Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 091 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

JAK WYTRWAĆ W NOWOROCZNYCH POSTAWIENIACH?

poniedziałek, 31 grudnia 2012 8:09

JAK WYTRWAĆ W NOWOROCZNYCH POSTANOWIENIACH?

 Dziś do tego tematu moment zmiany jakim jest nadeście Nowego Roku.

Przed napisaniem tego tekstu, zapytałam znajomych z czym kojarzy się Nowy Rok? Odpowiedzi były różne.

Agnieszka stwierdziła, że Nowy Rok nic dla niej nie znaczy. W pierwszym tygodniu wypisuje sobie na kartce swoje postanowienia. Obiecuje sobie, że schudnie przynajmniej 10 kilo, że zacznie intensywnie uczyć się języka angielskiego, że znajdzie czas wreszcie dla siebie, że odnowi stare znajomości z czasów studiów, że zacznie być optymistką.

Jeszcze przez tydzień pamięta o tych postanowieniach a potem... zapomina. A jak sobie przypomni jest na siebie zła i myśli o sobie, że znowu to samo, że brakuje jej silnej woli, że jest beznadziejna, że się nie rozwija. Jak rozmawiałam z Agnieszką stwierdziła, że od 3 lat ma takie same cele i nie może ich zrealizować.

 

 Co zrobić aby tym razem wytrwać w realizowaniu postanowień noworocznych?

 

Po pierwsze, dobry plan. W dobrym planie bierzemy pod uwagę czas, nasze możliwości i nasze wady. Co jest realistyczne dla nas? Opisywana wyżej Agnieszka, założyła sobie, że będzie 2 razy w tygodniu chodzić do fitness clubu. Jak zapytałam ją czy lubi tam chodzić, powiedziała, że tego nienawidzi. Jeśli ktoś czegoś nie lubi, trudno jest zmobilizować się do wytrwania tego postanowienia. Agnieszka zmieniła swój plan - postanowiła raz w tygodniu chodzić na kurs tańca a tańczyć kocha, więc z radością i systematycznie chodzi do studia tańca.

 

 Po drugie, często ludzie ustalają sobie za dużo postanowień np. pięć. Tymczasem warto od jednego do trzech najważniejszych celów sobie wyznaczyć i w ten sposób może zwiększyć się prawdopobieństwo, że tym razem się uda.

 

Po trzecie, według psychologa społecznego Roya F. Baumeistera silna wola jest jak mięsień - wystarczy ćwiczyć silną wolę a potem osiągnięcie celu będzie łatwe. Jest to jak z uprawianiem sportu. Na początku nie ma się motywacji do biegania, wiele ludzi woli posiedzieć w ciepłym domu przed telewizorem bo to nie wymaga od nich wysiłku. Ale jak przełamie człowiek własne lenistwo, bieganie staje się nawykiem i przyjemnością... Tak jak z bieganiem może być z realizacją innego postanowienia np. ktoś chce od Nowego Roku zacząć się zdrowo odżywiać.

 

Po czwarte, ważni są ludzie, którzy nas otaczają. Mogą oni albo nas wspierać lub zniechęcać do osiągania celów. Tak było z moją znajomą Ewą. Ewa pracuje w koncernie kosmetycznym gdzie większość pracowników stanowią kobiety. Ewa marzyła o podyplomowych studiach MBA. Podzieliła się tym pomysłem z koleżankami z działu finansów gdzie pracowała. Zaraz po tym pożałowała, że tak szczerze opowiedziała o swoich marzeniach. Koleżanki zaczęły ją zniechęcać, że po co znowu studiować?, że będzie miała weekendy zajęte nauką, że takie studia sporo kosztują, że ona nie da rady, że nie ma to sensu. Codziennie to mówiły, co spowodowało, że Ewa nie miała już chęci studiować...

 Wokół nas musi znaleźć się osoba życzliwa, której zależy na naszym dobru, która cieszy się gdy nam się udaje. Może to być coach, może to być przyjaciel. Chodzi o to aby zaprzyjaźnić się z osobą, która będzie nas wspierać w realizowaniu celów i jak przyjdzie moment zniechęcenia zmotywuje do walki ze swoimi słabościami.

 Na ten temat jeszcze napiszę.

 

Drogim Czytelnikom życzę Udanego Sylwestra ,

a  w Nowym Roku samych pozytywnych zmian, wiary, że są dobrzy, pomocni ludzie, zdrowia i codziennego optymizmu.

 Jeśli masz problem warto do mnie napisać dobrycoach@wp.pl

 Oprócz pisania tekstów chciałabym się z Państwem podzielić dobrymi adresami stron www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy.

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445– TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W FAJNYCH CENACH.

 


Podziel się

komentarze (9) | dodaj komentarz

JAK ZMIENIĆ ŻYCIE NA LEPSZE?

czwartek, 27 grudnia 2012 11:19

JAK ZMIENIĆ ŻYCIE NA LEPSZE?

 Dziś do tego tematu zainspirowały mnie emaile od Was.

 Problem opiszę na przykładzie koleżanki - Martyny. Martyna ma 35 lat, zajmuje się finansami w dużej firmie.  Jak mówi o swoim życiu, zaczyna płakać. Praca jej nie odpowiada, nudzi ją i ma wredne koleżanki, króre jak tylko Martyna czegoś nie zrobi, donoszą szefowi. Martyna chciałaby zmienić pracę ale boi się, że jest kryzys i nie znajdzie odpowiedniej pracy. A przecież co miesiąc spłaca wysoką ratę za mieszkanie znajdujące się niedaleko lasu kabackiego na dzielnicy Ursynów.

Z mężem nie da się normalnie porozmawiać. Ostatnio mąż kończy w pracy ważny projekt i jak przychodzi z pracy to jest nerwowy, krzyczy bez powodu. Martyna czuje się w związku samotnie. Koleżanki nie rozumieją Martyny, mówią, że one mają gorsze życie. Martyna nie ma wsparcia ani w rodzicach, którzy jak tylko Martyna ich odwiedzi, to stale ją krytykują, ani w wiecznie zmęczonym i niezadowolonym mężu. A tak chciałaby zmienić swoje życie na lepsze ale nie wie jak i czy to w ogóle jest możliwe?

 Jak zmienić życie na lepsze?

 Po pierwsze, warto wyjść z tzw. sfery kompfortu - czyli naszych przyzwyczajeń, lęków przed czymś nowym.

Po drugie, jeśli chcemy zmienić coś w naszym życiu na lepsze, warto zwrócić się z prośbą o pomoc do terapeuty, coacha. A on opracuje plan zmian, metody i jest duże prawdopobieństwo że będzie to zmiana, która odmieni nasze życie. Zwrócenie się o pomoc to wyraz naszej siły i mądrości. O roli wsparcia pisze  Richard Lazarus z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Lazarus podkreśla że zmianie często towaszy stres i jedną ze skutecznych strategii radzenia sobie z tym stresem jest zapewnienie sobie wsparcia społecznego - osoby, która będzie wspierać, motywować do działania, wskazywać pozytywny kierunek.


Po trzecie, warto sobie uświadomić w jakiej konkretnej sferze pragniemy zmian - czy to jest praca, czy to jest związek, czy może rozwój osobisty? Opisywana wyżej Martyna chciała zmian w pracy oraz żeby jej mąż zaczął ją inaczej traktować.

Po czwarte, trzeba uważać na swoje przekonania np. " Wszyscy powinni mieć lubić", "Inni mają lepiej",  "Partner/ partnerka muszą mnie uszczęśliwić" itp. Są to przekonania negatywne i nierealistyczne. Szukanie szczęścia i aprobaty u innych jest skazane na porażkę jeśli ktoś nie akceptuje samego siebie.

Po piąte, warto zastanawić się nad kwestią - Jakie mamy nastawienie do zmian? Ludzie często doświadczają ambiwalencji uczuć - z jednej strony pragną pozytywnej zmiany, z drugiej strony odczuwają lęk na samo słowo zmiana. Jeśli ktoś boi się zmiany, trudno jest podjąć kroki w kierunku poprawy sytuacji.

Drogim Czytelnikom życzę w Nowym Roku samych pozytywnych zmian, wiary, że są dobrzy, pomocni ludzie, zdrowia i codziennego optymizmu.

 Jeśli masz problem warto do mnie napisać dobrycoach@wp.pl

 Oprócz pisania tekstów chciałabym się z Państwem podzielić dobrymi adresami stron www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy.

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445– TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W FAJNYCH CENACH.

 


Podziel się

komentarze (7) | dodaj komentarz

JAK WALCZYĆ Z NEGATYWNYMI MYŚLAMI??

czwartek, 20 grudnia 2012 7:16

JAK WALCZYĆ Z NEGATYWNYMI MYŚLAMI?

 Dziś do tego tematu zainspirowały mnie emaile od Was. Dziekuję za życzenia świąteczne jednak tak wiele w Waszych emailach smutku, że chciałabym pomóc... Może tym tekstem choć troszeczkę Wam pomogę.

 Problem opiszę na przykładzie koleżanki z innego instytutu naukowego. Ala ma 30 lat, ukończony doktorat i zajmuje się badaniami naukowymi. Ostatnio przyszła do mnie i stwierdziła, że musi ze mną porozmawiać bo ja na nią dobrze działam.

 Ala zaczęła jak to ona naczekać.  Ala jest meżatką i od 3 lat mieszka w domu z teściami w Warszawie. Jej problem to stale negatywne myśli. Wstaje rano i od razu myśli o obowiązkach i że jest beznadziejna i że znowu nie da rady połączyć pracy z życiem rodzinnym. A Ali nic się nie chce. A tutaj jeszcze rodzina męża ich odwiedzi a ona nie lubi ani sprzątać ani gotować dla nich. A nie może się wykręcić bo mąż Adam jest bardzo rodzinny a wszelkie dyskusje ucina jednym zdaniem - "to jest moja rodzina i chce się z nią spotkać."

  Ala też ma niskie poczucie wartości, myśli o sobie jako kobiecie nudnej i pesymistycznej. Nie widzi tego, że ma osiągnięcia na polu naukowym, jak jej to powiedziałam, stwierdziła że to była kwestia szczęścia. A jak zapytałam ją o męża - Adama, którego znam, stwierdziła, że on jest coraz gorszy, zrzędzi i nie kocha jej.

Jak rozmawiałam z Alą, można było odnieść wrażenie, że nie ma dziedziny życia, z której ona byłaby zadowolona...

 

Co zrobić jak ma się negatywne myśli?

 

 Po pierwsze, warto rozmawiać. Terepauta umie rozpoznać już po jednym spotkaniu, powtarzające się wzorce myślenia i znajdzie sposób jak je zlikwidować.

 Po drugie, zatrzymać się i zadać sobie pytanie czy rzeczywiście jest tak źle? czy nie ma w Twoim życiu ani jednej osoby lub ani jednej kwestii, z ktorej jesteś zadowolony?

Z mojego doświadczenia wynika, że jak się człowiek zastanowi, to znajdzie coś w swoim życiu co jest optymistyczne

 

 Po trzecie, szukać pasji. Udowodniono naukowo, że ludzie, którzy mają pasję, są bardziej odporni na działanie negatywnych myśli niż ci, którzy jej nie mają.

 

 Po czwarte, zacząć działać. Opisywana wyżej Ala nie zdawała sobie sprawy, że można mieć tak duży wpływ na swoje życie. Ona czuła się nieszczęśliwa i uważała, że tak musi być .Jeśli masz stale negatywne myśli, warto rozpocząć z nimi walkę. Według badań naukowych, często negatywne myślenie staje się nawykiem i zwiększa to skłonność osoby do zachorowania na depresję.

 

Po piąte, nie każdy wie, że umiejętności optymistycznego postrzegania rzeczywistości można się nauczyć - tak twierdzi profesor Martin Seligman i ja sie z nim w pełni zgadzam.

 

Kochanym Czytelnikom życzę aby ten świąteczny czas wypełnionym był ciepłem, optymizmem, wiarą w drugiego człowieka. Wesołych Świąt. 

 Jeśli masz problem warto do mnie napisać dobrycoach@wp.pl

 Oprócz pisania tekstów chciałabym się z Państwem podzielić dobrymi adresami stron www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy. U SARINOKO KUPIŁAM PREZENTY DLA MAMY

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445– TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W FAJNYCH CENACH.

 


Podziel się

komentarze (11) | dodaj komentarz

JAK PRZEŻYĆ ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA Z NIELUBIANĄ RODZINĄ?

czwartek, 13 grudnia 2012 8:35
 JAK PRZEŻYĆ ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA Z RODZINĄ, KTÓREJ SIĘ NIE LUBI?
Dziś temat ważny, wiele Czytelników martwi się nadchodzącymi świętami. Dla nich właśnie ten tekst...
Problem opiszę na przykładzie Renaty.
Renata pracuje na kierowniczym stanowisku w Warszawie w znanej firmie znajdującej się na Mokotowie. Co rok około połowy grudnia przeżywa niepokój, jest zdenerwowana i ma wszystkiego dosyć. Jak pomyśli sobie, że czeka ją tyle pracy - przygotowania świąteczne, kupowanie prezentów, sprzątanie itp, ma ochotę uciec z Warszawy, wyjechać i mieć problem z głowy. Dwa lata temu udało jej się spędzić Wigilę w Zakopanym i w ten sposób uniknęła spotkania się z nielubianą rodziną. Renata najbardziej boi się Wigilii - tego momentu, gdy jej mama, tata, teściowa, teść oraz brat męża usiądą przy stole i zacznie się rozmowa... A jak życzyć znienawidzonej przez Renatę teściowej wszystkiego dobrego, skoro ona życzy jej czegoś przeciwnego. A ta rozmowa sztucznie miła, przecież wiadomo, że teściowie nie lubią Renaty a jej rodzice nie lubią jej męża. Atmosfera przy stole jest nieprzyjemna ale trzeba przy stole siedzieć  i słuchać tego wszystkiego...
 
 Jak spędzić święta Bożego Narodzenia w dobrym nastroju?
 
Po pierwsze, trzeba się do tych świąt przygotować, wzmocnić swoją psychikę i być gotowym, że może przy wigijnym stole być krytyka ze strony rodziny, negatywne emocje.  Jeśli my sami jesteśmy silny, mamy wysokie poczucie wartości, znamy siebie,  krytyka nie powinna nas zaboleć. Od nas samych zależy czy złościwe słowa teściowej przyjmiemy do siebie jako prawdziwe czy uznamy to, że to tylko jej nieznaczącą nic opinia...
 
 Po drugie, nie warto angażować się w rodzinną kłótnię. Lepiej przemilczeć pewne sprawy i powiedzieć np do swojego teścia, może po świętach się spotkamy i o tym porozmawiamy.
 
Po trzecie, warto zaplanować coś przyjemnego po świętach - może to być wyjście do kina, do fryziera a może kupno ciekawej ksiązki. Trzeba to zaplanować i pamiętać o tym w trudnym momencie. To daje siłę, że po świętach czeka nas coś fajnego...
 
Po czwarte, nabrać dystansu mimo wszystko.ŚWięta Bożego Narodzenia to tylko 3 dni, da się to wytrzymać..
 Oprócz pisania tekstów dla Państwa chciałabym się  podzielić ciekawymi adresami www.
Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy.
http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445To link to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoko.
 

 


Podziel się

komentarze (10) | dodaj komentarz

JAK UŁOŻYĆ STOSUNKI OJCIEC I SYN?

wtorek, 11 grudnia 2012 10:51

JAK UŁOŻYĆ RELACJE SYNA Z OJCEM?

 Inspiracją do tego tekstu był email od Pana Jacka, którego serdecznie pozdrawiam. Problem opiszę na przykładzie Janusza.

Janusz ma 31 lat, pracuje jako informatyk. Jego problem to jego relacje z ojcem. Jak Janusz opowiada o swoim tacie, czuje złość i żal do niego. Pamięta swoje dzieciństwo. Ojciec pracował w państwowych zakładach jako elektryk i mało zarabiał. Matka Janusza pracowała na 2 etaty, że Janusz i brat mieli co jeść. Ojciec był nieobecny.  Jak przychodził z pracy, oglądał telewizję lub spał lub czytał gazetę. W tym czasie Janusz ani jego brat nie mógł mu przeszkadzać, nie mógł z ojcem porozmawiać. Zazdrościł kolegom z klasy, że ich ojcowie grali z nimi w piłkę nożną. Nie było rozmów z ojcem o dziewczynach ani o tym jak żyć? Dziś jak Janusz odwiedza dom rodzinny, widzi, że nic się nie zmieniło...

Mama mimo że na emeryturze, szuka dodatkowej pracy, a ojciec siedzi w domu i nic nie robi, mało się odzywa, najczęściej siedzi w fotelu z gazetą...Janusz obwinia ojca o to, że nie ułożył sobie życia. Jego dziewczyna, z którą mieszkał 4 lata, zostawiła go bo stwierdziła, że ma dość faceta, który jest niemęski i nie umie podejmować decyzji, wszystkiego się boi....

 

 Co zrobić aby złe relacje z ojcem nie miały wpływu na związki?

 

 Po pierwsze, zacząć pracować nad sobą najlepiej terapeutą. Szczególnie gdy tak jak opisywany wyżej Janusz, ma się tak dużo negatywnych uczuć do swojego ojca - żalu, złości a nawet nienawiści. 

 

Po drugie, podjąć kroki w kierunku przebaczenia. Przebaczyć nie oznacza zapomnieć, oznacza pozbycie się negatywnych emocji i próba zrozumienia postępowania ojca. Jest to proces, często bardzo bolesny...

 

 Po trzecie, warto poznać schematy postępowania co do kobiet, czy to jak postępujemy  tak jak ojciec w stosunku do mamy  oraz jakie mamy przekonania na temat kobiet, na temat związku. Jakie lęki powracają?

 

Po czwarte, mężczyźni, którzy mieli złe relacje z ojcem, często mają lęk przed bliskością. Warto ten lęk przepracować i go się pozbyć. Na ten temat jeszcze napiszę.

 Jeśli masz problem warto do mnie napisać dobrycoach@wp.pl

 Oprócz pisania tekstów chciałabym się z Państwem podzielić dobrymi adresami stron www.

    Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy np. dla mojej mamy prezent pod choinkę

    http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445– TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W FAJNYCH CENACH.

 


Podziel się

komentarze (9) | dodaj komentarz

wtorek, 20 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  1 839 749  

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

BIŻUTERIA

O moim bloogu

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ AB...

więcej...

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ ABY PRZYCIĄGNĄĆ DO SIEBIE MIŁOŚĆ, PIENIĄDZE...

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 1839749