Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 091 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Nieśmiałość

niedziela, 30 maja 2010 17:33

Nieśmiałość - Jak z nią walczyć?

 

     Dziś o nieśmiałości. Sama przez wiele lat byłam osobą nieśmiała, miałam problemy w kontaktach z ludźmi, nie potrafiłam pokazać komuś że mi na nim zależy, jak w szkole były sytuacje w których trzeba było odpowiadać przed całą klasą,  milczałam mimo, że zawsze coś wiedziałam. Jak miałam 18 lat postanowiłam walczyć z nieśmiałością i nadwrażliwością.

   W tym przypadku mądra osoba - terapeuta doradziła mi, że aby przestać być nieśmiałym trzeba wykonywać codziennie ćwiczenia. Pierwszym ćwiczeniem było wyjście na ulicę i zapytanie 10 osób - Która jest godzina? Pamiętam jak trudno było podejść, ale okazało się, że ludzie są mili i z niektórymi udało się nawet dłużej niż 5 minut porozmawiać.

   Drugim ćwiczeniem było pójście do sklepu z warzywami i kupno jednego małego kartofelka.Wtedy to zadanie wydało mi się głupie, dziś wiem, że chodziło o to aby pozbyć się lęku przed myślami co ludzie sobie o mnie pomyślą... Poszłam do warzywniaka i poprosiłam o jeden kartofelek, zrobiłam się przy tym czerwona, ale sprzedawczyni zażartowała „marny to będzie obiad" .

     Codziennie ćwiczyłam raz było ciężko, raz  nieco łatwiej. Później na studiach, okazało się że na wiele zajęć trzeba było przygotować prezentacje przed całą grupą i to było świetne wyzwanie. Dziś już nie czerwienię się chyba że jakiś przystojny mężczyzna powie coś miłego, czasem mam problem z wystąpieniami publicznymi np. na szkoleniach, ale już wiem jak nad tym pracować.

   Co mogę powiedzieć ludziom, którzy są lub bywają nieśmiali? Żeby przestali się zastanawiać co o nich ludzie pomyślą, czy ich ludzie odrzucą. Nie musimy się wszystkim podobać i nie musi nas każdy lubić. Można tez powiedzieć do osoby, którą rozmawiamy - jestem nieśmiały/ła, może na początku będę więcej Ciebie słuchać niż mówić, ale jak się bliżej poznamy, będzie lepiej. Samo przyznanie się do nieśmiałości, już przynosi ulgę.

Ale najważniejsze  jest uczenie się myślenia o sobie w sposób budujący i pozytywny


Podziel się

komentarze (16) | dodaj komentarz

PRZYJAŹŃ

piątek, 28 maja 2010 7:39

Jak znaleźć przyjaciół ?

 

Dla większości Polaków - dane z CBOS, przyjaźń nie ma wielkiego znaczenia.

 Ja mam inne zdanie, przyjaźń jest ważna...

Sporo ludzi zawiera przyjaźnie jak chodzi do szkoły, jak studiuje. Ja też tak poznałam moją przyjaciółkę, razem studiowałyśmy.

Co sprawia, że jednych ludzi traktujemy jak przyjaciół a drugich nie?

- Pierwsza oczywista sprawa to lubimy tą osobę. Jest ona do nas podobna - może mieć podobne poglądy i zainteresowania

- Druga sprawa to częstość kontaktów z osobą, która będzie naszym przyjacielem.

Jak studiowałam, codziennie widziałyśmy się z moją przyjaciółką na uczelni i potem chodziłyśmy na kawę bo rozmów z nią nigdy dosyć

- Trzecia sprawa - szybciej się zaprzyjaźniamy, jak razem coś robimy. Wiele przyjaźni zrodziło się podczas wspólnych wyjazdów gdzie np. razem rozwiązywaliśmy problem

Jaki powinien być nasz przyjaciel?

- Wrażliwy - jeśli mamy poważny problem fajnie jest jak ma się u niego wsparcie i w odwrotną stronę - na nas w trudnej sytuacji przyjaciel może też liczyć

- Niedoceniający nas krytycznie, jeśli nasz przyjaciel musi coś powiedzieć przykrego, stara się ubrać to w takie słowa aby nie niszczyć naszego poczucia wartości

- Mający podobne lub różne zainteresowania. Chyba nie ma wspanialszej rzeczy jak móc porozmawiać z przyjacielem o sprawach, które nas interesują. Jeśli ma różne zainteresowania, też fajnie bo wzbogaca nasz świat. Moja przyjaciółka ma pasję - to są kosmetyki i ich działanie, zanim coś kupię, dzwonię do niej po radę.

 Fajnie jest jak przyjaciel cieszy się z naszych sukcesów.

Przyjaźń jest jak ogród wymaga pielęgnacji i uważności. Dlatego jak macie takie szczęście, że spotkaliście przyjaciela, dbajcie o tą relację.


Podziel się

komentarze (20) | dodaj komentarz

SZTUKA SAMOAKCEPTACJI

wtorek, 25 maja 2010 12:06

 Jak siebie polubić?

Dziś zastanawiałam się na kluczem do szczęścia, do trwałych związków, zdrowia, a nawet bogactwa... Jednym z najważniejszych elementów jest polubienie siebie a w rezultacie wysokie poczucie wartości. Skąd jest tak, że ludzie nie czują się ze sobą dobrze, często odczuwają smutek... Zdarza się, że rodzice mówią przykre rzeczy, porównują nas z innymi, jak odnosimy sukces np. w szkole mówili, że można jeszcze więcej. Moja mama zawsze porównywała mnie do córki jej koleżanki, ciągle słyszałam Asia to jest prymuską, Asia to gra na fortepianie itp. Pamiętam że jak to słyszałam, było mi przykro.

    Inna przyczyną to nasza polska mentalność gdzie nie wypada mówić o sobie w pozytywny sposób, panuje kultura narzekania - jak kogoś spotkasz i zapytasz co słychać, najczęściej pada odpowiedź: Tak sobie, a wiesz co u mnie się zdarzyło, mój wredny szef i tutaj pada szereg negatywnych słów. Ta kultura narzekania nie jest akceptowana w dużych międzynarodowych firmach.

 

 Co zrobić aby siebie wreszcie polubić?

     - Przestań siebie krytykować. Krytykowanie siebie samego osłabia motywację, chęć do życia a może nawet prowadzić do dłuższego obniżenia nastroju.

Uznaj, że doskonałość nie jest cechą ludzi. To stwierdzenie przypomina mi się jak popełnię błąd i jestem na siebie zła. Wszyscy popełniamy błędy - te mniejsze i większe.

 Natomiast krytykowanie siebie jest dla nas dodatkową karą.

    - Bądź dla siebie swoim najlepszym przyjacielem. To oznacza bycie dobrym dla siebie np.

sprawianie sobie przyjemności, kontakt z Kimś kogo lubimy, dbanie o siebie o swoje zdrowie

   - Często mów sobie pozytywne rzeczy, ciesz się małymi sukcesami. Agnieszka, z którą pracuję, wypisała sobie małe sukcesy np. „dziś nie krzyczałam na męża, lecz usiadłam i powiedziałam spokojnym głosem co przeszkadza mi w naszym związku, dziś też dałam radę i znalazłam czas dla siebie"

   - Zastanów się czy w Twoim otoczeniu są osoby, które Ciebie wspierają, na które w sytuacji kiedy jest Tobie smutno, możesz zadzwonić i porozmawiać. Jeśli nie masz takich osób, znajdź je może to być trener rozwoju osobistego coach, może to być ktoś naprawdę Tobie życzliwy i mądry , szukaj Osób, które lubią innym pomagać.

Uważaj na osoby, które może nawet tego nie wiedzą ale mówią niemiłe rzeczy i obniżają  Twoje poczucie wartości. Agnieszka ma taką koleżankę w biurze, która niby życzliwie, ale dość często krytykuje Agnieszkę przy innych pracownikach, albo krytykuje jej ubiór

.

    Proces zaakceptowania siebie to zmiana nawyków negatywnych nawyków wobec samego siebie, może trwać nawet całe życie. Ale już po  miesiącu gdy przestaniesz krytykować siebie, będziesz dla siebie dobry, dobra, odczujesz, że życie jest całkiem fajne...


Podziel się

komentarze (8) | dodaj komentarz

JAK SIĘ KŁÓCIĆ?

sobota, 22 maja 2010 19:43

Damsko- męskie rozmowy

Wczoraj miałam spotkanie z Agnieszką. Przyszła do mnie z problemem ciągłych nieporozumień w związku. Pierwsze pytanie jakie jej zadałam jak mówisz do swojego mężczyzny co ciebie denerwuje.

Agnieszka odpowiedziała:" Jak jestem na niego wkurzona, nie panuję nad sobą i wykrzykuję różne rzeczy, nawet jego przewinienia jak 2 lata temu byliśmy na nartach. Potem żałuję tego co powiedziałam"

 Moim zdaniem warto powiedzieć swojemu partnerowi co nas w jego zachowaniu denerwuje. Podam przykład Agnieszki, która niedawno była w następującej sytuacji.

Była jej rocznica ślubu, Agnieszka przywiązuje do tego dużą wagę, przygotowała więc kolacje i kupiła prezent dla męża, oczekiwała miłego wieczoru. O 18- stej wrócił mąż - w progu stwierdził, że jest bardzo zmęczony, a o rocznicy ślubu naturalnie zapomniał i jak zobaczył udekorowany stół z potrawami, zapytał czy ktoś do nas nie przychodzi?

Agnieszka nie wytrzymała już tego i wykrzyczała" Bo Ty zawsze zapominasz o rzeczach ważnych"

Mam tego dosyć" i dalej powiedziała jeszcze wiele raniących męża słów.

Doskonale rozumiem Agnieszkę, że poczuła się zlekceważona, a nawet niekochana przez męża.  Ale komunikacja z drugą osobą, wszystko jedno czy będzie to mąż, partner, szef czy teściowa, musi być skuteczna, a w tym przypadku skuteczna nie będzie.

 Nikt tego nas nie uczy, ja sama gdy jeszcze nie znałam tych zasad, popełniałam błędy.

     Pierwsza zasada- mówić co nas denerwuje. To jest istotne bo jak nie mówimy tego,  to skąd nasz partner ma to wiedzieć?, nie liczmy na intuicję i na to że ktoś się domyśli o co nam chodzi.

Tłumienie gniewu jest niebezpieczne dla związku ale też dla naszego zdrowia. Długo skrywane żale, negatywne emocje mogą być przyczyna wielu chorób psychosomatycznych.

   Druga zasada, mówić o swoich uczuciach czyli zmienić komunikat zaczynający się od "Ty" np.. Ty jesteś nieodpowiedzialny na „ Ja" np." Mi jest przykro jak robisz właśnie tak"

To oznacza że mówimy tylko o swoich odczuciach np. Agnieszka mogłaby powiedzieć Przykro mi było jak zapomniałeś o naszej rocznicy ślubu, przygotowałam się, teraz źle się z tym czuje.

Jest dla mnie ważne aby takie wspólne rocznice uroczyście celebrować  i chciałabym abyś o tej  dacie- 15 maja pamiętał, kupił prezent i pokazał mi, że jestem dla ciebie ważna

 Taki komunikat jest dobry bo nie rani i w większości przypadków jest skuteczny. Jeśli natomiast będziemy mówić przykre słowa pod adresem drugiej osoby, pamiętajmy przykrych słów nie da się cofnąć a jak wynika z badań właśnie tego typu kłótnie są przyczyną kryzysu w związku

   Po trzecie jeśli czujemy, że ktoś nas tak denerwował, że za chwilę wybuchniemy, wyjdźmy na chwilę do innego pomieszczenia

    Po czwarte kłótnie powinny dotyczyć obecnej sytuacji. Nie ma sensu wypominać błędów partnera sprzed np. dwóch lat.

    Po piąte, najfajniejsze w kłótni  jest to że po niej można wspaniale się pogodzić.

    Po szóste, ciężko w to uwierzyć, ale wielu psychologów twierdzi, że kłótnia ma dobry wymiar, pełni ona funkcję oczyszczającą, a że się kobieta i mężczyzna się różni może to dobrze że jest wymiana zdań, przynajmniej nie jest nudno...

 Poza pisaniem tekstów chcę się z Państwem podzielić dobrymi adresami stron www.

 Od roku kupuję biżuterię u Sarinoko na Allegro i jestem bardzo zadowolona.


Podziel się

komentarze (19) | dodaj komentarz

Nawyki - czy można je zmienić?

piątek, 21 maja 2010 8:01

JAK ZMIENIĆ CODZIENNE  ZACHOWANIA NA POZYTYWNE
Psychologowie twierdzą, że aż 80% naszych zachowaniań jest kierowane nawykiem. Co to jest nawyk?
 To zautomatyzowane zachowanie mające na celu usprawnienie wykonywanej czynności, np. jest nawyk mycia zębów, wchodzisz do ładzienki i nie zastanawiasz się jak umyć zęby, tylko myjesz. Nawyków jest mnóstwo np. ktoś pali papierosa i musi do tego wypić kawę.
Ja chciałabym powiedzieć o innych nawykach. Obserwuje że większość ludzi rano jak wstaje  ma zwyczaj bycia złym, zdenerwowanym czy zdąży do pracy, rano to czas też gdzie często są rodzinne sprzeczki o drobiazgi.
 Od dziś rozpocznijmy zmianę tego nawyku.  Wieczorem przygotujmy sobie wszystko na rano- ubranie do pracy, dokumenty do biura, pomyślmy co zjemy na śniadanie. A rano spokojnie wstaniemy, z radościa zjemy pyszne śniadanie i będzie wspaniały dzień.
Poranek jest ważny bo nastrój jaki mamy rano rzutuje na cały dzień. Warto więc zmienić nawyk, dać sobie czas na wypicie porannej kawy czy herbaty, pomyśleć, że dziś spotka mnie coś fajnego. Każdy dzień jest darem ale ludzie przypominają sobie to stwierdzenia dopiero wtedy gdy zachorują.  Zróbcie eksperyment od jutra - soboty, wasze poranki bedą inne - radosne. Na początku może nie wyjść, ale samo działanie w kierunku zmiany już jest początkiem sukcesu. Jeśli masz problem zawsze możesz napisać, dziękuje za miłe maile i komentarze, moj email
dobrycoach@wp.pl


Podziel się

komentarze (2) | dodaj komentarz

wtorek, 20 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  1 839 745  

Kalendarz

« maj »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

BIŻUTERIA

O moim bloogu

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ AB...

więcej...

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ ABY PRZYCIĄGNĄĆ DO SIEBIE MIŁOŚĆ, PIENIĄDZE...

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 1839745