Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 090 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

JAK POKONAĆ ZNIECHĘCENIE ?

środa, 24 lipca 2013 16:48

JAK POKONAĆ ZNIECHĘCENIE?

 Dziś temat na życzenie Czytelników – Pani Jolanty z Krakowa i Pana Artura z Warszawy.

 

Problem opiszę na przykładzie Agnieszki. Agnieszka to blondynka, ma 33 lata, pracuje w Warszawie w firmie informatycznej. Od jakiegoś czasu Agnieszka ma niechęć do pracy i do swojego życia. Nie widzi ani sensu ani czegoś co mogłoby ją obudzić z marazmu w jakim się znalazła.

Pracuje codziennie po dziesięć godzin, potem wraca do domu, wykonuje domowe obowiązki – przygotowuje kolację dla swojego narzeczonego i oglądają wiadomości w TV i potem idą spać. Dzień za dniem – ciągle jest to samo.

Agnieszka nie pamięta kiedy zrobiła coś innego, coś spontanicznego. Agnieszka nie dba o siebie, ani o swój rozwój wewnętrzny ani o swoje zdrowie.

Jej dzień to obowiązki – sprawy narzeczonego, sprawy rodziców, przyszłych teściów. Agnieszka często czuje się zmęczona, wypalona.. .

Ostatnio myślała, że na urlopie wypocznie i nabierze nowych sił ale wróciła z wyjazdu na wyspę Kreta, jeszcze bardziej zmęczona. Sama nie wie co ma zrobić?.

Agnieszka nie wierzy w siebie, uważa siebie za bezwartościową a to że skończyła studia i ma dobrą pracę to był szczęśliwy zbieg okoliczności i nie ma w tym jej zasługi…

Co zrobić gdy nic się nie chce?

Po pierwsze, bardzo ważna jest samoświadomość – kim jestem? Kim chcę być, jak chcę aby wyglądało moje życie? Jaka jest moja droga? Co i kto mnie uszczęśliwia? Gdy zadałam te pytania Agnieszce, stwierdziła, że przegrała swoje życie, a nie wie kim chce być i co ją uszczęśliwia? Powoli doszliśmy co jest dla Agnieszki ważne i w jakim kierunku warto podążać…

 

Po drugie, warto pomyśleć dlaczego coś robimy ? dlaczego pracujemy? Agnieszka stwierdziła, że musi zapłacić czynsz i inne opłaty i to jest jej główna motywacja do wstawania rano do pracy. Ta motywacja jest moim zdaniem nie wystarczająca, dlatego zastosowaliśmy specjalne ćwiczenie, które miało za zadanie odkryć inne motywacje Agnieszki...

 

 Psycholog behawiorysta B.F. Skinner, uważali, że człowiek jak rozpoczyna życie jest "białą kartą". W miarę dorastania pojawiają się doświadczenia, na podstawie których tworzą się przekonania. Zgodnie z teorią behawiorystyczną motywacji musimy szukać nie tylko wewnątrz siebie lecz również w motywacji zewnętrznej – nagrodach, miłych słowach pochodzących od otoczenia.

 

Po trzecie, w pokonywaniu zniechęcenia i braku motywacji do działania, warto mieć wsparcie – kogoś, kto jest nam życzliwy i jednocześnie mobilizuje nas do pracy nad sobą.

 

Po czwarte, warto przypomnieć sobie jakie mieliśmy marzenia kiedyś i dlaczego je porzuciliśmy? Marzenia według profesora Martina Seligmana, dają napęd do działania. Nie ma znaczenia czy to marzenie jest postrzegane przez innych jako nierozsądne… warunek jest marzenie musi być w miarę realne do zrealizowania…

Jeśli masz problem, warto do mnie napisać na email - dobrycoach@wp.pl

 

Oprócz pisania tekstów dla Państwa chciałabym się podzielić ciekawymi adresami www. Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy. To uczciwy sprzedawca.

 http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445 To link to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoko.


Podziel się

komentarze (14) | dodaj komentarz

TOKSYCZNY MĘŻCZYZNA, DLACZEGO SPOTYKASZ NIEODPOWIEDNICH MĘŻCZYZN?

środa, 17 lipca 2013 11:35

TOKSYCZNY MĘŻCZYZNA DLACZEGO PRZYCIĄGASZ NIEODPOWIEDNICH MĘŻCZYZN?

Dziś temat na życzenie Czytelniczki.

Problem przedstawię na przykładzie Iwony. Iwona ma 31 lat, pracuje w niemieckim banku w Warszawie. Jej problem to związki a konkretnie mężczyźni. Iwona była do tej pory w trzech związkach.

Najpierw jak była jeszcze studentką Iwona zakochała się w żonatym mężczyźnie. Było w to czasie praktyk studenckich a ten mężczyzna był jej przełożonym. Związek trwał 6 miesięcy a potem on powiedział, że właściwie to była tylko niezobowiązujący romans i on nigdy od żony nie odejdzie….

 

Drugi mężczyzna był też w związku ale nie był żonaty. Mieszkał z dziewczyną i miał z nią dziecko. Iwony ten fakt, nie zniechęcił, wręcz przeciwnie to powodowało, że Iwona poczuła chęć rywalizacji z dziewczyną. Była na 100% pewna że w konkurencji z dziewczyną Jarka wygra, że on ją zostawi dla niej i stworzy szczęśliwy związek. Po roku okazało się, że Jarek nie chce spotykać się z Iwoną, nie odbiera od niej telefonu, wręcz ją unika…

 

Trzeci mężczyzna miał być według Iwony mężczyzną jej życia. Kamil ma 30 lat, jest właścicielem firmy. Iwona po roku zamieszkała z Kamilem. Wtedy okazało się, że jest on trudnym partnerem. Często nie odzywa się do niej. Ma zmienne nastroje, jak jest zły to Iwonie mówi przykre słowa.

A dla Iwony najgorsze jest, że on nie okazuje jej uczuć. Iwona zapomniała już jak to jest dostawać od mężczyzny kwiaty i prezenty…

Nie słyszy że jest ładna, ani że on ją kocha. Nawet w sytuacji gdy spędzają razem noc, nie ma czułości… Iwona rozmawiała z Kamilem na ten temat, ale to nic nie dało. Kamil stwierdził jestem jaki jestem i się nie zmienię… Często obiecuje Iwonie wspólny romantyczny weekend a potem okazuje się, że on nie ma czasu. Iwona stale rywalizuje o uwagę z jego pracą. Kamil stale krytykuje Iwonę, obniża jej poczucie wartości – często jej powtarza, że ona mu nie odpowiada, że powinna bardziej o siebie dbać, sprzątać dokładnie mieszkanie i tolerować jego kolegów.

Iwona zauważyła, że często przy Kamilu czuje się zdenerwowana i czuje napięcie, że zaraz Kamil przyjdzie i ją skrytykuje.

 

 Co zrobić jak jesteś w związku z nieodpowiednim mężczyzną?

 

Po pierwsze dotrzeć do przyczyny dlaczego wybierasz właśnie takich partnerów – niedostępnych, krytycznych, trudnych... Opisywana wyżej Iwona miała przekonanie wyniesione z dzieciństwa, że o miłość trzeba stale walczyć. Jej ojciec zostawił mamę gdy Iwona miała 11 lat. Iwona kontaktowała się z tatą jak już miała 19 lat i wtedy robiła wiele aby ojcu pokazać jaka ona jest wspaniała i że stracił dużo zostawiając ją i mamę dla innej kobiety.

 

Po drugie, zmienić styl komunikowania i zachowanie wobec partnera, który jest niedostępny emocjonalnie. Dotychczas Iwona była na każde zawołanie Kamila. Kamil mógł pojechać do kina w środę około godziny 20- stej, Iwona zmieniała szybko swoje plany aby pójść z nim do kina. Kamil nie lubił jeść w restauracjach, Iwona tez przestała tam bywać.

 

Po trzecie, zrozumieć, że miłości, dowartościowania nie wolno szukać w innej osobie. To trzeba znaleźć w sobie, nauczyć się jak kochać siebie. Niestety osoby najbardziej spragnione akceptacji rzadko znajdują to w partnerze, partnerce. Nawet jeśli znajdą bardzo kochają ich osobę, zawsze tej miłości będzie za mało…

 

Po czwarte, trzeba pracować nad poczuciem wartości. Poczucie własnej wartości, jak definiuje je S. Epstain (1990), to przekonania oparte na tym co uznajemy za ważne, atrakcyjne dla nas. Poczucie wartości jest zależne od naszego sposobu myślenia o sobie i jest to oczywiście podstawa dla tworzenia się samooceny.

Po szóste, rozważyć wszystkie możliwości poprawy relacji.

Często jest tak, że ludzie nas traktują w sposób w jaki pozwalamy im siebie traktować. Dlatego tak ważne jest dobra komunikacja, konsekwencja w zachowaniu i wsparcie kogoś życzliwego. Warto też przeanalizować jak odnoszą się do nas ludzie, czy szanują nas czy wprost przeciwnie...

Na ten ważny temat jeszcze napiszę.

Jeśli masz problem, warto do mnie napisać na mój email dobrycoach@o2.pl

 

Oprócz pisania tekstów dla Państwa chciałabym się podzielić ciekawymi adresami www. Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy. To uczciwy sprzedawca.

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445 To link to mojego ulubionego sprzedawcy To link to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoko.


Podziel się

komentarze (13) | dodaj komentarz

JAK PRZEŻYĆ ZDRADĘ I ZACZĄĆ ŻYCIE OD NOWA?

środa, 10 lipca 2013 10:34

Jak dojść do siebie po zdradzie?

Dziś temat na życzenie Czytelnika. Opiszę problem na przykładzie Marka. Marek ma 39 lat, pracuje w Warszawie w koncernie telekomunikacyjnym. Marek nie wiedział o zdradzie, póki przypadkowo usiadł przy laptopie żony i odkrył jej emaile… Marek jest w związku małżeńskim od 10 lat, mają dziecko – córeczkę, która ma 6 lat. 

Marek nie oceniał swojego małżeństwa. Dla niego było jasne, że skoro są małżeństwem, wierność obowiązuje. Miał okazję zdradzić żonę z koleżanką z pracy ale w ostatnim momencie wycofał się bo przecież ma rodzinę…

Zdrada żony bardzo, bardzo go zabolała. W pierwszym momencie zaczął się zastanawiać co zrobił nie tak? W jego analizie wyszło, że był dobrym mężem – dbał o to aby rodzina była dobrze zabezpieczona, jak żona była chora, opiekował się nią, przy obowiązkach domowych np. przy sprzątaniu pomagał choć po pracy był zmęczony…

Co więc miał ten facet z Internetu , że żona powiedziała, że go kocha?

Żona w kłótni wykrzyczała, że nowy mężczyzna ją w 100% rozumie, że jest czuły, ciepły i całkiem inny niż mąż… Marek czuł się niepotrzebny i przeżywał to głęboko. Zastanawiał się co robić? Czy walczyć o związek czy dać sobie spokój i pozwolić na rozwód? Każda z opcji była ciężka do zaakceptowania. Przeżywał to bardzo, czuł pustkę, czuł się niepotrzebny i bezwartościowy.

 

Co zrobić w sytuacji zdrady?

 

Po pierwsze, odbudować poczucie wartości. Zdrada powoduje, że ludzie przestają w siebie wierzyć, myślą o sobie jako nieatrakcyjnych osobach. Jeszcze są przekonani, że już nigdy nikomu nie zaufają i nie są w stanie ani odbudować związku ani w przypadku rozstania stworzyć nowy związek z inną osobą.

 

Po drugie, zacząć życie od nowa. Niezależnie czy ktoś podejmuje decyzję o pozostaniu w związku mimo zdrady lub odejściu, potrzebne są nowe wzorce myślenia i zachowania.

 

Po trzecie, dać sobie czas na podjęcie decyzji. Opisywany wyżej Marek postanowił rozstać się z żoną i stworzyć nowe życie – poznać nowych znajomych, zmienić miejsce zamieszkania, spędzać inaczej czas wolny, odnaleźć nowe pasje lub coś co sprawia przyjemność.

 

Po czwarte, w przypadku kobiet, przy decyzji odejścia, warto pamiętać o badaniach naukowych. Okazuje się, że inaczej podchodzą do zdrady kobiety a w odmienny sposób mężczyźni. Shirley Glass i Thomas Wright udowodnili, że w przypadku mężczyzn zdrada nie oznacza podjęcie decyzji o zakończeniu związku. Zdrada jeśli ma charakter seksualny, nie świadczy o tym, że mężczyzna przestaje kochać żonę. Badani mężczyźni twierdzili, że kochają swoje żony i nie chcą rozwodu lecz sprzyjająca okazja spowodowała zdradę… Natomiast kobiety, jeśli zdradzają wg. Shirley Glass i Thomas Wright, odczuwają niezadowolenie w związku. Zdrady w przypadku kobiet częściej mają emocjonalny niż fizyczny aspekt. W przypadku kobiet zdrada oznacza, że już nie chcą być w tym związku i kochają innego mężczyznę.

 

Po piąte, warto pamiętać, że koniec jest też początkiem. To że spotkała Ciebie zdrada, nie oznacza, że już w Twoim życiu nic dobrego się nie zdarzy….

 Po szóste, zacząć pracę nad procesem wybaczania. Negatywne emocje – żal, rozczarowanie, złość a nawet nienawiść do osoby, która zdradziła, szkodzi tylko Tobie i powoli krok po kroku warto od tych negatywnych emocji się uwolnić za pomocą terapeuty.

Jeśli masz problem, warto do mnie napisać na mój email dobrycoach@wp.pl

Oprócz pisania tekstów dla Państwa chciałabym się podzielić ciekawymi adresami www. Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy. To uczciwy sprzedawcahttp://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445 To link to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoko.


Podziel się

komentarze (7) | dodaj komentarz

JAK ROZMAWIAĆ Z TEŚCIOWĄ, JAK WYTRZYMAĆ Z TEŚCIOWĄ?

środa, 03 lipca 2013 17:15

 JAK MIESZKAĆ Z TEŚCIOWĄ I NIE ZWARIOWAĆ?

Dziś temat specjalnie napisany dla Pani Jolanty. Mam nadzieję że w ten sposób choć trochę pomogę.

 Problem opiszę na przykładzie Patrycji. Patrycja ma 30 lat, jest mężatką od 6 lat i ma 2 letniego synka. Patrycja pracuje na Uniwersytecie Warszawskim w dziale administracji. Jej problem to mieszkanie z teściami i ciągle konflikty.Mąż Patrycji Janek nie rozumie Patrycji a ona czuje, że przez to oddalają się od siebie…

Konfikty z teściową są codziennie. Patrycja i Janek mieszkają w domu pod Warszawą. Pierwsze piętro zamieszkują oni a na parterze teściowie. Zaczyna się od śniadania, teściowie lubią jeść razem z nią i z Jankiem. A przy śniadaniu zaczyna teściowa udzielać rad np. "moim zdaniem Patrycjo powinnaś zrezygnowac z pracy i zająć się synem a nie obca osoba" – opiekunka zajmuje się dzieckiem lub "Patrycjo dlaczego nie jedziecie na naszą działkę?". Potem teściowa czepia się wyglądu i ubioru Patrycji a potem po południu słyszy tysiąc rad jak wychować dziecko, jak ugotować pyszną zupę bo Janek lubi określone potrawy. Patrycję denerwuje jak Janek rozmawia z mamą i opowiada jej jak spędzają czas.

Patrycja próbowała wiele razy rozmawiać z teściową. Ale zawsze kończy się to konfliktem, a Janek,  jak ona kłóci się z teściową albo wychodzi z domu albo udaje, że jest nieobecny i nie zabiera głosu w dyskusji.

Patrycja chciałaby aby on chociaż raz powiedział swojej mamie – mamo to jest moja żona i ona zasługuje na szacunek i będziemy robić to co ona chce i już” . Ale Janek nigdy tego nie powie.

Patrycja czuje się samotna i niekochana przez męża. Czasem zastanawia się po co ona mężowi jest potrzebna. Przecież mamusia lepiej gotuje, lepiej pierze i go tak bardzo kocha…

Partycja zauważyła, że z niechęcią wstaje, a bardzo cieszy się jak idzie do pracy. W pracy nie ma tak dużych stresów jak w domu. Patrycja coraz mnie kocha swojego męża, im częściej są konflikty w domu tym mniej Patrycja chce przebywać z mężem.

Patrycja chciała rozwiązać konflikt. Najpierw porozmawiała z mężem i powiedziała mu o swoich zarzutach. A mąż zdenerwował się i stwierdził, że przecież mama dała im możliwość mieszkania w jej domu, że dba o nich a Patrycja czepia się do  drobiazgów, zamiast to docenić…

 

Co zrobić jak teściowa się wtrąca i nie daje normalnie żyć?

 

Po pierwsze, pracować nad swoim poczuciem wartości. To że nas coś dotyka, gdy jest krytyka, oznacza, że nasze poczucie wartości nie jest wysokie. To co mówi teściowa, teść jest ich opinią. Dopóki tej opinii nie bierzesz do siebie, ta opinia nie ma prawa sprawić Tobie przykrości. Są specjalne techniki, które oddzielają krytykę naszej osoby od naszej samooceny.

 

 Po drugie, istnieje moc rozmowy. Jak zauważyłam, ludzie rozmawiają ze sobą w określony sposób. Najczęściej jest to rozmowa w formie zarzutów. Opisywana wyżej Patrycja mówi do męża” Zawsze trzymasz stronę swojej mamusi i mamusia w tym domu rządzi”. Mąż broni się i od razi rozmowa przeradza się w kłótnię. Warto przemyśleć co chcemy powiedzieć – przygotować argumenty. Bardzo ważna jest forma w jakiej to powiemy, od niej zależy skuteczność rozmowy.

 

Po trzecie, musi być wsparcie. W sytuacji gdy to kobieta walczy zarówno z teściową jak i ze swoim mężem i nie ma wsparcia w nikim, prawdopodobieństwo porażki jest bardzo wysokie. Badania naukowe potwierdzają że człowiek, który ma wsparcie np. w coachu czy w mądrej przyjaciółce, ma więcej motywacji do podjęcia działania w kierunku zmiany niż osoba, która nie ma wsparcia i nikt jej nie rozumie….

 

 Po czwarte, przygotować  reguły współżycia z teściową i trzymać się konsekwentnie tych reguł. Ważne jest też przygotowanie się na sytuację - planu gdy mimo, że ustaliście z teściową zasady, ona ich nie przestrzega.

 

Po piąte, zaplanować powoli i spokojnie zmianę miejsca zamieszkania. Można zorientować się na temat kredytu mieszkaniowego. To gdy podejmujemy działania aby zmienić sytuację na lepszą, daje nam dużą siłę.

 

 Po szóste, pamiętać, że relacje z teściową i teściem są ważne i nie można ich lekceważyć . Przykładem są wyniki badań Glorii Horsley,  Gloria Horsley zainteresowała się kwestią rozpadu związku, ciekawiło ją kwestia :Dlaczego jedne związki trwają a inne rozpadają się?

Zapytała wiele par i była zaskoczona wynikiem badań. Okazało się że aż 70% małżeństw, które rozpadły się w pierwszym roku, wskazały, że główną przyczyną były złe relacje z teściową.

Wracając do opisywanej Partycji. Pomogłam jej skutecznie, chociaż czasami było ciężko. Patrycja dostała ode mnie szczegółowy plan działania i go z sukcesem zrealizowała. Są od czasu do czasu kłótnie z teściową ale są odbywają się one dużo rzadziej. Jednak najważniejsze jest, że Patrycja podchodzi do teściowej z dystansem i nie przejmuje się krytyką teściowej.

Jeśli masz problem, warto do mnie napisać dobrycoach@o2.pl
Oprócz pisania tekstów dla Państwa chciałabym się podzielić ciekawymi adresami www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy. To uczciwy sprzedawca.

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445To link to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoko.

 

 


Podziel się

komentarze (11) | dodaj komentarz

wtorek, 20 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  1 839 677  

Kalendarz

« lipiec »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

BIŻUTERIA

O moim bloogu

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ AB...

więcej...

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ ABY PRZYCIĄGNĄĆ DO SIEBIE MIŁOŚĆ, PIENIĄDZE...

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 1839677