Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 090 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

JAK POKONAĆ LĘK ?

środa, 26 czerwca 2013 12:05

JAK POKONAĆ LĘK, NIEPOKÓJ?

 Dziś temat na życzenie Czytelniczki.

Problem opiszę na przykładzie Iwony i Janusza. Iwona pracuje w Warszawie w korporacji zajmującej się siecią telefonii komórkowej. Jest menadżerem i kieruje 16- osobowym zespołem. Iwona sprawia wrażenie twardej przełożonej a tak naprawdę jest pełna lęków.

   Lęk towarzyszy Iwonie od samego rana. Boi się co będzie w pracy, czy dziś podoła wyznaczonym zadaniom, czy dziś uda jej się zmobilizować jej zespół do wytężonej pracy, czy nie przekroczą terminu wykonania zadania. Iwona najbardziej boi się, że zostanie zwolniona.

     Ostatnio dostała od swojego szefa emaila, że chciałby z nią porozmawiać o projekcie. Iwona nie spała całą noc… A w nocy snuła negatywne wizje tego co ma się zdarzyć. Już widziała siebie – jak z trudem tłumaczy się, że ona i zespół bardzo starali się wykonać projekt dobrze, że są błędy i ich nie dało się uniknąć przy takim tempie pracy. A jej szef mówi, że jest ona do kitu, że nie nadaje się na takie stanowisko i wręcza jej wymówienie. Iwona traci pracę, służbowy samochód i zaczyna mieć problemy finansowe. 

     Następnego dnia Iwona przychodzi do pracy i okazuje się, że to co ona sobie wyobraziła nie zdarzyło się. Jej szef jest miły i uprzejmy, mówi wprawdzie, że pewne rzeczy można byłoby zrobić lepiej ale nie zwalnia Iwony.

      Iwona boi się też utraty partnera. Wystarczy, że nie wyśle jej SMS-a a ona już ma negatywne myśli, że już on jej nie kocha, że może kogoś poznał itp.

     Inny przypadek Janusz. Janusz ma 30 lat i pracuje w banku. Janusz najbardziej boi się biedy. Gdy w firmie zaczyna rozmawiać się na korytarzu o tym że szykują się zwolnienia, Janusz widzi siebie jako osobę, którą zwolnią w pierwszej kolejności. Już w swojej głowie wyświetla sobie film, gdzie on traci pracę, nie ma za co żyć, traci mieszkanie, znajomych a jego dziewczyna odchodzi z innym.

 

Jak zwalczyć lęk?

 

Po pierwsze, trzeba mieć świadomość, że lęk zmienia sposób interpretowania zdarzeń. Często pod wpływem lęku wyolbrzymiają znaczenie i nadają sytuacji negatywny wymiar. Warto się zastanowić czy nie przesadzamy gdy oceniamy dane zdarzenie? Co jest faktem a co naszym wyobrażeniem, co może się zdarzyć?

 

Po drugie, obserwuj jakie myśli towarzyszą lękowi. Często ludzie, którzy odczuwają lęk nie mają zaufania ani wiary w swoje możliwości. Ich stałą myślą jest to lęk, że sobie nie poradzą, że nikt im nie pomoże…

 

Po trzecie, podejmij decyzję, że chcesz żyć inaczej, minimalizując lęk i mniej się stresując… Podjęcie takiej decyzji, że chcesz walczyć ze swoimi lękami, ułatwi pracę nad sobą.

 

Po czwarte, zadbaj o pomoc coacha czy terapeutę. Dzięki specjalnym technikom można przejąć kontrolę na swoim lękami . Takie techniki naprawdę świetnie działają i zmieniają życie na dużo lepsze.

 

Po piąte, warto nauczyć się nowych nawyków reagowania na stresujące sytuacje np. szef wzywa Ciebie do siebie, zamiast lęku, można wybrać postawę – zobaczę co się zdarzy zamiast martwić się na zapas…

 

Po szóste, pamiętać co napisał Erich Fromm. Stwierdził on, że to właśnie niepewność, nieprzewidywalność życia jest niezbędnym warunkiem aby skłonnić nas do ujawnienia wewnętrznej siły…

Jeśli masz problem, odczuwasz lęk to warto do mnie napisać  na email -dobrycoach@wp.pl

 

Oprócz pisania tekstów dla Państwa chciałabym się podzielić ciekawymi adresami www. Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkową biżuterię np.ostatnio udało mi się kupić piękny pierścionek w fajnej cenie

 http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=13553445  -Tolink to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoko.


Podziel się

komentarze (10) | dodaj komentarz

JAK WALCZYĆ Z KOMPLEKSAMI DOTYCZĄCYMI WYGLĄDU

czwartek, 20 czerwca 2013 11:13

JAK POKONAĆ KOMLEKSY ZWIĄZANE Z WYGLĄDEM ?

 

Dziś temat na życzenie Czytelników. Problem przestawię na przykładzie Anny i Marka. Anna ma 27 lat, ukończyła studia z zakresu finansów i rachunkowości w Warszawie i pracuje w księgowości. Jej problem to jej ciało. W jej opinii jest ona nieproporcjonalnie zbudowana, ma za duże biodra, za krótkie nogi. A ogólnie jest według niej za gruba… i brzydka.

Kompleksy utrudniają jej życie. Nie lubi siebie, jak ma gdzieś wyjść to godzinami się przebiera i ciągle jest niezadowolona …

Z zazdrością patrzy na inne kobiety – piękne, zgrabne i uśmiechnięte. A ona nie widzi w sobie nic pięknego. Chciała zmienić swój wygląd, zdecydowała się na powiększenie ust ale nadal uważa siebie za brzydulę. Anna jest w związku z Michałem, a on mówi jej, że ona mu się podoba ale Ania w to nie wierzy. Czasem myśli że Marek jest z nią z przyzwyczajenia…

     Inny przypadek to Marek. Marek ma 30 lat i ma kompleksy związane ze swoim ciałem. Od roku ćwiczy w znanym klubie fitness ale nie ma efektów. Nadal jest chudy i według niego nieatrakcyjny. Marek nie wierzy, że z takim wyglądem może spodobać się kobiecie. Popada w frustrację, że mimo treningu, kupowania odżywek jego wygląd się nie zmienia…

 

Co zrobić jak ma się kompleksy związane z wyglądem fizycznym?

 

    Po pierwsze, warto pamiętać, że to kultura masowa wmawia ludziom, że od wyglądu zewnętrznego tak wiele zależy. Reklamy codziennie propagują doskonały nieskazitelny wygląd. Tymczasem warto wyjść na ulicę i zobaczyć jak jest… a ludzie są różni, rzadko spotykamy osoby o doskonałym wyglądzie. Statystyczna Polka ma rozmiar ubrań 40, ma mniej niż 170 cm wzrostu, jest szatynką o raczej przeciętnej urodzie.

 

Po drugie, zbyt surowo siebie oceniamy. Dotyczy to przede wszystkim kobiet. Wiele eksperymentów psychologicznych udowodnia, że kobiety mają tendencję do postrzegania siebie samych jako grubsze, brzydsze niż są w rzeczywistości.

 

Po trzecie, ważny jest sposób odżywiania – on wpływa jak spostrzegamy nasze ciała... Dr Wiliam Colmer z University of Calgary twierdzi, że około 90% ludzi odczuwa apetyt ale nie ma on związku z prawdziwą potrzebą jedzenia. Inni badacze twierdzą, że fakt, że jemy za dużo powiązany jest z poczuciem lęku, niepewnością i kompleksem niższości.

 

Po czwarte, istotny jest obraz samego siebie jaki tworzymy sami. Udowodniono naukowo, że osoby z niskim poczuciem wartości używają innej mowy ciała niż osoby pewne siebie. Gdy mamy niskie poczucie wartości, często nasz ton głosu ulega obniżeniu, wykonujemy gesty świadczące o niepewności, przygnębieniu. częściej jesteśmy smutni i mniej skłonni do nawiązywania nowych relacji z ludźmi.

    Jeśli my sami dajemy innym sygnał, że nie lubimy siebie, że nie jesteśmy wartościowi, to jak inni mają nas doceniać? Ludzie spostrzegają innych w sposób powierzchowny – obserwują jak się zachowujemy, co mówimy o sobie, czy jesteśmy asertywni. Z tych obserwacji może powstać nasz pozytywny lub negatywny obraz samego siebie.

Na ten ciekawy temat jeszcze napiszę...

Jeśli masz problem, możesz napisać dobrycoach@wp.pl

 

Oprócz pisania tekstów dla Państwa chciałabym się podzielić ciekawymi adresami www. Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy. To uczciwy sprzedawca.

 http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=13553445 To link to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoko.


Podziel się

komentarze (9) | dodaj komentarz

JAK RADZIĆ SOBIE Z SAMOTNOŚCIĄ?

środa, 12 czerwca 2013 17:54

Jak walczyć z samotnością?

Dziś temat na prośbę dwóch miłych czytelniczek – Pani Agnieszki i Pani Iwony. Problem opiszę na przykładzie Justyny. Justyna ukończyła ekonomię w Warszawie na U.W, potem prestiżowy program MBA. Ma 34 lata. Pracuje jako kierownik dużego banku w Warszawie.

Rodzice kupili jej apartament na warszawskiej dzielnicy Ursynów. Justyna była w 5-letnim związku, który skończył się gdy Justyna stwierdziła, że chce ślubu.

   Odtąd Justyna została singielką. Czego ona nie robiła żeby kogoś poznać. ..

Zapisała się i zapłaciła sporo za uczestnictwo w portalu randkowym. Co tydzień chodziła do prestiżowych klubów. Zaangażowała dwie koleżanki aby ją poznały ze swoim znajomymi.

Owszem poznała kilku mężczyzn ale nic poważnego z tego nie wyszło. Mama ciągle jej mówi „ córeczko a kiedy ślub a co z moimi wnukami?”. A Justyna mówi mamie, że żeby był wnuk, najpierw musi znaleźć się właściwy mężczyzna. A wymagania Justyna ma. Jej wymarzony mężczyzna musi być przystojny, bogaty, musi mieć klasę, interesować się tak jak ona francuskimi winami oraz muzyką klasyczną, też musi mieć mieszkanie i dobry samochód. A tacy mężczyźni są najczęściej już zajęci a zostają sami nieudacznicy, pozbawieni klasy, którzy nie wiedzą, jak traktować taką kobietę jak ona…

 

Co zrobić jak jest się samotnym?

 

Po pierwsze, ta rada zabrzmi bardzo kontrowersyjnie ale dla mnie jest sensowna. Najpierw trzeba polubić ten stan aby coś zmienić. Często osoby, które czują się nieszczęśliwe z powodu samotności, mają obniżone poczucie wartości. Uważają, że skoro są samotni to coś w nich jest co odpycha innych ludzi. Myślą też, że inni, którzy są w związku są od nich lepsi, bardziej wartościowi. Nic bardziej błędnego. Człowiek jest wartością samą w sobie, inna osoba – np. partnerka, partner nie czyni nas bardziej wartościowymi ludźmi. Samotność może być dobrym okresem na poznanie siebie samego – na nauczenie się samoakceptacji, co lubimy a czego nie? Gdy poczujemy się dobrze sami ze sobą, można tworzyć nowy i w miarę szczęśliwy związek.

 

Po drugie, przekonania. Gdy osoba ma negatywne doświadczenia w poprzednich związkach, trudno jest jej się zaangażować w nową relację. Opisywana wyżej Justyna chce kogoś poznać ale jednocześnie się boi. Ma obawy, że w nowej relacji będzie tak samo, że znowu będzie się z mężczyzną kłócić o wszystko, że się znowu nie uda… Bez wiary, że nowa relacja będzie lepsza niż poprzednie, nie da się stworzyć dobrego związku.

 

Po trzecie, przypatrzeć się uważnie swoim wymaganiom. Zamiast mnożyć oczekiwania, może warto pomyśleć co ja mogę dać drugiej Osobie? Czy mam w sobie optymizm, energię? Czy umiem się komunikować z innymi, tak aby ich nie ranić?

 

Po czwarte, unikać desperacji. Desperacja powoduje, że wybiera się partnera, partnerkę szybko, prawie bezrefleksyjnie. Przykładem jest postępowanie mojej koleżanki Eli. Ela tak bardzo nie chciała być samotna, że gdy zainteresował się nią Tomek, od razu zakochała się. Nie analizowała czy on jest dla niej dobry, czy opiekuńczy, czy można na niego liczyć. Liczyło się to że wreszcie ktoś się powiedział jej, że jest ładna i że zaproponował ślub. Dziś Ela jest po trudnym i bolesnym rozwodzie. Sama wychowuje dziecko i żałuje, że czasu nie można cofnąć i że była zdesperowana...

 

Po piąte, dbać o siebie o swój rozwój. Najbardziej atrakcyjni są ludzie, którzy są optymistyczni i mają własne zainteresowania o wysokim poczuciu wartości.

Jeśli masz problem z samotnością, warto do mnie napisać dobrycoach@wp.pl

 

Oprócz pisania tekstów dla Państwa chciałabym się podzielić Oprócz pisania tekstów dla Państwa chciałabym się  podzielić ciekawymi adresami www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam piękne kolczyki i  w dodatku były one w dobrej cenie.

 

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445To link to mojego ulubionego sprzedawcy biżuterii na Allegro Nick Sarinoko.

 

 

 


Podziel się

komentarze (10) | dodaj komentarz

JAK WALCZYĆ Z ZŁOŚCIĄ?

środa, 05 czerwca 2013 21:01

 JAK ZWALCZYĆ ZŁOŚĆ, SPOSOBY NA POKONANIE ZŁOŚCI

Dziś temat na życzenie Czytelniczki. Ten blog jest dla Was. Jeśli macie problem, opiszę go na blogu ale zmienię imiona i szczegóły Waszego problemu.

 Problem przestawię na przykładzie Barbary z Warszawy. Barbara to sympatyczna blondynka , pracuje w koncernie produkującym m.in. szampony do włosów. Jest Office managerem.

Barbarę denerwują korki jak codziennie jedzie z warszawskiego Ursynowa do Centrum. W samochodzie jak widzi że ktoś ją bezczelnie wyprzedził, przeklina, krzyczy…. A potem w pracy znowu się złości. Denerwuje ją młody współpracownik, wolno mówi, wolno działa a w korporacji szybkość jest ważna…

Potem jedzie do banku a tam kolejka. Denerwują ją ludzie, często zdarza się jej, że krzyczy na pracownicę banku bo pracuje bardzo wolno a jej czas jest bardzo cenny.

Około 18-stej wraca z pracy. Znowu traci czas w korkach i złości się. A w domu bałagan i w zlewie stos brudnych naczyń. Mąż i syn czekają na nią i pytają kiedy obiad? Barbara wybucha, krzyczy, że nie tylko ona tutaj mieszka, że syn i mąż to lenie, egoiści i żałuje, że ma taką rodzinę. Mąż ma taktykę na jej ataki złości – nie odzywa się i czeka aż jej przejdzie. Czasem wychodzi do innego pokoju. A syn nie rozumie, dlaczego mama ma zły dzień. Syn odczuwa smutek,jak widzi mamę ciągle zdenerwowaną i pełną złości. Gdy chce jej opowiedzieć co się stało w szkole, Barbara krzyczy, że ona nie ma czasu, że ona nie chce tego słuchać. A potem ma wyrzuty sumienia, że jest złą matką. Barbara zauważyła, że złość jej nie służy, że pogorszyły się relacje w pracy i w domu. Przede wszystkim sama się męczy, ona sama nie chce nikogo ranić ani mówić tych przykrych słów, ale nie wie jak sobie z tym poradzić.

 Po pierwsze,  trzeba zrozumieć, że ataki złości mogą mieć negatywne skutki dla tej osoby, która tą emocję odczuwa….

 

Po drugie, rozpocząć pracę nad sobą.  Słynny psycholog społeczny Elliot Aronson badając kwestię złości, udowodnił, że praca z terapeutą daje świetne efekty.

 

Po trzecie, ważne jest dotarcie do przyczyny złości. Często myślimy że denerwują nas  małe sprawy np. korek, nieumyte naczynia w zlewie. A problem tkwi gdzieś indziej. W przypadku opisywanej wyżej Barbary złość maskowała jej lęk przed zmianą, brak asertywności, brak pewności siebie.

 

Po czwarte, warto zobaczyć na siebie  jako człowieka, którym rządzą nawyki. Często złość jest uczuciem powiązanym z nawykiem. Ktoś jedzie codziennie rano do pracy i ma nawyk złoszczenia się gdy są korki lub wchodzi do swojego mieszkania i ma nawyk złoszczenia się gdy widzi bałagan…

 

 Po piąte, warto ćwiczyć empatię. Z badań  Seymour Fesbach i Norma Fesbach wynika, że empatia  zmniejsza skłonność do złości a nawet do przemocy. Warto nad tym się zastanowić jak znowu agresywnie zareagujemy w sklepie, wyżywając się na ekspedientce, która jest niczemu winna…

Oprócz pisania tekstów dla Państwa chciałabym się podzielić ciekawymi adresami www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Jestem zadowolona z tej biżuterii.

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445To link to mojego ulubionego sprzedawcy biżuterii na Allegro Nick Sarinoko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się

komentarze (9) | dodaj komentarz

wtorek, 20 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  1 839 716  

Kalendarz

« czerwiec »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

BIŻUTERIA

O moim bloogu

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ AB...

więcej...

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ ABY PRZYCIĄGNĄĆ DO SIEBIE MIŁOŚĆ, PIENIĄDZE...

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 1839716