnych kobiet. Jacek ma tendencję do myślenia w kategoriach katastroficznych. Przykładem jest sytuacja gdy Jacek dowiedział się, że we wtorek szef chce z nim porozmawiać. Przez cały ponidziałek Jacek myślał, już widział jak jego szef mówi mu że go chce go zwolnić bo kryzys i niezbyt dobra sytuacja portalu. Jacek nie mógł spać. Cały czas myślał negatywnie. A we wtorek na spotkaniu z szefem okazało się, że szef jest zadowolny z Jacka pracy i że chce mu dać nowe, ciekawe zadanie bo portal się rozwija...

 Tak Jacek ma często. A to jego dziewczyna spotkała się z byłym chłopakiem. Jacek od razu myślał, że to juz koniec związku, że ona go zostawi dla byłego chłopaka. A okazało się, że były chłopak chciał tylko pożyczyć od Anity pieniądze... i nie ma powodów do stresu.

 Co zrobić aby pokonać negatywne myśli?

Po pierwsze, mieć świadomość, że to nasza interpretacja wydarzeń, często jest niespójna z faktami. Twórca terapii poznawczej Aaron Beck dowiódł, że to właśnie negatywna percepcja rzeczywistości prowadzi do depresji. To my oceniamy, czy jakieś wydarzenie lub osoba jest dla nas negatywna, druga osoba może spojrzeć na to inaczej, bardziej pozytywnie. Przykładem jest opisywany wyżej Jacek, Jacek każde wydarzenie wyolbrzymia i dopatruje się negatywnych aspektów. Jego dziewczyna chce się z nim być, a Jacek po każdej kłótni myśli, że to już koniec i widzi siebie w wyobraźni samego, chorego, bez pracy. Tak straszy siebie prawie codziennie i w związku z tymi myślami przeżywa duży stres.

 W tym przypadku trzeba też uważać na generalizacje. Generalizacjami są stwierdzenia Jacka, który powtarza sobie, że jest zawsze nieszczęśliwy, że on to nie ma nigdy szczęścia, że to tylko jemu musi się to zawsze zdarzyć, że wszystko mu się nie udalo i że wszystko jest skończone. Słowa „zawsze”, wszystko", "nigdy" nie odzwierciadlają stanu faktycznego. Nie znamy przyszłości więc nie możemy stwierdzić, że coś jest zawsze lub że coś nigdy się nie zdarzy.

Po drugie, istotne jest aby pokonać negatywne myśli o przyszłości. Nie ma sensu zastanowiać się ciągle nad pesymistycznymi wizjami przyszłości.Przyszłość może być wspaniała, wiele zależy od naszego optymistycznego nastawienia.

Po trzecie, warto walczyć z poczuciem winy.  Poczucie
winy jest moim zdaniem bezproduktywną emocją, która tylko może zaszkodzić. Nie zmienimy przecież przeszłości. Każdy z nas popełnia błędy i to jest normalne. Zamiast stale siebie obwiniać i zastanowiać się dlaczego tak zrobiłem lepiej
skierować energię na rozwiązanie jak mogę naprawić mój błąd i jak mogę być bardziej cierpliwym i wytrwałym?

Jak czytam biografie sławnych osób, to wynika z nich, że to właśnie błędy, trudne sytuacje życiowe przyczyniły się do ich późniejszego sukcesu. Przykładem jest Bill Clinton, była zdrada, ale po latach okazało się że romans ze stażystką spowodował że Clinton zaczął doceniać żonę Hilary i starać się o jej miłosć.
Dziś są szczęśliwym małżeństwem bo kryzys uświadomił zarówno Billowi Clintonowi  jak i Hilary, że za mało poświęcali sobie czasu i że w ich w związku brakowało ciepła i okazywania miłości. Oczywiście na początku jak zdrada wyszła na jaw, było ciężko. Hilary się wyprowadziła. Ale wytrwałość i metoda małych kroków może zdziałać cuda.

A wracając do opisywanego wyżej Jacka to dzięki jego pracy nad sobą i moim wskazówkom jak wyeliminować negatywne myśli, Jacek pokonał swój pesymizm. Jest zawolony z życia, często się śmieje i ogólnie innym jest człowiekiem.

Na ten temat jeszcze napiszę.

Jeśli masz problem warto do mnie napisać dobrycoach@wp.pl

Oprócz pisania tekstów chcę się podzielić z Państwem ciekawymi adresami www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko i jestem zadowolona.

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445– TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W FAJNYCH CENACH.

DZIEKUJĘ WSZYSTKIM ZA EMAILE I ZA MIŁE SŁOWA


Podziel się

komentarze (6) | dodaj komentarz

JAK ZWIĘKSZYĆ POCZUCIE WARTOŚCI?

środa, 26 września 2012 11:56

  JAK PODNIEŚĆ SWOJE POCZUCIE WARTOŚCI?

Dziś temat ważny i jeden z moich ulubionych.

 Opiszę to na przykładzie Agnieszki.

 Agnieszka to szatynka ma 33 lat, pracuje w dziale finansowych w dużej firmie. Jej problem to niskie poczucie wartości. Agnieszka stale czuje się gorsza od innych kobiet. Nie podoba się jej wygląd zewnętrzny, według niej ma za grube nogi i za przeciętną twarz. Taka osoba jak ona nie może nikomu się spodobać. Agnieszka świetnie radzi sobie w pracy, ale ona tego nie zauważa. Mówi praca jak praca, pracuję dobrze bo tak trzeba. Jak ktoś Agnieszce powie komlement Agnieszka nie wierzy mu i myśli co ta osoba od niej chce. 

 Agnieszka nie umie odmawiać, jak odmówi, to czuje się winna i od razu myśli że osoba, której odmówiła, nie będzie chciała się z nią kontaktować.

Agnieszka nie czuje się szczęśliwa, nie lubi siebie i nie lubi sama ze sobą przebywać. Najchętniej przebywa z koleżankami a te zanudzają ją opowieściami o swoich rodzinach

 Co zrobić jak ma się niskie poczucie wartości?

 Po pierwsze spojrzeć na siebie samego z życzliwością. Zbyt wiele od siebie samych wymagamy i zbyt często siebie krytkujemy

Po drugie, dotrzeć do przyczyn niskiego poczucia wartości, może to być wzorce wyniesione z rodziny, może to być wynik jakiegoś wydarzenia. Przyczyn może być wiele, ale jak się je pozna to łatwiej pokonać niskie poczucie wartości.

 Po trzecie, ważny jest nie tylko poziom własnej samooceny ale też jej stałość. Zbyt wiele ludzi uzależnia swoją samoocenę od innych ludzi. Zamiast budować krok po kroku silne poczucie wartości, są skazani na nastoje innych ludzi. Przykładowo ktoś ze swoich znajomych powie Tobie coś miłego i czujesz się lepiej a  co jeśli ta osoba nie powie nic miłego lub nas krytykuje? Dlatego warto być niezależnym od opinii innych. Badania Michaela  H. Kernisa pokazują, że osoby u których samoocena jest niestała, silniej reagują na krytykę innych. A swoją samoocenę budują na bieżąco kierując się opiniami innych na swój temat w danym dniu.

 Po czwarte, warto pracować nad samoświadomością swoich stanów emocjonalnych. Jak rozmawiam z ludźmi i zadaję pytanie dlaczego jesteś zdenerwowany, zdenerwowana, rzadko pada odpowiedź lub ludzie mówią mi o drobnych sprawach np spóźnili się. To co czujemy  i dlaczego jest waźnym źdódłem samopoznania.

Na ten temat jeszcze napiszę.

Jeśli masz problem warto do mnie napisać dobrycoach@wp.pl

Oprócz pisania tekstów chcę się podzielić z Państwem ciekawymi adresami www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko i jestem zadowolona.

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445– TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W FAJNYCH CENACH.

DZIEKUJĘ WSZYSTKIM ZA EMAILE I ZA MIŁE SŁOWA

 


Podziel się

komentarze (6) | dodaj komentarz

JAK POKONAĆ ZŁOŚĆ ?

wtorek, 25 września 2012 9:29

JAK POKONAĆ ZŁOŚĆ?

Dziś temat na życzenie.

 Opiszę to na przykładzie Jarka. Jarek ma 35 lat i jest menadżerem w firmie produkującej chipsy. Problem Jarka to wybuchy złości, nie umie on nad nimi zapanować. Złości się zarówno w domu jak i w pracy. W pracy negatywne emocje budzą współpracownicy- kobiety. Nigdy one nie wiedzą jak zrobić zadanie, zero samodzielności. Jarek zmęczony jesr tym, że musi ciągle im wszystko wyjaśniać... A chciałby żeby one same zaczęły myśleć... Ostatnio nakrzyczał na sekretarkę. A ta stwierdziła " Idź się leczyć Jarek bo w tej firmie miejsca nie zagrzejesz". To jeszcze bardziej go wkurzyło i jeszcze bardziej zaczął krzyczeć. A potem złość wyładował jeszcze w domu i zapytał Dlaczego nie posprzątałaś i czemu znowu jest zupa pomidorowa... żona się popłakała a on miał poczucie winy...

 Co zrobić aby pokonać złość?

 Pierwsza  sprawa to nie reagować od razu. Wyjść z biura lub na korytarz żeby ochłonąć...

Po drugie, mówić o emocjach. Warto mówić o tym co się czuje bo to daje ulgę i czasem dystans do tego co powiedzieliśmy. Ale przy mówieniu o swoich emocjach, trzeba pamiętać aby nie obrażać uczuć drugiej Osoby.

Po trzecie, nie zmienisz innych ludzi ani chamskich kierowców na drodze, ani pani w kiosku ani głupiego szefa. Ale możesz zmienić swoje nastawienie i podejść do tego spokojnie. Warto zastanowić się że koszt( negatywne emocje, zesputy dzień) przewyższa korzyść jaką może stanowić chwilowe uczucie ulgi przy wyładowaniu emocji.

 Po czwarte, warto spotkać się z psychologiem a on powinien opracować plan ćwiczeń na opanowanie złości

 Po piąte, warto rozmawiać. Udowodniono, że jak opowiadamy komuś mądremu i życzliwemu o naszych emocjach i jak nazwiemy powody do złość - rozpoznamy przyczynę złości to zwiększa się samoświadomość tego co czujemy i łatwiej opanować negatywne myśli.

Jeśli masz problem warto do mnie napisać dobrycoach@wp.pl

Oprócz pisania tekstów chcę się podzielić z Państwem ciekawymi adresami www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko i jestem zadowolona.

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445– TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W FAJNYCH CENACH.

DZIEKUJĘ WSZYSTKIM ZA EMAILE I ZA MIŁE SŁOWA


Podziel się

komentarze (5) | dodaj komentarz

CO POCIĄGA MĘŻCZYZN W KOBIETACH?

środa, 19 września 2012 14:10

 Co pociąga mężczyznę w kobiecie?

Dziś temat na życzenie -  Czytelniczki - Eweliny.

Tekst ten powstał na podstawie badań naukowych i moich własnych obserwacji.

 Według naukowców dla mężczyzn ważny jest wygląd. Ale tutaj są różnice w postrzeganiu atrakcyjności kobiet skorelowane z poziomem wykształcenia. Mężczyźni o niższym wykształceniu preferują panie nieco grubsze i ważnym dla nich atrybutem kobiecości jest duży biust. Natomiast mężczyźni o wyższym wykształceniu preferują szczupłe kobiety.

 Jeśli chodzi zaś o twarz, większość badań np. psychologa  Steve'a  Gangenstada, dowodzą, że mężczyźni uważają za piękniejsze twarze symetryczne. Atrakcyjne są dla nich oczy, szczególnie gdy są duże, bo podświadomie duże oczy kojarzone są z niewinnością i dobrocią.

Badania obaliły również częściowo pogląd, że do serca  mężczyzny droga przez żołądek, a perfekcyjna pani domu przestaje być  ideałem kobiety.

  "Odkryliśmy, że w społeczeństwach takich jak Wielka Brytania, a przede wszystkim w krajach skandynawskich, mężczyźni za najbardziej  wartościową cechę kobiet uważają inteligencję. To dla nich dużo  ważniejsze niż umiejętność gotowania, czy idealna sylwetka" - potwierdza  dr Zentner.

 Na postrzeganie, czy kobieta jest atrakcyjna, ważne są również okoliczności, w których to mężczyzna ją zapoznaje. Warto przytoczyć tutaj ciekawe badanie przeprowadzone przez zespół badaczy pod przewodnictwem profersora Davida Bussa.

 Tym razem badacze udali się do nocnego klubu. Poproszono znajdujących się tam mężczyzn o ocenę kobiet znajdujących się klubie. Większość kobiet znajdujących się w klubie, zostało określonych przez badaczy jako kobiety przeciętnej urody lub nawet brzydkie. Jedynie barmanka to była atrakcyjna blodynka. Wynik eksperymentu zaskoczył profesora Davida Bussa...

 Co się okazało? że im bliżej było godziny zamknięcią klubu - klub zamykano o godzinie trzeciej w nocy, tym bardziej kobiety w klubie wydawały się atrakcyjniejsze. Podobny wpływ miał alkohol. Im więcej mężczyzna wypił alkoholu, tym kobiety przy barze oceniał jako piękniejsze niż przed spożyciem trunku.... a nawet kilku badanych mężczyzn deklarowało, że obecne panie z klubu są tak atrakcyjne, że mogłyby być ich kobietami na życie.

Na ten temat jeszcze napiszę.

Jeśli masz problem warto do mnie napisać dobrycoach@wp.pl

Oprócz pisania tekstów chcę się podzielić z Państwem ciekawymi adresami www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko i jestem zadowolona.

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445– TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W FAJNYCH CENACH.

DZIEKUJĘ WSZYSTKIM ZA EMAILE I ZA MIŁE SŁOWA


Podziel się

komentarze (10) | dodaj komentarz

JAK ROZMAWIAĆ Z MĘŻEM, Z ŻONĄ O PIENIĄDZACH?

niedziela, 16 września 2012 13:49

JAK ROZMAWIAĆ Z MĘŻCZYZNĄ, JAK ROZMAWIAĆ Z KOBIETĄ O PIENIĄDZACH?

 Dziś temat ważny i budzący emocje. Okazuje się, że rozmowy o pieniądzach budzą większe emocje niż rozmowy o seksie.

 Problem przedstawię na przykładzie Weroniki i  Jacka. Weronika jest matką 2 letniego dziecka. Obecnie nie pracuje i zajmuje się domem i wychowaniem synka. W tej rodzinie pieniądze zarabia jej mąż Robert, który ma własną firmę. Robert zarządza finansami, to on płaci ze swojego internetowego konta bankowego za wszystkie rachunki i sam robi cotygodniowe zakupy.

Weronika nie ma własnych pieniędzy, jeśli chce sobie coś kupić, musi poprosić Roberta i być dla niego miła. A Robert zadaje pytania" za ile chcesz to kupić", " czy ta bluzka, ktorą chcesz kupić, jest dla ciebie rzeczywiście potrzebna". Weronika jest zakłopotana i jest jej przykro. Czasem pokłóci się z Robertem i wtedy nie dostaje żadnych pieniędzy. Na co dzień otrzymuje ściśle wyliczoną kwotę aby kupić coś na śniadanie i na obiad, nie może tej kwoty przekroczyć.

 Inny przypadek to małżeństwo Jacka i Renaty. Zarówno Renata jak i Jacek pracują w korporacji i dużo zarabiają. Jacka martwi rozrzutność Renaty. Wydaje ona w jego opinii za dużo pieniędzy na ubrania, kosmetyki, buty. Po co jej kolejna dwudziesta para butów? zastanawia się Jacek. Renata odpowiada, że ona przecież pracuje i kupuje za własne pieniądze. Renata zadłużyła się ostatnio na swojej karcie kredytowej i musiała Jacka prosić o pomoc.

 Jak rozmawiać o pieniądzach?

 Pierwsza sprawa to doprowadzenie do rozmowy. Wiele ludzi nie podejmuje rozmowy, zwłaszcza gdy nie pracuje lub mało zarabia

 Druga sprawa to przyjrzenie się jak zarządzano finansami w naszym domu rodzinnym. Często powielamy schematy. Opisywany wyżej Robert, wychował się na wsi i jego matka oszczędzała na wszystkim, często nie miał też na jedzenie. Dziś nawet jak dużo zarabia, ma lęk przed biedą, stąd jego nadmierna kontrola nad  pieniędzmi.

 Trzecia sprawa to sposób jak mówimy o pieniędzach?  czy dochodzą do tego negatywne emocje? czy jak mówimy o pieniędzach, kończy się to dużą kłótnią? czy podczas kłótni padają przykre słowa? Warto przygotować sobie przed rozmową, ważne argumenty, które użyjemy w dyskusji.

 Czwarta sprawa to refleksja czym są dla Ciebie pieniądze? Dajemy pieniądzom zbyt duże znaczenie. W opisywanym związku Weroniki i Roberta, pieniędze są symbolem władzy i kontoli.

Piąta sprawa to fakt, naukowo udowodniony, że w małżeństwach gdzie oboje małżonkowie pracują, jest mniej konfliktów o pieniądze. Ja załatwiłam Weronice, pracę - korektę językową prac magisterskich. Weronika codziennie w domu pracuje przy komputerze około 2-3 godzin. Dostaje za to niewielkie wynagrodzenie. Niby małe pieniędze, ale fakt, że ma pracę  już coś zmienił w jej małżeństwie. Jeszcze nauczyłam skutecznej rozmowy o pieniądzach i teraz w jej małżeństwie jest dużo lepiej...

Jeśli masz problem warto do mnie napisać dobrycoach@wp.pl

Oprócz pisania tekstów chcę się podzielić z Państwem ciekawymi adresami www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko i jestem zadowolona.

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445– TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W FAJNYCH CENACH.

DZIEKUJĘ WSZYSTKIM ZA EMAILE I ZA MIŁE SŁOWA.

 

 


Podziel się

komentarze (6) | dodaj komentarz

wtorek, 20 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  1 839 683  

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

BIŻUTERIA

O moim bloogu

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ AB...

więcej...

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ ABY PRZYCIĄGNĄĆ DO SIEBIE MIŁOŚĆ, PIENIĄDZE...

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 1839683