Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 090 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

JAK RADZIĆ SOBIE Z DZIECKIEM - NASTOLATKIEM? CO ZROBIĆ JAK DZIECKO PRZESTAJE SIĘ ODZYWAĆ?

czwartek, 31 marca 2011 7:11

Co zrobić gdy tracisz kontakt z dzieckiem ( z nastolatkiem)?

 Do tego tematu zainspirował mnie polski film pt. „Sala Samobójców”. Film dobry bo z moich obserwacji wynika, że  jest on bardzo prawdziwy. Duże uznanie dla reżysera Pana Łukasza Komasy za temat i ciekawe połączenie świata realnego z wirtualnym.

Film przypomniał mi sytuację sprzed roku. Znajoma poprosiła mnie o pomoc.

Maria jest dziennikarką w znanym tygodniku. Ma 49 lat, męża – biznesmena oraz 14 letniego syna. Maria podobnie jak jej mąż dużo pracuje bo jak twierdzi, takie są teraz czasy albo pracujesz albo tracisz pracę.

    A syn Norbert to spokojne dziecko – cichy, mało przebojowy. Jeszcze dwa lata temu Maria nie miała z synem żadnych problemów. Uczył się w prywatnej szkole, chodzi na tenis oraz na lekcje angielskiego. Miał jednego kolegę i umawiali się na wspólne granie na play stadion. Norbert miał wszystko – od najnowszego modelu laptopa po markowe ubrania a nawet smartfon.

     Od 2 miesięcy zaczął zachowywać się według Marii dziwnie. Zamykał się w swoim pokoju i cały dzień potrafił spędzić przed komputerem. Przestał chodzić do szkoły bo jak stwierdził, "nie lubi szkoły i po co się męczyć" a nauczyciele to głupki". Na zajęcia pozalekcyjne też nie miał ochoty. Do mamy odzywał się rzadko lub powtarzał – „daj mi spokój matka” lub „ty nic nie rozumiesz” lub „do niczego mnie nie zmusisz” lub „jesteś stara i nie wiesz nic o świecie” lub " wyjdź z mojego pokoju bo chce być sam".

      Do Marii zadzwoniła wychowawczyni ze szkoły, zaniepokojona nieobecnością w szkole Norberta. Na początku Maria myślała, że Norbert ma zły nastrój i za kilka dni wszystko wróci do normy. Ale Norbert już 2 tygodnie zamykał się w swoim pokoju, bawił się, grając w gry, a później nie wiadomo co robił przy komputerze…

A raz powiedział, że "najlepszymi przyjaciółmi są ludzie na Facebooku a rodzice są z innej bajki, więc nie ma o czym z nimi rozmawiać".

 Maria próbowała różnych sposobów, w końcu poprosiła o pomoc mnie.

       Tutaj postanowiłam opracować program dla mamy i dla syna oraz dla ojca.

     Najpierw konieczna była rozmowa z Norbertem. A ponieważ Norbert nie wychodził z mieszkania, ja pojechałam do Marii domu, żeby porozmawiać. Pierwsza wizyta to była porażka bo Norbert nie chciał ze mną rozmawiać. Ale już za drugim razem nawiązałam z nim kontakt. Kluczem była muzyka, okazało się, że Norbert słucha podobnej muzyki co ja. Potem odbyła się rozmowa w której na początku temat szkoły nie był poruszany. Następnie zastosowałam techniki na otwarcie drugiej osoby.

     Chodziło o to aby nawiązać rozmowę, w której będzie ciepło i zrozumienie. Trwało to 2 miesiące. Praca była ciężka bo Norbert nie chciał powiedzieć dlaczego nie chce do szkoły wracać. Krok po kroku i zdobyłam jego zaufanie i zaczął mi się zwierzać. Okazało się, że to był brak akceptacji jego przez rówieśników i do tego nieodwzajemniona miłość.

      Pamiętajmy, że nastolatek przeżywa problemy w szkole dużo mocniej i bardzo potrzebuje wsparcia. Maria i jej mąż tracili kontakt z dzieckiem bo jak dowiedziałam się, nie było czasu na głębsze rozmowy z synem.

    Maria lub jej mąż pytali syna codziennie – co tam w szkole? Jakie oceny dziś dostałeś? Byłeś na lekcji angielskiego? Co jadłeś na obiad w szkolnej stołówce? I to było tyle. Nie było rozmów o problemach syna.

    Maria też nie wiedziała, jak pytać jej syna o prywatne sprawy. Nauczyłam ją jak kontaktować się z synem i jakich błędów unikać. Tutaj ważne jest wyczucie między zainteresowaniem się sprawami syna a uszanowaniem faktu, że on ma prawo do tajemnicy.

     Norbert za moją radą zmienił szkolę, nauczyłam go jak odnaleźć się w nowej grupie i jak nawiązywać kontakty w realnym świecie. Dziś chodzi do fajnej szkoły i nawet planuje pójść na studia.

     A Maria i jej mąż stali się uważnymi rodzicami, którzy umieją pokazać swoją miłość i zainteresowanie dla syna.

Jeśli masz problem ze swoim dzieckiem, warto do mnie napisać. Zapraszam do Warszawy na indywidualne spotkanie, tak najlepiej mogę pomóc, mój email dobrycoach@wp.pl. Moim zdaniem tylko spotkania dają pożądany efekt.

Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami www. Specjalne podziękowanie dla Sarinoko, za to że swoją biżuterią rozwesela moje życie !!!

 http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445 To link to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoko


Podziel się

komentarze (15) | dodaj komentarz

JAK ŻYĆ Z EGOISTĄ, JAK ŻYĆ Z EGOISTKĄ?

wtorek, 29 marca 2011 7:10

JAK ŻYĆ Z EGOISTĄ, JAK ŻYĆ Z EGOISTKĄ?

 

 Dziś temat, który często jest w Waszych emailach do mnie. Opisze to na przykładzie mojej znajomej.

 

Problem Małgorzaty to, jak mówi nadmierny egoizm męża. Małgosia pracuje intensywnie, a po pracy zajmuje się dzieckiem, gotuje obiad, sprząta i pierze. A mąż w tym czasie kładzie się na kanapie i śpi. Nie tylko nierówny podział obowiązków domowych, ją denerwuje. Jak rozmawiają o wakacjach to mąż wybiera miejsce i kiedy wyjadą. Opinia Małgorzaty jest nieważna.

 „Mamy jechać nad morze i już”– mówi mąż a Małgosia ma się podporządkować bo on lubi morze.

Małgosia ostatnio zachorowała, przeziębiła się. Leżała w łóżku, nie gotowała i nie sprzątała. A mąż wracał późno z pracy i nie opiekował się nią. Dopiero jej koleżanka poszła do apteki i kupiła lekarstwa oraz zajęła się dzieckiem i zakupami…

    Mąż, jak miała problem w pracy i chciała mu o tym opowiedzieć, odpowiedział, że jest zmęczony i go to nie obchodzi. Całe życie jest podporządkowane jest Arturowi – co jedzą, jak spędzają czas wolny? i co kupują?

 

 

           Inny przypadek to Mariusz –to biznesmen, a jego dziewczyna to egoistka. Na początku fascynowała go swoją urodą. Potem jak zamieszkali ze sobą, zauważył, że Anita lubi luksus. Nie rozumiała, że on ma problemy w firmie i że teraz musi zainwestować środki finansowe aby jego firma przetrwała trudny okres. Anita powtarzała kilka razy dziennie, że ona musi mieć określoną kwotę na zabiegi w salonie spa, że jest zmęczona Warszawą i musi jechać na wycieczkę do Grecji bo tutaj zimno i szaro. Mariusz tłumaczył, że ciężko jest ostatnio i że go nie stać. Anita nie rozumiała.

    W końcu powiedziała, że jak nie daje pieniędzy na jej „skromne”potrzeby, to oznacza, że jej nie kocha. Anitka nie może być z mężczyzną, który nie rozumie, że kobieta musi mieć drogie rzeczy, musi pieniądze mieć na zabiegi kosmetyczne. Po 4 miesiącach Anita odeszła od Mariusza.

 

 

 Jakie radzić sobie z egoistą?

 Po pierwsze ustalić swoje granice. To, że jesteśmy w związku nie oznacza, że musimy rezygnować z samych siebie.

Po drugie, rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Ja właśnie tego uczę, jak rozmawiać z partnerem życiowym aby realizować swoje potrzeby. Aby rozmowa odniosła pozytywny skutek, trzeba wiedzieć jak rozmawiać.

 Po trzecie, musi istnieć w związku równowaga między braniem a dawaniem. Nie może być tak, że tylko jedna osoba dba o związek a druga osoba nic z siebie nie daje…

 

Po czwarte, warto pomyśleć czasem o sobie. Nikt nie zna naszych pragnień jak my sami.

Ja nauczyłam Małgosię dbać o siebie i walczyć o szczęśliwy związek. Na początku było ciężko, mąż Artur był niemile zaskoczony, że nagle żona ma własne zdanie. Przez pierwsze tygodnie były kłótnie, ale później nastąpiła oczekiwana zmiana…teraz Małgosia i Artur są udanym małżeństwem.

Jeśli masz problem, warto do mnie napisać. Zapraszam do Warszawy na indywidualne spotkanie, tak najlepiej mogę pomóc, mój email dobrycoach@wp.pl. Moim zdaniem tylko spotkania dają pożądany efekt.

Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami www. Specjalne podziękowanie dla Sarinoko, za to że swoją biżuterią rozwesela moje życie !!! 

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445  – To link to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoko. Sarinoko to uczciwa Osoba


Podziel się

komentarze (14) | dodaj komentarz

JAK PRZESTAĆ SIĘ MARTWIĆ, JAK POZBYĆ SIĘ NIEPOKOJU?

niedziela, 27 marca 2011 7:33

Jak przestać się martwić, jak pozbyć się niepokoju?

 

 Dziś temat na życzenie Czytelniczki, która jak stale się martwi.

 Co zrobić aby zniwelować niepokój, przedstawię na przykładzie Marzeny. Marzena ma 29 lat, pracuje w dużej firmie, ma dziecko i kochającego partnera. Problem Marzeny to, że stale się martwi o przyszłość swoją i dziecka.

      Ostatnio szef chciał porozmawiać z Marzeną i prosił ją o przyjście w czwartek. Marzena całą noc nie spała. Ciągle zastanawiała się, czego od niej chce szef. Marzena w wyobraźni przeżywała stworzoną przez siebie sytuację, że przychodzi do szefa, a szef mówi, że ją zwalnia. W czwartek poszła na spotkanie z szefem a ten stwierdził, że Marzena nieźle sobie radzi w pracy i prosi ją aby zajęła się nowym projektem. Marzena była zaskoczona, tyle nerwów a szef ją nie zwalnia a jeszcze daje nową szansę – ciekawy projekt.

Inny powód do zmartwienia to jej partner – Janek. Janek pracuje z pięknymi i młodymi kobietami a Marzena martwi się czy Janek ją nie zdradzi. A co będzie jak Jankiem zainteresuje się inna kobieta? A teraz kobiety są takie agresywne, nawet jak mężczyzna jest zajęty, chcą go uwieść…

 

Inny powód zmartwienia to jej synek. Jak syn tylko przeziębi, Marzena przeżywa katusze. Już wyobraża sobie, że syn pójdzie do szpitala i że będzie ciężko chory. W końcu Marzenie koleżanka poleciła spotkanie ze mną.

Dlaczego warto pracować nad tym aby przestać się martwić?

- Martwiąc się, tracimy bezpowrotnie szczęśliwe momenty tu i teraz

 - Jeśli stale martwimy się, osłabiamy swoją siłę wewnętrzną - życie w stałym poczuciu lęku, może prowadzić do nerwicy

 Przyszłości nikt nie zna, więc rozmyślając o niej w sposób negatywny, tracimy swoją cenną energię

 - Jeśli stale negatywnie myślimy, zwiększamy prawdopodobieństwo, że naprawdę to się zdarzy. Tak twierdzą psychologowie społeczni.

     Najpierw ustaliśmy fakty, czy partner Marzeny wskazuje symptomy, że zdradza?, Czy w firmie planowane są zwolnienia?, Czy praca Marzeny jest źle oceniana przez szefa?, Czy syn Marzeny jest zdrowy? Marzena już po zadaniu tych pytań, stwierdziła, że to są tylko jej lęki i nie jest to związane z stanem faktycznym.

 Potem pracowaliśmy z Marzeną na zmianą jej nastawienia do życia oraz na pokonywaniem jej lęków.

Po 6 miesiącach Marzena poczuła się lepiej i powiedziała, ja sama siebie nie rozumiem jak mogłam się tak zamartwiać wszystkim, przecież życie jest piękne… Marzena jak ma problem, rozwiązuje go w danej chwili.

Jeśli jest trudna sytuacja, dzwoni do mnie, spotykamy się i wspólnie ten problem rozwiązujemy. A jak twierdzi pisarz Alekxandre Dumas - Życie jest wspaniałe, należy tylko spoglądać na nie przez właściwe okulary.

Jeśli masz problem związany z lękiem, warto do mnie napisać. Zapraszam do Warszawy na indywidualne spotkanie, tak najlepiej mogę pomóc, mój email dobrycoach@wp.pl. Moim zdaniem tylko spotkania dają pożądany efekt.

 

Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami www. Specjalne podziękowanie dla Sarinoko, za to że swoją biżuterią rozwesela moje życie !!!http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445  – To link to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoko


Podziel się

komentarze (13) | dodaj komentarz

JAK POKONAĆ LĘK PRZED PODEJŚCIEM DO DZIEWCZYNY/ KOBIETY?

czwartek, 24 marca 2011 8:23

Jak pokonać lęk przed podejściem do dziewczyny?

Napisał do mnie jeden z Czytelników z takim pytaniem. Wiem, że wielu Czytelników ma problem z nieśmiałością i związaną z nią samotnością.

Problem opiszę na przykładzie Tomka. Tomek to wysoki mężczyzna, skończył zarządzanie i marketing na jednej z prywatnych uczelni i pracuje w salonie sprzedaży telefonów komórkowych. Tomek może nie jest przystojny ale jest kulturalny i miły.

 Jego problem to … kobiety. Tomek chciałby poznać ładną, zgrabną dziewczynę o spokojnym usposobieniu. Nie ma jak mówi wygórowanych oczekiwań do charakteru wymarzonej kobiety. Musi być ładna i być seksowna - tak  stwierdził…

Tomek opowiadał mi jak próbował poznać dziewczynę. Najpierw poznawał dziewczyny przez Internet.

O ile jeszcze wymiana maili nie sprawiała Tomkowi trudności to spotkanie w rzeczywistym świecie było porażką. Dziewczyny, które w sieci zamieszczały zdjęcia, w rzeczywistości wyglądały dużo gorzej, nie były takie atrakcyjne. Inna sprawa to rozmowa. Tomek nie wiedział o czym z dziewczynami rozmawiać. Najpierw opowiadał o pracy, o wymagającym szefie, potem o najnowszych modelach telefonów komórkowych, a potem trochę śmiesznych historii o swojej babci…

Jedna z dziewczyn zaczęła ziewać w czasie spotkania a potem napisała smsa, że nie ma między nimi chemii i nie chce się z nim spotykać.

Tomek postanowił chodzić do modnych warszawskich klubów. Założył nową koszulę w kratkę, dżinsy i przekonał kolegę, aby z nim poszedł. Przy barze siedziały dwie dziewczyny. Jedna – ta szczególnie podobała się Tomkowi, miała długie czarne włosy i szczupłe zgrabne nogi. Tomek pół godziny wahał się czy podejść do niej czy zrezygnować. W końcu po 2 piwach podszedł do niej i zaproponował drinka. Dziewczyna spojrzała na niego dłużej i odmówiła a do koleżanki powiedziała - "widziałaś jaki frajer mnie zaczepiał, co on lustra w domu nie ma”.

Tomek jak to usłyszał, poczuł się źle. Takie wydarzenie spowodowało, że teraz boi się podejść do ładnych dziewczyn bo jest przekonany, że one go wyśmieją i nie będą chciały z nim rozmawiać. Codziennie widzi atrakcyjne kobiety czy to w centrum handlowym czy w na ulicy. Ale nie ma odwagi do nich podejść i choć chwilę porozmawiać.

 

 Jak poradzić sobie z lękiem przed podejściem do pięknej kobiety?

Po pierwsze, pewność siebie warto nad nią pracować. Ja Tomkowi wskazałam wiele skutecznych technik na pewność siebie.

Po drugie, techniki komunikacyjne. Jak mówić aby zainteresować swoją osobą atrakcyjną kobietę. Wszystko tutaj ma znaczenie. Mowa ciała, jakich słów się używa, jakie tematy porusza się w rozmowie… Według badań naukowych dla kobiet istotna jest czy mężczyzna ma umiejętność prowadzenia interesującej rozmowy, a największą wadą mężczyzny jest to, że jest nudny.

 

Po trzecie, nauczyłam go, jak radzić sobie z odmową? Nie wszystkie kobiety będą zainteresowane Tomkiem. Nie da się podobać wszystkim.

 

Po czwarte, praktyka. Warto ćwiczyć, najpierw Tomek poprosił mnie o to aby towarzyszyć mu jak będzie inicjował rozmowy z kobietami. Już wiedział co mówić i jak mówić do kobiet. Potem ćwiczył sam w różnych miejscach od centrum handlowego po dyskoteki.

 Po kilku tygodniach Tomek swobodnie rozmawiał z kobietami a w klubie poznał Asię – ładną blondynkę o świetnej figurze i o miłym uśmiechu…

Już spotykają się od 3 miesięcy i wszystko idzie w dobrym kierunku…

 

Jeśli masz problem związany z lękiem, nieśmiałością, warto do mnie napisać. Zapraszam do Warszawy na indywidualne spotkanie, tak najlepiej mogę pomóc, mój email dobrycoach@wp.pl. Moim zdaniem tylko spotkania dają pożądany efekt.

 

 Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami www. Specjalne podziękowanie dla Sarinoko, za to że swoją biżuterią rozwesela moje życie !!!

 http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445– To link to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoko


Podziel się

komentarze (16) | dodaj komentarz

DOROSŁE DZIECI ALKOKOLIKÓW A ZWIĄZKI

wtorek, 22 marca 2011 8:10

Dorosłe Dzieci Alkoholików a związki

 Dziś temat, na prośbę Czytelnika. Poprosił mnie o ten temat, a ja jeśli mogę choć trochę pomóc, to pomagam. Ten trudny temat przedstawię na przykładzie Bartka. Bartek ma 30 lat, z wykształcenia jest inżynierem budownictwa i pracuje w dużej firmie.

 

Problem Bartka to przeszłość i związane z nią lęki  oraz problemy w bliskich relacjach z innymi.

   Bartek wychowywał się  w tzw. dobrej rodzinie. Mama pracowała jako nauczycielka chemii w liceum, a tata był dyrektorem w dużej państwowej firmie.

Nikt ze rodziny ani ze znajomych nie wiedział, że ojciec Bartka był alkoholikiem. Dla innych np. dla znajomych z pracy, ojciec był wzorem wszelkich cnót - miły, kulturalny, kochający muzykę Chopina. A w domu… był agresywny, atakował matkę i Bartka. Była przemoc psychiczna i fizyczna. Często bił małego Bartka za nic. A mama nie reagowała i patrzyła jak ojciec się na nim znęcał. Bartek nikogo do domu nie zapraszał.

Jak ojciec wracał pijany do domu, należało być cicho aby nie denerwować „tatusia”. Bartek przeżywał upokorzenie i wstyd. Raz musiał razem z mamą dźwigać pijanego tatę, który leżał na klatce schodowej. Bartek jak tylko skończył 18 lat, wyprowadził się do domu kolegi. Pracował dorywczo, udało mu się skończyć studia, znaleźć dobrą pracę w Warszawie. Wszystko zaczęło się układać… poza jednym – związkami z kobietami.

 

Jak kolejna dziewczyna Bartka rzuciła, Bartek zaczął szukać pomocy – najpierw u psychoterapeuty a potem trafił do mnie. Najpierw do mnie powiedział – "jak Ty mi nie pomożesz to już nie będę szukał pomocy". Wtedy pomyślałam jak dużą odpowiedzialnością Bartek mnie obarcza ale ponieważ w pracy z DDA mam już sukcesy, podjęłam się tego wyzwania.

 

Jakie problemy mają Dorosłe Dzieci Alkoholików?

 

 Pierwszym problemem jest zaniżone poczucie wartości. Bartek nie wierzył, że ktoś może go pokochać i że zasługuje na miłość.

 

Drugim problemem jest lęk przed odrzuceniem. Bartek bał się stale, że partnerka rzuci go i będzie sam. Często sam wołał zakończyć związek np. przez telefon bo bał się, że kobieta zrobi to pierwsza.

 

Trzecim problemem było brak umiejętności okazywania uczuć. Bartek nie potrafił pokazać swojej dziewczynie, że ją kocha. Nie umiał powiedzieć słów np.” kocham Cię”” potrzebuję Ciebie”. Nie potrafił też powiedzieć, co w związku mu się nie podoba. Bał się kłótni bo ona kojarzyła mu się z cierpieniem, związanym z jego trudnym dzieciństwem.

 

Czwartym problemem były lęki związanie z przyszłością. Bartek bał się samotności, że nie nauczy się jak być w związku. Bał się też, że stanie się alkoholikiem tak jak jego ojciec.

 Piątym problemem jest ciągle wspominanie przeszłości i tych smutnych momentów.

 

Jak pomogłam osobie z problemem typowym dla DDA?

 

Opracowałam indywidualny program, który krok po kroku spowodował, że:

 - poczucie wartości wzrosło

- lęki związane z byciem w związku zostały wyeliminowane

- nauczyłam jak okazywać uczucia takie jak radość, zadowolenie, miłość

- nauczyłam zasad asertywności

- jak niwelować lęki związane z przeszłością

 - jak być „tu i teraz” czyli przestać rozmyślać o przeszłości i skierować energię na tworzenie przyszłości

 

 Terapia z Bartkiem nie należała do najłatwiejszych. Po piątym spotkaniu miał załamanie. Powiedział, że on nie będzie nad sobą pracować, że to wszystko bez sensu i on będzie samotny do końca życia. Było mi wtedy bardzo przykro bo jak czegoś się podejmuje, to "walczę do końca".

 

Ale Bartek po tygodniu zadzwonił i powiedział, "że jeśli nie będę pracować nad sobą to nic się nie zmieni a ja chcę zmiany". Terapia trwała rok.

Już po 3 miesiącach zaczęło się zmieniać nastawienie Bartka do siebie, do ludzi. A po roku Bartek poznał świetną dziewczynę i niedawno się jej oświadczył a ślub planują na wrzesień. Dostałam od niego SMS – "czuje się szczęśliwy a Ty miałaś w tym spory udział".

Jeśli masz problem związany z byciem DDA, warto do mnie napisać. Zapraszam do Warszawy na indywidualne spotkanie, tak najlepiej mogę pomóc, mój email dobrycoach@wp.pl. Moim zdaniem tylko spotkania dają pożądany efekt.

 

Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami www. Specjalne podziękowanie dla Sarinoko, za to że swoją biżuterią rozwesela moje życie !!!  http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445 To link to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoko


Podziel się

komentarze (13) | dodaj komentarz

wtorek, 20 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  1 839 697  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

BIŻUTERIA

O moim bloogu

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ AB...

więcej...

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ ABY PRZYCIĄGNĄĆ DO SIEBIE MIŁOŚĆ, PIENIĄDZE...

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 1839697