Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 091 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Samotność i walka z nią

środa, 30 czerwca 2010 19:20

Samotność -  jak nią walczyć?

O tym temacie już pisałam ale ostatnio dostałam parę emaili od mądrego mężczyzny, który stwierdził że samotności nie można zaakceptować.

Dla mnie akceptacja nie wyklucza podjęcia zmian. Okres samotności może być dobry dla człowieka, jeśli wykorzysta on ten czas na zastanowienie się nad odpowiedziami na następujące pytania: Czego chcę, Jakiego partnera chcę przyciągnąć, Co czuję, jak przebywam sam/ sama, czy czuję smutek, lęk?

W tym okresie warto spotkać się z np. trenerem rozwoju osobistego, żeby pomógł rozpoznać własne potrzeby, analizował dlaczego poprzednie związki nie były dla nas dobre i doradził co zrobić aby czuć się dobrze zarówno będąc samym jak i już z partnerem.

      Pracowałam kiedyś z Mirkiem- pracuje jako Project manager i od kilku lat nie może znaleźć kobiety, którą mógłby być dłużej niż 2 tygodnie. Był bardzo krytyczny wobec siebie i innych. Jego ideał musi być z naciskiem na słowo „musi", być podobna a najlepiej powinna być taka sama jak znana dziennikarka - piękna wysoka blondynka, oczywiście mądra, z poczuciem humoru,  powinna go stale podziwiać i jeszcze musi być rozumieć, że ma on pasję - sporty ekstremalne.

Jak usłyszałam o tych wymaganiach, pomyślałam że marzenia to piękna sprawa...

Jak on radził sobie z samotnością?

 Dużo pracował po 12 - 13 godzin a później szybko szedł spać żeby nie myśleć o tym że jest samotny. Najgorzej miał w weekendy bo znajomi mają rodzinę, a koledzy z pracy mieli inne pomysły na spędzanie wolnego czasu.

Co mu poradziłam?

 Pierwsza sprawa to akceptacja tego stanu. Chodzi o to aby pozbyć się poczucia, że to nasza wina, że jesteśmy samotni. Inna sprawa to eliminacja przekonania, że człowiek jest samotny bo nieatrakcyjny, bezwartościowy.

 Dla mnie akceptacja to pogodzenie się z faktem że dziś jesteśmy samotni i jednocześnie podjęcie działania w kierunku poznawaniu ludzi.

Druga sprawa - to nauczenie się jak komunikować się z ludźmi. Niewiele ludzi umie np. uważnie słuchać osoby z którą rozmawia. Zwykle ludzie przerywają innym w trakcie wypowiedzi. Mirka też poprosiłam aby nie krytykował kobiet z którymi się spotyka i aby zachowywał się wobec nich kulturalnie i z wyczuciem.

Ważnym aspektem w komunikacji jest rozwijanie nowych zainteresowań, aby móc rozmawiać na więcej niż jeden temat. Mirek interesował się przede wszystkim komputerami i zarządzaniem projektami. To dość rzadkie zainteresowanie, z kobietami na ten temat nie porozmawia. Mirek po rozmowie stwierdził, że może dodatkowo zainteresować się filmem  oraz muzyką.

  Kolejna ważne sprawa to działanie, założyliśmy z Mirkiem(chociaż on nie był przekonany do tego pomysłu), że na razie Mirek będzie poznawał ludzi różnej płci. Przy poznawaniu nowych osób nie będzie też nastawienia, że musi zaraz poznać tą jedną jedyną.

   Chodziło mi o trening komunikacji z ludźmi aby nauczył się rozmawiać z ludźmi na różne tematy - mogą być one banalne sprawy i  aby potrafił powiedzieć coś miłego.

Mirek  na początku mówił, że nie da rady, że to dla niego za ciężkie. Ale po miesiącu podszedł do sekretarki dyrektora i zapytał na czym była ostatnio w kinie i jakie filmy lubi? Temat okazał się dobry bo sekretarka od razu się uśmiechnęła i  opowiedziała mu komedię romantyczną w skrócie. Mirek uważnie słuchał, nie przerywał i o dziwo nie skrytykował komedii romantycznych aby nie psuć miłej rozmowy.

   Mirek codziennie inicjował rozmowy z ludźmi z pracy oraz z przypadkowo spotkanymi osobami.

Po 4 miesiącach sekretarka z jego pracy organizowała swoje imieniny i oczywiście zaprosiła Mirka. Na imprezie Mirek czuł się swobodnie bo już  był po intensywnym treningu komunikacji i wiedział już ode mnie jak rozmawiać z kobietami. Tam podszedł do ładnej i nieco nieśmiałej dziewczyny i zaczęła się rozmowa. Dziś się Mirek spotyka regularnie z tą dziewczyną i jakbyście go spotkali to inny człowiek - otwarty, wesoły, akceptujący siebie i innych.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy na indywidualne spotkanie, tak najlepiej mogę pomóc, mój email dobrycoach@wp.pl

 

 


Podziel się

komentarze (36) | dodaj komentarz

Zazdrość

piątek, 25 czerwca 2010 15:18

Jak radzić sobie z zadrością?

Ten temat był przedmiotem emaila, który niedawno dostałam. Od kogo i czego dotyczył problem nie napiszę Wam bo dyskrecja jest podstawą mojej pracy trenera rozwoju osobistego.

Rok temu spotkałam się z Karolinką. Karolina - piękna wysoka blondynka,  jest mężatką od 5 lat. Mąż ją kocha ale Karolina uważa, że niedługo on ją zdradzi i że wokół niego kręcą się atrakcyjne kobiety i że wkrótce jej związek małżeński może się zakończyć. Po godzinie rozmowy z Karoliną uznałam, że jej obawy są  na szczęście przesadzone ale trzeba jej pomóc w przezwyciężaniu zazdrości i związanych z tym lęków.

Co jest przyczyną zazdrości?

 Jak dowodzą liczne badania, jedną z najczęstszych przyczyn zazdrości jest niskie poczucie wartości i negatywne przekonanie, że bez partnera człowiek jest niczym.

Bliska Osoba może być dla nas bardzo ważna ale przecież zanim poznaliśmy tego mężczyznę, kobietę, też byliśmy Kimś - mieliśmy swoje życie, zainteresowania, znajomych.

Trzeba pamiętać że już teraz jesteśmy wartościowymi ludźmi i nikt nie może odebrać Tobie poczucia wartości, Jesteś już teraz wspaniałym Człowiekiem obojętnie czy partnerem czy bez.

 Takie przekonanie daje siłę.

       Co robić jak widzimy jak nasz partner rozmawia z atrakcyjną dziewczyną?

 Przede wszystkim powiedzieć sobie stop - myślom typu, zaraz zacznie się romans, ona jest ładniejsza ode mnie. To, że mężczyzna lub kobieta rozmawia z Kimś atrakcyjnym  albo tańczy  albo powie komplement, nie oznacza, że nasz związek zaraz się rozpadnie. Tutaj dużą rolę odgrywa nasza wyobraźnia, Karolina jak widziała swojego męża tańczącego z koleżanką z biura, od razu wyobrażała sobie później jak jej mąż w pracy się z tą kobietą całują.  A taka sytuacja nie miała związku z rzeczywistością.

     Inną kluczową sprawą jest wzmocnienie swojego poczucia wartości - są na to specjalne techniki, których uczę jak się spotykam z problem zazdrości.
Ważne jest aby nie pytać ciągle partnera - gdzie byłeś (byłaś)? albo jak bardzo podoba się Tobie ta kobieta?, dlaczego na nią patrzysz? Znowu obejrzałeś się za tą dziewczyną? itp. Takie pytania tylko zniechęcają partnera do nas i wzmagają odczucie, że chcemy wszystko kontrolować. Takie zachowania mogą nawet zniszczyć miłość

     Inną istotną sprawą jest aby stworzyć sobie własny świat niezależny od partnera. Karolinie poradziłam aby zapisała się na Tai-chi, tam poznała kilka fajnych osób, które stały się  po pół roku  jej bliskimi znajomymi.

Karolina 2 razy w tygodniu wychodzi sama z domu i myśli też o studiowaniu zaocznym. Teraz po spotkaniach ze mną jest już pewniejsza siebie, a mąż czasem żartuje, że teraz on stał się zazdrośnikiem bo na zajęciach Tai-Chi jest trzech atrakcyjnych mężczyzn...

  Praca nad poczuciem wartości  to proces ale niesamowicie zmienia życie, człowiek staje się bardziej optymistyczny, ma mniej lęków i cokolwiek się stanie w związku czy w pracy, da sobie radę.

    Pytacie mnie często o możliwość spotkania i związanej z tym profesjonalnej pomocy. Na razie mieszkam w Warszawie i w tym mieście mogę się spotkać.

Jeśli więc czujesz, że chciałabyś/chciałbyś zmienić coś w swoim życiu, napisz,

Wasz Trener rozwoju osobistego
 mój email - dobrycoach@wp.pl

 


Podziel się

komentarze (22) | dodaj komentarz

Oczekiwania kobiet

niedziela, 20 czerwca 2010 16:24

Czego oczekują kobiety od mężczyzn?

Dziękuję za maile i za zaufanie jakim mnie darzycie

 Napisał do mnie Tomek": Nawet sensownie piszesz ale napisz proszę czego chcą kobiety, ja ich nie rozumiem" Dziękuję Tomku że zgodziłeś się żebym mogła o tym napisać na blogu.

 To nie tylko Tomka problem, ponieważ są różnice w postrzeganiu tych samych spraw przez kobiety i mężczyzn, postanowiłam o tym napisać.

 

Zacznijmy od najważniejszego od akceptacji -  jej potrzebują wszyscy ludzie. Myślę jednak, że kobiety bardziej chcą akceptacji ich takimi jakimi one są.

Dlatego co pewien czas a niektóre z nas ciągle, chciałby od swojego mężczyzn usłyszeć miłe słowa np. "świetnie wyglądasz, z Tobą wspaniale się czuję, lubię z Tobą rozmawiać" itp.

Hania studentka i poznała fajnego studenta prawa, mieli wspólne zainteresowania i lubili chodzić razem do kina. Zależało jej aby wyglądać szczególnie atrakcyjnie dla niego i specjalnie kupiła sobie nowe ubrania, nawet poszła do kosmetyczki.  Po jakimś czasu zadzwoniła do mnie i powiedziała, że potrzebuje pomocy. Hania, jak rozmawiałyśmy stwierdziła, że jej Sławek nie mówi jej komplementów, ani jak ona np. coś pysznego ugotuje nic nie powie miłego na temat potrawy, którą Hania z trudem przygotowała. Hani było przykro, dałam jej parę sprytnych rad i teraz jest wszystko O.K ale uczyła swojego mężczyznę okazywania uczuć aż  3 miesiące

Ten przykład obrazuje jak ważne jest dostrzeganie w kobietach ich zalet i mówienie głośno o nich. Wiem, że dla niektórych mężczyzn będzie to trudne bo np. już kiedyś mówiłem swojej dziewczynie że ją kocham, albo jak jej to powiem to może stać się zarozumiała- takie wypowiedzi słyszałam od mężczyzn.
Kluczem do kobiecego serca jest akceptacja i okazywanie jej słowem i czynem.

Drugą sprawą to odpowiedzialność, kobiety cenią tych mężczyzn  na których mogą polegać, jak czegoś nie jesteś pewien, że zrobisz, nie obiecuj. Jak kobieta ma problem, warto pokazać, że można liczyć na Ciebie

Trzecia sprawa to trudna sztuka słuchania.

Kobieta jak ma problem, chce opowiedzieć, wyżalić się  i przytulić się. Natomiast nie chce krytyki i tzw. dobrych rad. Pamiętam jak spotykałam się z mężczyzną - wtedy jeszcze nie umiałam rozpoznać jaki mężczyzna jest odpowiedni. Pewnego dnia przyszłam  i opowiedziałam o sytuacji w pracy, a on powiedział, że głupio zrobiłam, że on to takich problemów nie ma bo on wie jak zarządzać ludźmi  i jeszcze parę krytycznych uwag.  Jak człowiek się zwierza to ostatnia rzecz jaką kobieta potrzebuje w tej chwili to krytyka. Potrzebuje wysłuchania, uwagi i  zero rad. Można się wtedy przytulić i powiedzieć - dasz sobie radę, będzie dobrze, wierzę w Ciebie. Dopiero za 2 dni, jak nabierze ona dystansu, można podzielić się swoim spostrzeżeniami - jak można rozwiązać dany problem.

Co jeszcze kobieta potrzebuje?

Rozmowy na wiele tematów, towarzyszenia jej w zakupach, wiem , wiem to  jest ciężkie.

 Lojalności. Jeśli ktoś kobietę słownie atakuje, fajnie jest jak mężczyzna zawsze bierze naszą stronę, niezależnie od tego kto ma rację.

Oczekiwania kobiet też są uwarunkowane indywidualnie,  dla każdej z nas co innego jest ważne, dlatego warto często pytać swoją dziewczynę czego oczekuje, co jej przeszkadza, a za co Ciebie kocha.

O oczekiwaniach mężczyzn napiszę niedługo...

 

 


Podziel się

komentarze (20) | dodaj komentarz

Czas dla siebie

czwartek, 17 czerwca 2010 18:00

Jak znaleźć czas dla siebie?

Na początku maja spotkałam przypadkowo Małgosię koleżankę z liceum. Było to miłe spotkanie, Małgosia ucieszyła się  i poszłyśmy coś pysznego zjeść. W trakcie rozmowy Małgosia zaczęła opowiadać o swoim życiu, że nie ma na nic czasu, wieczorem zasypia już o 20 godzinie w fotelu, przed telewizorem. Trudno się dziwić, Małgosia ma dwójkę pięknych dzieci - 7  i 10 lat, męża, który pomaga w domu, pracę w administracji państwowej - codziennie 8 godzin.

A w weekend? Zapytałam z nadzieją, że może Małgosia w sobotę, w niedzielę ma wreszcie trochę czasu tylko dla siebie. Żartujesz - odpowiedziała,  w weekend prasowanie, pranie, obiad u wrednej teściowej, czasem rodzinny spacer. Swoje życie Małgosia określiła słowem kierat.

Małgosia pomagała mi w matematyce jak razem byłyśmy w liceum, teraz czas na moją pomoc, pomyślałam.

    Po pierwsze, Małgosia napisała co lubi robić, okazało się , że  kocha pływać, spotkać się z fajnymi ludźmi, czytać. Okazało się że nic z tych rzeczy nie robi od momentu kiedy urodziła dzieci.

    Po drugie - Małgosia będzie planować każdy dzień w 60%, a nie  100%.

W myśl tej reguły, planowanie 100% czasu nie ma sensu, bowiem zawsze zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, drobne wypadki i zdarzenia, które musimy wziąć pod uwagę, aby się nie przeliczyć w naszym realnym planowaniu. Dlatego zaleca się pozostawienie 40% czasu na coś co się zdarza nieoczekiwanie np. korki, niespodziewana wizyta teściowej.

     Po trzecie, nie ma sensu przesadzać z domowymi pracami, czasem można mniej dokładnie posprzątać i zyskać na czasie, czasem też zamówić pizzę dla męża i dzieci lub poszukać dobrej firmy cateringowej gdzie obiady przywożą do domu.

    Po czwarte, ważne jest prowadzenie kalendarza i w nim napisanie dużymi literami np. w niedzielę o 11 rano - czas dla siebie, może to być godzina, ale chodzi o to aby w tym czasie  robić to co się lubi.

Istotne jest zastanowienie się czego chcemy i czy realizowanie naszych celów jest uwzględnione w kalendarzu, jeśli Twoim celem jest rozwój, warto aby w kalendarzu był zaplanowany czas na czytanie książek, spotkanie się z ciekawą osobą. Życie to nie tylko obowiązki, ale powinny być w nim czas na przyjemności. Małgosia zadzwoniła do mnie po tygodniu i stwierdziła, że męża z dziećmi wysłała do kina, a sama wreszcie poczytała i znalazła czas aby zadbać o siebie -peeling, maseczka.  Spodobał mi się pomysł organizowania sobie czasu tylko dla siebie, powiedziała Małgosia.

Jeśli chcesz porozmawiać napisz proszę dobrycoach@wp.pl

 

 

 


Podziel się

komentarze (9) | dodaj komentarz

JAK ZNALEŹĆ WYMARZONEGO PATNERA?

środa, 16 czerwca 2010 7:23

JAK PRZYCIĄGNĄĆ WYMARZONEGO PARTNERA?

Piszecie do mnie maile i zadajecie często pytanie: jak poznać normalnego, odpowiedniego mężczyznę?

Rok temu pracowałam z Jolą. Jola to atrakcyjna brunetka, manager, 40 lat i po rozwodzie szukała od 3 lat bezskutecznie tego wymarzonego partnera. Niestety ciągle trafiała źle a to mężczyzna, który był uzależniony, drugi był nieodpowiedzialny, trzeci okazał się zwykłym chamem.

 Telefon do mnie dostała od koleżanki i zadzwoniła z pytaniem czy można coś zrobić bo czuję się samotna, a jednocześnie boi się że i tym razem nie będzie to czego oczekuje.

 Jola mimo że była już 4 lata po rozwodzie, myślała często o swoim mężu, który jej nie doceniał i nie był dla niej oparciem.

    Pierwszy krok, który  razem zrobiłyśmy to zmiana przekonań oraz specjalne ćwiczenia, które miały zapobiec jej związkom z nieodpowiednimi mężczyznami. To było dość trudne zadanie, ale bardzo ważne bo jak posłuchałam jej historii, od razu wiedziałam że Jola przyciąga określony typ mężczyzny - chłodny, biorca, egoista.

   Drugi krok jaki razem zrobiłyśmy to praca nad poczuciem wartości. Jola nie może jeśli chce kogoś wartościowego poznać, musiała zrozumieć, że będąc sama też jest wartościową osobą. Nie może też za bardzo chcieć być z Kimś, bo niestety desperację mężczyźni od razu wyczuwają. Jola po moich wskazówkach  i ich zastosowaniu powiedziała do mnie - „dziś zrozumiałam że dobrze być w związku ale jeśli się nie znajdzie ten jeden jedyny, to  i tak spróbuje być szczęśliwa".

     Trzeci punkt to oczyszczenie się z przeszłości, też na to mam na to specjalne techniki. Jeśli myślimy często o naszych byłych mężczyznach, trudno będzie przyciągnąć nowego i zupełnie innego pod względem charakteru mężczyznę.

 Jeszcze jedno, co czujesz jak myślisz o swoim ostatnim związku? Jola jak rozmyślała o tym, to  krytykowała samą siebie,  że to jej wina że mężczyźni odchodzą i powtarzała w myślach, że nie ma porządnych mężczyzn.

     Jak Jola była już przygotowana na miłość - była pewna siebie i zależało jej na poznaniu mężczyzny ale podchodziła do tego spokojnie bez desperacji i bez robienia planów, rozpoczęliśmy poszukiwania.

Ważne były miejsca, gdzie Jola ma poznawać ciekawych mężczyzn i co najważniejsze jak rozpoznać czy ten mężczyzna jest dla niej odpowiedni. Bo założyliśmy że ma on być odpowiedzialny, pracujący, czuły, wrażliwy, wolny, wysoki przystojny blondyn. Jak rozpoznać czy mężczyzna ma te lub inne pożądane cechy, nie jest łatwo, ale na to mam mój tajny sposób.

     Jola poznała mężczyznę, który jej się bardzo spodobał, jest on taki jak chciała. Ma on wprawdzie parę wad jak każdy człowiek np. dużo pracuje, rozrzuca skarpetki,  ale jest czuły, ciepły i stale okazuje Joli, że ją kocha. Jeszcze nie są małżeństwem, ale jak mnie zaprosili do siebie do mieszkania na warszawskim Ursynowie, widać było miłość w oczach Joli i jej partnera.

 

     W swojej pracy coacha, wiele kobiet dzięki moim wskazówkom poznało tego właściwego partnera, 5 z nich są w szczęśliwym, jak mówią związku małżeńskim, pozostałe są w związku nieformalnym bo taki jest ich wybór.

Jeśli chcesz porozmawiać to napisz  dobrycoach@wp.pl, A JEŚLI CHCESZ PRZECZYTAĆ TEKSTY NA INNE TEMATY Z 2011 ROKU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA TYTUŁ BLOGA - JAK PRZYCIĄGNĄĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘŚCIE ( NA GÓRZE STRONY)

 


Podziel się

komentarze (13) | dodaj komentarz

wtorek, 20 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  1 839 718  

Kalendarz

« czerwiec »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

BIŻUTERIA

O moim bloogu

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ AB...

więcej...

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ ABY PRZYCIĄGNĄĆ DO SIEBIE MIŁOŚĆ, PIENIĄDZE...

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 1839718