Bloog Wirtualna Polska
Są 1 278 092 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Jak stworzyć udany związek?

poniedziałek, 30 sierpnia 2010 15:36

Jak stworzyć udany związek ?

Niestety nie istnieje jedna recepta na udany związek ale są pewne czynniki, które wpływają na to czy związek będzie udany czy nie.

 Ponad rok temu dzięki mojej koleżance poznałam Małgorzatę. Małgorzata to blondynka o długich włosach, szczupła, pracuje jako audytor w znanej firmie. Małgorzata ma 5 -letni staż małżeński, a jej problem to jak to nazwała „gasnąca miłość w związku". Jej mąż - Wojtek  - to miłość jeszcze z czasów liceum. Na początku było cudownie, Wojtek nie mógł bez niej wytrzymać. Zawsze rano, dzień zaczynał od czułego pocałunku, robił jej pyszne śniadania, bez okazji przynosił jej frezje.

Dziś jest inaczej. Wojtek pracuje na kierowniczym stanowisku a z pracy wraca zmęczony a czasem nawet zły.  Pierwszą rzeczą jaką maż robi po przyjściu z pracy to zajęcie miejsca w fotelu i włączenie TV. Często nawet przy kolacji się nie odzywa. Małgorzata czuje się samotna i chciałaby porozmawiać. Czuje że jej mężczyzna oddala się od niej i jak teraz nic nie zrobi, to jej małżeństwo może się teraz skończyć.

Co zrobić ? Czy może być znowu tak jak dawniej? Zapytała mnie.

    Po pierwsze, odpowiedziałam jej, że miłość przechodzi różne fazy. Według Roberta Sterberga każdy związek przechodzi fazę zakochania, fazę romantycznych początków, fazę związku kompletnego, fazę związku przyjacielskiego i wreszcie fazę pustego związku. Niemożliwe jest więc aby w związku Małgosi było tak jak na początku ich znajomości.

      Po drugie, trzeba zadbać o stworzenie rytuałów - psycholodzy podkreślają często wagę rytuałów dla trwałości związku. Małgorzata razem z mężem w piątek lub co drugi piątek będą chodzili do restauracji. W niedzielę będą organizowali wycieczki np. do Kazimierza. Małgorzata namówi też męża na wykupienie karnetu na pływalnię. Chodzi o to, aby Małgorzata i Wojtek razem spędzali więcej czasu i aby ten czas był atrakcyjnie spędzony.

          Druga sprawa to komunikacja w związku. Zapytałam Małgosię jak kłóci się z mężem. Tak jak przypuszczałam Małgosia jak się zdenerwuje, traci kontrolę i wyzywa męża oraz przypomina o różnych przewinieniach męża np. że zapomniał o rocznicy ślubu. Małgosia musi mieć zawsze rację i może kłócić nawet 2 godziny aż Wojtek powie w końcu, że zgadza się z nią.   

 Nauczyłam Małgosię jak radzić sobie z negatywnymi emocjami w czasie kłótni i co dokładnie robić aby nie mówić tych przykrych słów. W kłótni nie może chodzić o to kto ma rację, a kto jej nie ma. Jeśli człowiek nauczy się jak się kłócić, to nie tylko rozwiąże problem ale i umocni swój związek.

Małgorzata pełna wigoru wróciła do domu i opowiedziała Wojtkowi o swoich propozycjach. Wojtek na początku nie chciał, „to przecież dużo kosztuje" stwierdził, ale jak Małgosia powiedziała, że zrobią to dla swojego zdrowia i dobrego wyglądu, Wojtek po długiej rozmowie, wreszcie zgodził się.

Wspólnie pojechali na 2 dni do Krakowa i wrócili zadowoleni. Dobrym pomysłem okazało się zapisanie się na zajęcia w pływalni. Mąż nie jest taki zmęczony, ma więcej w sobie optymizmu - stwierdziła po miesiącu Małgosia.

      Inna sprawa to, że Małgosia i Wojtek rozmawiali głównie o sprawach codziennych. Małgorzata mówiła do męża „ Wojtek zrób zakupy, napraw kran bo leci woda i zalejemy sąsiadkę itp". Wiadomo, sprawy dotyczące życia codziennego są też ważne ale jak udowodniono rozmowy o zainteresowaniach dwóch partnerów oraz o ich wspólnych wspomnieniach najlepiej scalają związek.

Każdy związek ma swoją receptę na udany związek. Małgosia i Wojtek są do dziś ze sobą i kochają się - tak przynajmniej mi ostatnio powiedzieli.

 Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy na indywidualne spotkanie, tak najlepiej mogę pomóc, mój email dobrycoach@wp.pl. Moim zdaniem tylko spotkania dają pożądany efekt.

 

 

 

 

 


Podziel się

komentarze (21) | dodaj komentarz

Jak komunikować się w pracy?

środa, 25 sierpnia 2010 19:38

Jak lepiej komunikować się w pracy?

Dziekuję za maile i miłe słowa jakie piszecie do mnie.

 Pół roku temu spotkałam się z Arkiem - marketing managerem, 32 lat, pracujący od 4 miesięcy w bardzo znanej korporacji.

Przyszedł do mnie z problemem - trudności w komunikacji z szefem i innymi pracownikami. Arek nie wiedział jak skutecznie przekonać szefa, aby ten przestał zmuszać go do pracy do godziny 20 oraz przychodzenia do pracy w niektóre weekendy.

Arek też nie mógł zaakceptować atmosfery tej pracy - dużej rywalizacji i braku współpracy między Arkiem a innymi pracownikami." Chciałbym żeby było tak jak w poprzedniej firmie, po pracy wychodziłem z kolegami do pubu,  prawie każdy był miły. A tutaj czuję się obco, każdy sobie, nikt nikomu nie pomaga"- tak powiedział Arek.

Niestety ta korporacja sama skłania ludzi do rywalizacji do walki nie tylko z konkurencją firmy ale również pomiędzy pracownikami korporacji. „ Tutaj wytrzymują tylko najlepsi" - to usłyszał Arek od swojego szefa już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

       Pierwsza sprawa, od której zaczęliśmy to podwyższenie poczucia wartości Arka, chodzi o to aby Arek wierzył, że da sobie radę w każdej trudnej sytuacji w pracy. Arek musi też uwierzyć, że jest osobą kompetentną i ma świetne kwalifikacje aby wykonywać pracę marketing managera,

      Druga sprawa to kontakty z szefem. Szef znowu zawołał Arka do gabinetu i przydzielił mu nowe zadanie. A Arek pracuje przecież na kampanią reklamową i to zajmuje mu codziennie 10 godzin. Doradziłam aby Arek skutecznie porozmawiał z szefem - tutaj ważny był dobór właściwych słów aby szef zrozumiał argumenty Arka i jednocześnie nie doprowadzić do kłótni. Arek początkowo nie chciał porozmawiać z szefem, powiedział, że to i tak nic nie da.  Arek odważył się, poszedł w końcu do szefa i powiedział mu to co wspólnie ustaliśmy - szef był zaskoczony argumentami Arka . Najpierw był nieprzyjemny ale po 30 minutach dyskusji powiedział:„ Może i ma Pan rację, chociaż wie Pan ze tutaj trzeba więcej pracować, ale dobrze, niech Pan pracuje tylko nad kampanią reklamową. Tylko, żeby były efekty".

Arek też zmienił taktykę postępowania ze swoim szefem. Dotychczas, jak miał problem to szedł do szefa aby uzyskać wskazówki co ma robić.  Szefa bardzo to irytowało nawet raz powiedział, że Arek jest niesamodzielny. Teraz Arek jak ma problem, najpierw opracowuje strategię jego rozwiązania i przychodzi do szefa po konsultację czy pomysł jest dobry.

      Trzecia sprawa to kontakty z innymi pracownikami. Arek myślał że tak jak w poprzedniej pracy, w korporacji znajdzie fajnych ludzi a może nawet staną się oni jego przyjaciółmi.  Arek po miesiącu pracy musiał zwerfikować swoje przekonanie„ Tutaj wszyscy walczą o to aby nie stracić pracy i nie mają czasu na rozmowę z innymi". Doradziłam Arkowi aby zainicjował rozmowę z np. szefem działu finansów. Na początku będzie rozmawiał na tematy związane z pracą a później może porozmawiać np. co ostatnio widział w kinie. Arek następnego dnia w firmowej stołówce rozpoczął rozmowę z koleżanką z innego działu oraz szefem działu finansów. Powoli, krok po kroku  jego kontakty z innymi pracownikami stawały się cieplejsze.  Ale doradziłam Arkowi aby przyjaciół szukał poza pracą.  Arek lubi opowiadać wszystkim o swoim życiu szczególnie o swoim rozwodzie. Poradziłam Arkowi aby zwierzenia w korporacji ograniczył do minimum, bo informacje o jego życiu mogą szybko dotrzeć do jego szefa.

Dziś Arek pracuje mniej bo 8 godzin dziennie, nie pracuje w weekendy, znalazł  jednego przyjaciela na kursie wspinaczkowym, a w pracy znalazł osoby, którymi można porozmawiać w porze lunchu.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy na indywidualne spotkanie, tak najlepiej mogę pomóc, mój email dobrycoach@wp.pl. Moim zdaniem tylko spotkania dają pożądany efekt.


Podziel się

komentarze (16) | dodaj komentarz

Zazdrość o przeszłość partnera

poniedziałek, 23 sierpnia 2010 16:18

Zazdrość o przeszłość partnera

 

Dziś temat na życzenie jednego z moich czytelników, który napisał, że lubi czytać mój blog i prosi mnie o poruszenie właśnie tego tematu.Szacuje się, że co czwarty Polak pozostający w związku małżeńskim ma drugą żonę. A w nowym związku często pojawia się problem zazdrość o przeszłość partnera.

Pan Witold - 45 lat, rozwodnik, od 3 lat ma nową rodzinę, śliczna dużo młodszą żonę. Jego problem to zazdrość żony o poprzednią partnerkę życiową. Codziennie są awantury i pan Witold niechętnie wraca z pracy do domu. Pierwsza żona to kobieta 43 lat, pracuje jako nauczycielka, mieszka sama w niewielkim domu pod Warszawą. Pan Witold mimo rozwodu, utrzymuje przyjacielskie stosunki ze swoją byłą żoną. Pomaga jej w trudnych sytuacjach - a to gdy ona miała wypadek samochody, a to gdy w jej domu rura pękła. Wystarczy jeden telefon a Pan Witold  od razu przyjeżdża i rozwiązuje błyskawicznie problem. Ania - druga żona, często jest smutna i boi się, że Witold ją porzuci.

  Innym problemem jest teściowa, która traktowała pierwszą żonę jak córkę i przy niedzielnym obiedzie mówi do Ani, że ona źle gotuje a w domu panuje bałagan. A jak Witold był w związku z pierwszą żoną dom był świetnie prowadzony.

Co robić w takiej sytuacji?

 Zapytałam Witolda czy może sam nie prowokuje kłótni i złego nastroju Ani, czy daje jej powody do zazdrości, czy często w rozmowach wspomina byłą żonę, czy zdarza się, że Witold porównuje Anię z pierwszą żoną?

Witold stwierdził, że tak robił bo nie zdawał sobie sprawy, że to może być przyczyną zazdrości Ani.

 Inną sprawą jest dowartościowanie drugiej żony. Mówienie jej pozytywnych komunikatów np." Cieszę się, że jesteś ze mną", Kocham Ciebie, jesteś wspaniałą żoną" itp.

Ważne jest tworzenie z drugą żoną własnych małych rytuałów - obchodzenia uroczyście rocznicy poznania się oraz rocznicy ślubu.

Witold przeprowadził ważną rozmowę ze swoją mamą aby ta przestała krytykować drugą żonę.

Natomiast z Anią spotkałam się i wytłumaczyłam jej, że przeszłości nie zmieni. Zrobiłyśmy specjalne ćwiczenia na podbudowanie jej poczucia wartości.

Udało się też pokonać zazdrość Ani o umiejętności byłej żony. Ania i Witold dziś już się nie kłócą o pierwszą żonę. Co niedzielę organizują wycieczki rowerowe do Powsina, co miesiąc chodzą do teatru i znowu patrzą na siebie z zainteresowaniem...

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy na indywidualne spotkanie, tak najlepiej mogę pomóc, mój email dobrycoach@wp.pl. Moim zdaniem tylko spotkania dają dobry efekt.
Podziel się

komentarze (8) | dodaj komentarz

Jak zrozumieć mężczyzn?

niedziela, 22 sierpnia 2010 10:23

 Czego niektóre kobiety nie wiedzą o mężczyznach?

 Napisała do mnie pani Alina z Gdyni, z pytaniem czy mogłabym napisać tekst o mężczyznach i jak ich lepiej rozumieć. Stąd ten temat na specjalne życzenie Czytelniczki. Oczywiście ten tekst dotyczy większości mężczyzn ale nie wszystkich.

     Pierwsza sprawa to mężczyźni mają pewność siebie i poczucie kompetencji.

Nie lubią zadawać pytań. Jeśli jedziesz z mężczyzną samochodem i nagle okaże się, że zabłądziliście, będzie mu ciężko kogoś zapytać o wskazówkę jak dojechać do głównej trasy. Zamian tego woli studiować godzinami mapę. W tym momencie kobiety zwykle denerwują się. Mężczyznom trudniej zwracać się po pomoc, bo według nich jest to oznaka ich słabości i niekompetencji.

   Druga sprawa to, że mężczyźni są wzrokowcami. Ważny jest dla nich wygląd kobiety, ale rzadko kiedy umieją dostrzec szczegóły jak zmienia się Twój wygląd. Moja przyjaciółka zmieniła kolor włosów z rudego na czarny, mąż oczywiście tej różnicy nie zauważył. Nie dostrzegają też Twoich nowych ubrań i dodatków. Klasyczne pytanie jakie zadają kobiety swoim mężom: "Jak byłam ubrana jak po raz pierwszy raz mnie zobaczyłeś?"  Na to pytanie większość mężczyzn odpowiada: „ Nie wiem" lub „ Nie pamiętam"

    Po trzecie, mężczyźni i kobiety mają inne wzorce komunikacyjne. Kobiety lubią rozmawiać o swoich uczuciach, daje im to poczucie ulgi, że opowiedziały komuś o swoim problemie.  Natomiast mężczyźni rozmawiają bardzo konkretnie i ich cel to - wymienić się informacjami i znaleźć szybko rozwiązanie dla problemu. Mężczyzna poczuwa się  do odpowiedzialności za udzielenie Tobie rady. Jeśli nie ma pomysłu jak poprawić trudną dla kobiety sytuację, czuje, że zawiódł kobietę.

   Mężczyznom trudno jest powiedzieć, że im jest smutno lub że teraz przeżywają trudny okres w pracy. Stosunkowo najłatwiej jest im mówić o złości i wściekłości oraz jakie podejmą działanie.

Problem z wyrażaniem emocji u mężczyzn to sprawa wychowania i wzorców kulturowych. Małym chłopcom zabraniają rodzice płakać bo jak mówią prawdziwy mężczyzna nie płacze.  A w mediach lansowany jest nadal model mężczyzny silnego i nie okazującego uczuć.

    Po czwarte, mężczyźni są zafascynowani najnowszymi telefonami, laptopami i wreszcie samochodami.„Mój mąż ostatnio wrócił poekscytowany z pracy - opowiada Agnieszka. Zapytałam co się stało, może wreszcie podwyżkę dostał. A on kupił IPhone 4, mający 5- megapikselowy aparat z możliwością nagrywania filmów. Nigdy nie widziałam go tak szczęśliwego jak tego dnia."

        Jak obserwuje kobiety, to myślę, że jest coś co mogłyby się nauczyć od mężczyzn. Mężczyźni starają się zawsze znaleźć czas na swoją pasję. A kobiety często z swoich pasji rezygnują na rzecz czasu dla rodziny. Mąż Agnieszki ma swoją pasję -  to jest kolekcjonowanie luksusowych piór. Zawsze pójdzie na spotkania kolekcjonerów. Natomiast Agnieszka  jeszcze przed zawarciem małżeństwa miała pasję - był nią taniec towarzyski. Dziś jak mówi:" Nie ma czasu na taniec, bo trzeba zajmować się domem i 7-letnim dzieckiem".

 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznej komunikacji z mężczyzną czy z kobietą, zapraszam do Warszawy na indywidualne spotkanie, tak najlepiej mogę pomóc, mój email dobrycoach@wp.pl. Moim zdaniem tylko spotkania dają pożądany efekt.

 


Podziel się

komentarze (40) | dodaj komentarz

Szczęśliwy singiel

środa, 18 sierpnia 2010 20:54

Jak być szczęśliwym singlem?

 Dziś o byciu singlem ale w nieco innym aspekcie. Stereotypowo przyjmuje się, że osoby samotne są nieszczęśliwe, a przecież tak być nie musi. Ola, lat 37, zadbana blondynka o szczupłej sylwetce, praca w warszawskim koncernie, na początku naszej rozmowy powiedziała, że bez mężczyzny czuje się niepełna i często myśli, że jej życie jest beznadziejne. Przeżywa głęboko uroczystości rodzinne np. wesele kuzynki, imieniny babci. Na tych uroczystościach spotyka się często z nieprzyjemnymi komentarzami od bliskiej i dalszej rodziny. Non stop słyszy pytania: Kiedy wreszcie wyjdziesz za mąż, już czas na wnuki? Co z Tobą, przecież koledzy i koleżanki już dawno zawarli małżeństwo a Ty nic?  Ola czuje się wtedy bardzo niezręcznie i nie wie co odpowiedzieć zaniepokojonym jej samotnością rodzicom i ciociom.  Inna sprawa to swatanie Oli przez rodzinę. Jej mama pod pretekstem, że jest chora, prosi Olę aby szybko przyjechała do rodzinnej wsi. A tam czekała na nią mama i nieco puszysty, pryszczaty kawaler - syn sąsiadki. Ola nie wiedziała co zrobić w tej sytuacji. Kawaler nie podobał jej się bo to typowy rolnik szukający dla swojego gospodarstwa pracowitej i skromnej żony.

Ola od koleżanki z pracy dowiedziała się, że warto spotkać się ze mną.

    Po pierwsze, powiedziałam Oli, że samotność może być dobra, wszystko zależy od jej nastawienia. Samotność to podstawowy i nieunikniony element kondycji ludzkiej. Sami się rodzimy i umieramy. Warto zastanowić się co zrobić aby okres, w którym jesteśmy sami, jak najlepiej przeżyć. Jeśli Ola będzie umiała być sama i być jeszcze z tego zadowolona, szanse na stworzenie udanego związku z mężczyzną rosną.

     Po drugie, nauczyłam Olę technik, które wzmocnią poczucie wartości. Niestety single często spotykają się z niezrozumieniem i z krytyką, a to negatywnie wpływa na nastawienie do ich własnej osoby. Ola musiała uwierzyć, że będąc singlem, jest osobą wartościową i atrakcyjną.

    Po trzecie, Ola poznała techniki, jak radzić sobie z krytyką jej wyborów przez rodziców. Ola  podczas ostatniej wizyty u domu rodziców asertywnie zareagowała na zarzuty matki.. Ola spokojnie odpowiedziała:" Rozumiem mamo, że się o mnie martwisz, ale to moje życie i jeśli mnie kochasz, pozwól mi postępować jak ja chcę". Olę nauczyłam jak  postępować gdy słyszy nieżyczliwe i często złośliwe komentarze jej ciotek i kuzynek.

Po czwarte, nauczyłam jak zwalczyć smutek jak widzi zakochane pary oraz co zrobić aby samotne wyprawy do kina, restauracji sprawiały jej przyjemność.
   Po piąte, zaplanowałam  interesujące zajęcia dla Oli po pracy - kurs malarstwa oraz Pilates w klubie fitness aby Ola więcej przebywała w ludźmi.

Jak już zauważyłam, że Ola lepiej się czuję, zapytałam czy chciałaby poznać mężczyznę. Zadałam jej to pytanie bo każdy singiel ma swój własny pomysł na życie. Znam osoby, które są samotne i nie chcą nikogo poznawać bo lubią siebie i mają świetnie zorganizowane życie.

Ola stwierdziła, że ostatnio czuje się zadowolona z życia ale chciałabym aby w jej życiu pojawił się inteligentny mężczyzna. Ola przestała analizować każdego poznanego mężczyznę pod kątem czy nadaje się na życie czy nie. Do każdej znajomości podchodziła ze spokojem i na zasadzie przyjaźni. Dziś spotyka się z  Mariuszem, jeszcze nie wiadomo czy będzie to dłuższa znajomość ale ja wierzę, że wszystko będzie dobrze.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy na indywidualne spotkanie, tak najlepiej mogę pomóc, mój email dobrycoach@wp.pl. Moim zdaniem tylko spotkania dają pożądany efekt.

 


Podziel się

komentarze (55) | dodaj komentarz

wtorek, 20 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  1 839 733  

Kalendarz

« sierpień »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

BIŻUTERIA

O moim bloogu

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ AB...

więcej...

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ ABY PRZYCIĄGNĄĆ DO SIEBIE MIŁOŚĆ, PIENIĄDZE...

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 1839733