Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 090 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

GDY MĄŻ NIE DOCENIA ŻONY/ KOBIETY

środa, 26 lutego 2014 10:26

 Gdy mąż nie docenia Ciebie...

 Dzisiejszy tekst piszę specjalnie dla dwóch miłych Czytelniczek, które poprosiły mnie o pomoc.

Problem opiszę na przykładzie Kingi.

Kinga ma 43 lata, pracuje w korporacji w Warszawie gdzie pracuje w dziale sprzedaży.

Problem Kingi to jej trudne relacje w małżeństwie. Kinga 2 lata temu zdecydowała się na ślub. Była to trudna decyzja bo pierwszy związek Kingi zakończył się rozwodem.

Andrzej na początku  znajomości był czuły, ciepły i przynosił jej kwiaty, biżuterię. Czasem zastanawiała się dlaczego on ją tak bardzo kochał. Jednak po 2 latach wszystko się zmieniło… zamiast kwiatów były przykre słowa, nie ma rozmów, nie ma czułości i komplementów . Kinga nie rozumie dlaczego? Stara się jak może żeby ich związek był udany. Ostatnio kupiła mu na urodziny drogi szwajcarski zegarek bo wiedziała, że Andrzej kocha dobre zegarki. A Andrzej jak otworzył prezent, powiedział z wyrzutem, "za drogi prezent kupiłaś, po co tyle pieniędzy wydałaś?". Kinga popłakała się bo na ten prezent oszczędzała od ponad pięciu miesięcy.

 Podobnie było jak Kinga zrobiła przyjęcie dla teściów i przyjaciół Andrzeja. Starała się aby dania były wykwintne i smaczne. Dużo czasu zajęło jej wymyślanie dań, zakupy i wreszcie samo ich przygotowanie.

A Andrzej nawet nie podziękował, uznał to za jej obowiązek, oczywistą sprawę… Andrzej nie mówi jej ciepłych słów a zwykle ją krytykuje. Nie widzi, jak ona bardzo się stara, jak ona myśli jak zorganizować weekend żeby było ciekawie, jak ona dba o teściową, jak ona dba żeby  w mieszkaniu był porządek, smaczny obiad i miła domowa atmosfera. Kinga czuje się zmęczona, smutna i wypalona. Zauważyła, że jeśli mąż ma kiepski nastrój, ona też taki ma… i już nie potrafi się cieszyć z sukcesów w pracy. Co jej po awansie, skoro jej mężczyzna nie pochwali jej, nie przytuli, nie będzie się cieszył z jej sukcesu. Tylko powie krótko” pracowałaś ciężko to normalne że wcześniej  czy póżniej dostaniesz awans”. Nie pogratuluje ani nie powie np. „ jestem z Ciebie dumny”. Kinga często płacze, czuje się niekochana i odsunięta na boczy tor…

 

CO ZROBIĆ JAK MĘŻCZYZNA NIE DOCENIA KOBIETY?

 

Po pierwsze, wzmocnić swoje poczucie wartości. Jak rozmawiam z kobietami, często widzę, że opierają one swoją wartość na tym co mówi i jak się wobec nich zachowuje ich mężczyzna… jeśli ich partner ma ciężki okres w pracy i jest zły, nie mówi nic pozytywnego, one czują się winne i zastanawiają się co zrobiły nie tak?

Osoby o wysokim poczuciu wartości, są wewnątrzsterowne. Nie jest dla nich priorytetem, żeby wszystko co robią spotykało się z akceptację mężczyzny. Najważniejsze jest dla tych kobiet, aby one dobrze czuły się z samą sobie, aby realizowały swoje cele. Poczucie wartości można wzmocnić specjalnie opracowanymi przez coacha technikami i zacząć żyć inaczej...

 

Po drugie, dotrzeć do przyczyny, dlaczego Twój mężczyzna Ciebie nie docenia, jest oschły i rzadko kupuje prezenty? Często przyczyna tkwi w psychice mężczyzny. Rodzice od dzieciństwa kierują do syna przekaz aby nie okazywał słabości, uczuć i nie płakał. Często matki powtarzają synom „ bądź twardy, bądź prawdziwym mężczyzną”. Mając taki przekaz w podświadomości, mężczyźnie jest ciężko okazywać uczucia.

 

Po trzecie, czasem kobiety swoim zachowaniem przyczyniają się do kryzysu w związku. Przykładem jest opisywana wyżej Kinga. Kinga nie reagowała na przykre słowa męża w sposób asertywny tylko płakała.

Za bardzo się też starała, pomijała swoje potrzeby, zawsze to co chciał mąż było najważniejsze. Często też pytała męża czy ją kocha, czy jej na niej zależy? Tymczasem w związku powinna być równowaga w dawaniu i braniu. Nie może być tak, że tylko jedna strona stara się, daje z siebie wszystko a druga strona nawet nie powie zwykłego słowa „ dziękuję”. Jeśli jest zaburzona równowaga w związku między dawaniem i braniem  wystąpienie kryzysu jest bardzo prawdopodobne. Dawca zawsze będzie rozczarowany brakiem wdzięczności a biorca będzie wściekły, że partner czy partnerka wymawia to co dobrego zrobił i domagał się docenienia.

 

 Po czwarte, można zmienić zachowanie partnera ale nie można zmienić jego osobowości.  Zmiana poszczególnych reakcji nie będzie to błyskawiczna,  jest to proces, ale jeśli się zna metody i je stosuje, zmiana jest możliwa… Trzeba rozmawiać, mężczyzna często nie wie co zrobić aby w związku było lepiej. Z jego punktu widzenia robi wszystko dla kobiety – zapewnia jej bezpieczeństwo finansowe, dba o sprawy bankowe, naprawia sprzęty domowe jak się popsują, dba o samochód itp.

 

 Po piąte, psycholog ze Stony Brook University, K. Daniel O’Leary (2012) okazywanie uczuć nie musi być trudne i wyszukane. Wystarczą małe gesty, dotyk, pamiętanie co partner czy partnerka lubi, zrobienie od czasu do czasu miłej niespodzianki itp.  Z badań naukowych wynika, że okazywanie uczuć jest ważne przy analizie trwałości związków. Warto więc powalczyć aby zmienić sytuację…

 

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy, warto napisać, to mój email dobrycoach@wp.pl.

 

 Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami stron www.

 Od jakiegoś czasu kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy - ostatnio kupiłam piękny pierścionek i jestem zadowolona. To uczciwy sprzedawca. Polecam bo naprawdę warto !

 http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445  TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W DOBRYCH CENACH.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się

komentarze (13) | dodaj komentarz

JAK PRZESTAĆ MARTWIĆ SIĘ OPINIĄ INNYCH?

środa, 19 lutego 2014 9:50

 JAK NIE MARTWIĆ SIĘ TYM CO MÓWIĄ INNI ?

 Dziś temat na życzenie Czytelniczki, która też pisze Bloga.

Problem opiszę na przykładzie dwóch osób – Pauliny i Agnieszki.

Paulina pracuje  w znanej korporacji w Warszawie w dziale finansowym. Pracuje z samymi kobietami i to wywołuje różne nieprzyjemne sytuacje. Paulina jest codziennie oceniana przez koleżanki z działu. Obgadują jej strój, fryzurę i zadają złośliwe pytania np. dlaczego chodzisz często w tych samych ubraniach? Dlaczego jesteś taka zaniedbana? Kiedy pójdziesz na fitness bo gruba jesteś?

 A jak Paulina zainwestowała w nowe ubrania wtedy komentarze są też przykre, "skąd wzięłaś pieniądze, szef dał Tobie podwyżkę mimo, że tak słabo pracujesz?"

 Przykre słowa też padają pod kątem pracy Pauliny, zawsze jest coś nie tak, a to za wolno pracuje a to błędy zrobiła, a to nie siedzi jak inna koleżanka do 19-stej i wychodzi z pracy o siedemnastej godzinie.

Paulina myślała, żeby zmienić pracę ale na rynku pracy jest ciężko i nie wie czy dostanie podobną pracę z tak dobrym wynagrodzeniem. Jak idzie do pracy, odczuwa ból głowy, drżenie rąk i często źle śpi…

Próbowała odpowiedzieć koleżankom na ich przykre słowa. Mówiła im, że nie powinno ich to odchodzić jak ona się ubiera, że ona pracuje dobrze, że ma dosyć mówienia o niej, żeby zajęły się czymś innym i przestały o niej mówić…Nie dało to jednak spodziewanego efektu.

 

 Inny przypadek to Agnieszka. Agnieszka fascynuje się kosmetykami i co tydzień nagrywa swoje filmy na Youtube. W tych filmach opowiada o kosmetykach, co warto według niej kupować a  z czego warto zrezygnować. Dużo kobiet ogląda jej filmy ale są też bardzo negatywne komentarze. Jakieś nieznane Agnieszce dziewczyny piszą komentarze, że jest brzydka, że z taką twarzą to do obory na wieś powinna pójść, że mówi w filmach same głupoty. Agnieszce jest bardzo przykro, zalicza się do internautów, którzy bezinteresownie dzielą się swoją wiedzą, poświęca temu wolny czas, energię, czasem też pieniądze. A tutaj takie przykre i niezwiązane z faktami komentarze. Agnieszka płacze jak czyta wulgarne i złośliwe teksty… Zauważyła, że to co było jej pasją, stało się czymś coraz mniej lubi. Sprawdza komentarze i już robi się nerwowa, odczuwa smutek bo nikt nie docenia jej trudu tylko ją krytykują. Agnieszka nie dostrzega już dobrych słów o jej pracy tylko koncentruje się na negatywnych słowach hejterów.

 

JAK PRZESTAĆ SIĘ PRZEJMOWAĆ OPINIAMI INNYCH?

 

Po pierwsze, sprawdzić czy ta złośliwa krytyka ma coś wspólnego z prawdą. Czasem taka krytyka jest przydatna bo pokazuje obszary gdzie możemy nad sobą popracować. Jeśli jednak tak krytyka nie ma nic wspólnego z faktami trzeba podjąć działanie. Nie  ma sensu wdawać się w kłótnie i reagować agresją.

Po drugie, warto zrozumieć, że przejmowanie się krytyką innych świadczy, że nasze poczucie wartości niej nie jest wysokie. Gdy mamy wysokie poczucie wartości, to słysząc krytykę konfrontujemy negatywne słowa z naszą opinią o nas i nie przyjmujemy krytyki jako prawdy. Ludzie z wysoką samooceną mają duży dystans do tego co mówią inni o nich mówią. Ich własna opinia jest dużo ważniejsza niż zdanie kogoś innego…

 

 Po trzecie, warto zastanowić się nad intencjami ludzi, którzy nas krytykują. W przypadku opisywanej Pauliny, jej koleżanki zazdrościły jej. Były one tzw. umniejszaczami . Paulina jak tylko przyszła do pracy, chwaliła się, że skończyła studia w Londynie, że ma bogatych rodziców. Natomiast w przypadku opisywanej Agnieszki, hejterzy to według badań zwykle osoby młode w wieku 15-21 lat, mające wysoki poziom frustracji. Nie ma sensu takimi opiniami się przejmować tym bardziej że osoby które  krytykują nie mają odwagi podpisać się pod swoją opinią i są anonimowe i tym bardziej ich krytyka jest bezwartościowa.

 

 Po czwarte,  kwestia koncentracji. Osoby , które nie mają wysokiego poczucia wartości, inaczej podchodzą do opinii innych. To co myślą o nich inni jest dla nich bardzo ważne i określa ich jako ludzi. Jeśli krytykują  ich ludzie, rozmyślają o tym, przyjmują to jako niezbity fakt. Nie mają wątpliwości czy rzeczywiście osoba krytykująca ma racje? Jeśli obok krytyki spotkają się z pochwałą, nie dostrzegają dobrych słów. Koncentrują się tylko na tych nielicznych osobach, którzy ją/ jego ranią a pozytywne opinie nie mają znaczenia. Tym czasem warto pomyśleć, że to co robię nie musi podoba się wszystkim a są też ludzie, którzy dostrzegają w nas zalety i  na tym warto się skupić…

 

Po piąte, praca nad sobą. Tym bardziej silni jesteśmy tym mniej odchodzi nas niemerytoryczna, złośliwa opinia innych. Wystarczy pójść do terapeuty a on opracuje indywidualny program zmiany i  przestanie nas dotykać to  co inni ludzie mówią o nas…

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy, warto napisać, to mój email dobrycoach@wp.pl.

 Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami stron www.

 

 Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy - ostatnio kupiłam piękny pierścionek i jestem zadowolona. To uczciwy sprzedawca. Polecam bo naprawdę warto !

 

 http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445  TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W DOBRYCH CENACH.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się

komentarze (15) | dodaj komentarz

GDY MATKA RYWALIZUJE Z CÓRKĄ I JEST TOKSYCZNA

środa, 12 lutego 2014 9:30

  Gdy matka rywalizuje z córką

Dziś temat na życzenie miłej Czytelniczki,

Anna ma 33 lat i pracuje w kadrach w dużej korporacji.  Jej problem od zawsze to relacje z matką.

 Mimo że Anna jest osobą niezależną i ma własne mieszkanie to każdy telefon od mamy ją denerwuje.

 Anna pamięta dokładnie swoje dzieciństwo i wiek dorastania. Mama wtedy ją krytykowała, a to że fatalnie się ubiera a to we wszystkim wygląda grubo i mało kobieco. Bierz przykład ze mnie, tysiąc razy powtarzała. Najpierw Annę skłaniała do zwierzeń a potem wyśmiewała się z Anny z jej wyborów miłosnych i rozterek.

 Matka miała ciągle zmienne nastroje, rano dokuczała Annie, że  rozczarowała ją i nie tak wyobrażała sobie córkę, a wieczorem płakała, że po rozwodzie czuje się samotna i Anna jest jej jedynym oparciem. Anna jak jeszcze była mała, musiała wiele domowych spraw załatwiać, pilnować rachunków, załatwiać hydraulika. Mama nigdy nie dziękowała tylko stale ją krytykowała.

 Najtrudniej było Annie, jak matka prosiła aby przyprowadziła swojego chłopaka do domu na obiad. Tutaj zaczynało się "swoiste przedstawienie". Matka była bardzo miła dla chłopaka Anny, wręcz kokietowała mocno jego a Annę ośmieszała, mówiła o tym, że Anna w szkole podstawowej nie była przez nikogo lubiana, że do 13 roku życia spała z misiem, że ogólnie była nieudanym dzieckiem. Anna podczas rozmowy czuła się okropnie, czuła złość na mamę, wstyd, że ktoś bliski ją ośmiesza i żałowała, że zgodziła się na wspólny obiad. Po roku związek z Kamilem się rozpadł, a matka stwierdziła, że to było do przewidzenia, przecież z nią nikt normalny nie wytrzyma i tak Kamilek był cierpliwy i wyrozumiały. Przypadkowo dowiedziała się, że jej mama czasem dzwoni do Kamila i obgaduje Annę. Nic nie dały rozmowy z mamą, mama rani Annę i jest coraz gorzej. Anna  myślała, że może przestać się mamą kontaktować  i mieć święty spokój.  Jednak czuła ogromne poczucie winy, że mama jest sama, jest starsza i faktycznie nie ma poza nią nikogo…

  Co robić w takiej sytuacji?

 

Po pierwsze, warto zrozumieć dlaczego mama tak się zachowuje, jakie intencje towarzyszą jej zachowaniu. Zdarza się, że mamy widząc córkę odczuwają podświadomą zazdrość o to że córka ma jeszcze wiele dobrego przed sobą, że córka jest młoda i ładna. Opisywana wyżej mama Anny jest kobietą samotną, nie ma  ani jednej osoby, z którą mogłaby porozmawiać, stąd jej zgorzknienie...

 

Po drugie, kochając matkę, jednak musimy wyznaczyć granicę. Warto pamiętać to co twierdzi Herbert Fensterheim Jeżeli masz wątpliwości, czy dane zachowanie jest asertywne, sprawdź, czy choćby odrobinę zwiększa ono Twój szacunek do samego siebie”.  Matka nie może nas obrażać, ranić i zachowywać się w sposób nas krzywdzący. Trzeba ustalić i przeprowadzić szereg rozmów z mamą i trzymać się ustalonych w rozmowach zasad chociaż będzie to trudne dla obu stron…

 

 Po trzecie, mieć wsparcie emocjonalne. Jeśli bliska osoba nas rani, boli to najbardziej i niewiele osób jest w stanie zrozumieć, że matka może być wobec córki wroga i może rywalizować.

 

 Po czwarte, zadbać o swoje poczucie wartości. Z badań naukowych wynika, że dzieci, które nie dostały od matek akceptacji, ciepła, mają później problemy w relacjach międzyludzkich. Jednak o poczucie wartości można zadbać.

 

 Opisywana wyżej Anna dostała ode mnie wsparcie i odpowiednie wskazówki jak postępować z mamą. Początkowo nic się nie zmieniało ale już po miesiącu Anna zauważyła zmianę, mama mniej krytykowała ją, a po 4 miesiącach problem prawie przestał istnieć. Anna stała się silniejsza, przestała się przejmować wszystkim jak kiedyś. Nawet mamę zaprosiła na swoje urodziny i nie denerwował sie tym. Do wszystkiego teraz podchodzi z dystansem i spokojem…

 Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy, warto napisać, to mój email dobrycoach@wp.pl.

 Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami stron www.

 Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy - ostatnio kupiłam piękny pierścionek i jestem zadowolona. To uczciwy sprzedawca. Polecam bo naprawdę warto !

 

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445  TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W DOBRYCH CENACH.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się

komentarze (12) | dodaj komentarz

JAK WYJŚĆ Z TRUDNEJ SYTUACJI

środa, 05 lutego 2014 10:59

 JAK PORADZIĆ SOBIE Z TRUDNĄ SYTUACJĄ?

 Dziś temat na życzenie dwóch Czytelników. Tekst nie jest oczywiście "receptą" na wszystkie trudne sytuacje ale są tutaj ważne wskazówki, które mogą pomóc...

Problem opiszę na przykładzie Ewy. Ewa ma 35 lat, pracuje w korporacji farmaceutycznej w Warszawie. Jej problem to fakt, że  zarówno w pracy jak i w jej życiu ma same problemy. W swojej pracy oczekiwała od dawna na awans, a koleżanka, której to Ewa załatwiła pracę, poszła do szefa i doniosła na Ewę, że ona nie pracuje nad projektem tak jak inni do 21.00 codziennie tylko szybko wychodzi o 18 stej bo tłumaczy się, że musi wychowywać dziecko. Koleżanka Ewy ostatnio przypisywała zasługi Ewy sobie i rezultacie dostała awans na kierownika projektu. Ewa przeżywała tą sytuację bo po pierwsze bardzo pomagała Oli, często zostawała po godzinach, żeby Ola nauczyła się jak wykonywać obowiązki. Po drugie zrozumiała, że nikt w pracy jej nie docenia. Jak zrobi coś źle to od razu krytyka, a jak codziennie pracuje bardzo wydajnie to nikt nie pochwali a awans dostaje wyszkolona przez nią pracownica Ola.

W dodatku w jej życiu prywatnym zaczęło być gorzej. Jej mężczyzna Jacek powiedział jej, że chce odmiany, musi wszystko przemyśleć i wyprowadził się z mieszkania Ewy. Nie poddał nawet przyczyn dlaczego się rozstają. A przecież Ewa dbała o związek nawet za bardzo, gotowała dla Jacka ulubione potrawy, ubierała się tak jak on chciał, czas wolny spędzali zgodnie z preferencjami Jacka.

A jej córeczka zaczęła mieć problemy w szkole i Ewa musiała iść na spotkanie z wychowawczynią.

 

 Co zrobić w trudnej sytuacji?

 

Po pierwsze, uświadomić sobie, że trudne sytuacje mają zwykle charakter przejściowy. Osoby przeżywające kryzys, myślą w sposób katastroficzny, że zawsze będzie ten problem i związane z tym lęki i negatywne myśli.

 

Po drugie, zdaniem znanego psychologa klinicznego Geralda Caplana,istotne wsparcie choć jednej życzliwej, mądrej osoby. Według badań Caplana osoby mające wsparcie, szybciej pokonują kryzysy i rzadziej występuje u nich depresja.

 

 Po trzecie, to brzmi nieco abstrakcyjnie, warto zaakceptować ten stan w którym jesteśmy i zacząć działać w kierunku pozytywnej zmiany czyli przestać zastanawiać się dlaczego ? co jak takiego zrobiłem?, lecz zastanowić się jak mogę wyjść z tej sytuacji, kto może mi w tym pomóc? Czy to co robię mi pomaga czy szkodzi?

 

Po czwarte, bardzo ważne jest jak interpretujemy to co się nam przydarza.  Amerykański profesor Matrin Seligman dowiódł w swoich badaniach, że w trudnych sytuacjach ważny jest poziom optymizmu. Optymistyczny styl wyjaśniania jak doszło do trudnej sytuacji jest kluczowy w procesie wyjścia z kryzysu. Optymiści jak opowiadają o swoich porażkach, twierdzą, że są one przejściowe, że winne są okoliczności zewnętrzne. Natomiast osoby u których zaobserwowano duży poziom pesymizmu,  mają silne przekonanie, że trudna sytuacja nigdy nie minie, że to wyłącznie ich wina, że mają pecha w życiu…

 

Po piąte, jak twierdzi amerykański psycholog Charles Richard  Snyder  warto skupić się na ustalaniu swoich celów i na ich hierarchizacji. Istotne jest aby o problemach myśleć jako o wyzwaniach i umacnianiu swojej wewnątrzsterowności. Warto też korzystać z  dobrych doświadczeń z przeszłości  i  poczynić działania aby stale  utrzymać nadzieję.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy, warto napisać na mój email dobrycoach@wp.pl.

Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami stron www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy - ostatnio kupiłam piękny pierścionek. To uczciwy sprzedawca. Polecam bo naprawdę warto !

 

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445  TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W DOBRYCH CENACH.  

 

 


Podziel się

komentarze (10) | dodaj komentarz

JAK ODBUDOWAĆ ŻYCIE PO ROZWODZIE

sobota, 01 lutego 2014 11:38

JAK ODBUDOWAĆ ŻYCIE PO ROZWODZIE?

 Dziś tekst napisany dla miłej Osoby, za którą trzymam kciuki.

 Problem opiszę na przykładzie Iwony. Iwona ma 43 lat, mieszka w Warszawie,  pracuje jako marketing menadżer w dużym koncernie farmaceutycznym. Iwona ma dwoje dzieci – dwie córeczki, jedna ma 9 lat, druga 5 lat.

Kryzys w związku zaczął się 6 lat temu. Przypadkowo dowiedziała się, że mąż ma inną – młodszą, ładniejszą. Szybko złożyła pozew o rozwód.

W trakcie rozwodu usłyszała, że nie była dobrą żoną, że nie była ciepła, że nie dbała o dom, że mąż jej nie kocha. Na początku myślała, że jak skończy się rozwód to poczuje się lepiej.

  Przez pół roku jak trwała sprawa rozwodowa, myślała, że orzeczenie o rozwodzie będzie oznaczał początek nowego życia. Ale nic takiego się nie stało.  Iwona ciągle rozmyślała dlaczego tak się stało?, dlaczego przegrała z  inną kobietą? Czy rzeczywiście była złą żoną? Dlaczego on ją przestał kochać?. Jak nie rozmyślała nad przyczynami rozwodu to zaczynała zastanawiać się jak żyje jej eks- mąż a  w wyobraźni widziała męża szczęśliwego z nową partnerką, jak się całują, jak on na rozwodzie zyskał. Czuła nienawiść do niego i złość jak on mógł po rozwodzie tak szybko przejść przez taką traumę i być szczęśliwy.

Nienawidziła jego nowej kobiety Marioli, razem z przyjaciółką obgadywały wygląd i zachowanie nowej partnerki męża. Przecież ona mi w niczym nie dorównuje, może jest o kilka lat młodsza i to tyle, ale jest głupia i jest materialistką.

Po rozwodzie pozostał jeszcze problem z dziećmi a konkretnie kontaktów ich z ojcem. Sąd ustalił że mąż będzie widywał dzieci co 2 tygodnie. Iwona powiedziała dzieciom prawdę – ojciec to skończony cham, zdradził mnie, to przez niego mamusia jest nieszczęśliwa i płacze. Dzieci przyjęły to źle. Starsza córka  zamknęła się w pokoju i nie chciała się odzywa a młodsza – 6 lat, powiedziała, że nie rozumie i żeby mama jeszcze raz jej wytłumaczyła, dlaczego tata nie mieszka z nimi i rzadko je odwiedza.

Iwona często czuła nienawiść i niechęć do kontaktowania się byłym mężem. Jej nienawiść podsycała mama, która mówiła „ a mówiłam Tobie tysiąc razy, że Andrzej to niedobry człowiek, żebyś nie wychodziła za mąż, a teraz zostałaś sama z dwójką dzieci i nikogo nie znajdziesz”.

Mama Iwony nie chciała jej dokuczać ale mam taki pesymistyczny sposób mówienia.

 Najgorsze jest to, że Iwona nie ma nikogo, kto by ją zrozumiał i dał wsparcie. Koleżanki Iwony nie chcą już słuchać o emocjach związanych z sytuacją po rozwodzie. Dla koleżanek Iwony sytuacja jest prosta, Iwony mąż to drań, a po rozwodzie nie ma sensu się rozpaczać, tylko zacząć nowe życie. Nie wiedzą, że dla Iwony nie jest to takie proste, a negatywne emocje nie pozwalają jej normalnie spać i dobrze pracować.

Cały czas żyje w lęku co będzie jak zachoruje, co będzie jak będzie brzydka i stara i będzie musiała spędzić samotnie ostatnie dni życia.

 JAK UŁOŻYĆ ŻYCIE PO RODZWODZIE?

 

Po pierwsze, dać sobie czas na przeżycie emocji związanych z rozstaniem i z rozwodem.  Anneke Napp-Peters, socjolog z Hamburga, badała przez wiele lat ludzi rozwiedzionych i  stwierdziła, że  nawet po kilku latach kobiety nadal silnie przeżywają odejście męża, a mężczyźni boleśnie analizują przyczyny, dla których porzuciły ich żony. Jednak Anneke Napp – Peters podkreślała że osoby które uczestniczyły w badaniu nie korzystały z pomocy terapeuty. Dlatego tutaj bardzo potrzebna jest pomoc, kogoś to zrozumie i pomoże. Z badań wynika, że osoby po rozwodzie, które otrzymały psychologiczne wsparcie, szybciej odbudowały swoje życie niż te osoby, które takiej pomocy nie miały.

 

Po drugie, zacząć układać sobie nowe życie ale małymi krokami. Opisywana Iwona za moją radą, powoli zmieniła krąg znajomych, poznała dwie nowe wartościowe osoby. Powoli też zaczęła zmieniać nawyki dotyczące spędzania czasu wolnego. Dotychczas zabierała pracę do domu a w weekendy pracowała, albo zajmowała się sprzątaniem mieszkania, prasowaniem, gotowaniem, odrabianiem z dziećmi lekcji itp.

 

Po trzecie, odbudować poczucie wartości. Po rozwodzie człowiek często czuje się bezwartościowy, odrzucony. Nie wierzy że może się spodobać płci przeciwnej. Na mężczyzn czy na kobiety patrzy w sposób negatywny przez pryzmat byłego małżeństwa.

 

Po czwarte, dbać o relacje z dziećmi. Dzieci przeżywają rozwód bardziej niż osoby dorosłe. Mówienie im jaki był zły mąż czy zła żona nie ma sensu. Ojciec czy matka zawsze pozostaną rodzicami. A odreagowanie swojej złości, nienawiści w relacjach ojciec – dzieci, skutkuje później poważnymi problemami wychowawczymi. Tutaj potrzebna też jest pomoc psychologa aby tez negatywne emocje i chęć zemsty zmniejszyć. Jeśli specjalnie ograniczamy kontakt ojca z dzieckiem, same stwarzamy sobie problemy. Dzieci jak będą miały 14- 15 lat mogą nam wypomnieć, że to przez nas tata się nimi nie zajmuje, że to przez nas nie uczą się.

 

 Po piąte, odbudować wiarę w dobrą przyszłość. Jak wynika z badań naukowych osoby po rozwodzie,  myślą o swojej przyszłości z lękiem i z dużym poziomem pesymizmu. Nie wierzą, że będą jeszcze szczęśliwi, że znajdą odpowiednią partnerkę, partnera, nie wierzą, że może być lepiej niż teraz. Widzą tylko problemy wynikające z rozwodu i nie widzą dobrych stron tego stanu. Taką wiarę w dobrą przyszłość można odbudować i zmienić swoje życie na lepsze...

 

 Po szóste, jak człowiek zaczyna nad sobą pracować, będą widoczne efekty, ale nie będzie to od razu bo zmiana przekonań, stylu życia to proces. Ale jest duża szansa na bycie szczęśliwym bo jak dowodzi profesor Martin Seligman nasze szczęście w dużym stopniu zależy jak myślimy i jak interpretujemy naszą rzeczywistość.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy, warto napisać - mój email dobrycoach@wp.pl.

Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami stron www.

 Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy - ostatnio kupiłam piękne kolczyki. To uczciwy sprzedawca. Polecam bo naprawdę warto !

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445  TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W DOBRYCH CENACH.  

 

 

 

 

 

 


Podziel się

komentarze (9) | dodaj komentarz

wtorek, 20 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  1 839 711  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

BIŻUTERIA

O moim bloogu

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ AB...

więcej...

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ ABY PRZYCIĄGNĄĆ DO SIEBIE MIŁOŚĆ, PIENIĄDZE...

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 1839711