Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 091 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

ZAZDROŚĆ - JAK WALCZYĆ Z ZAZDROŚCIĄ, JAK POKONAĆ ZAZDROŚĆ?

niedziela, 28 listopada 2010 12:10

JAK WALCZYĆ  Z ZADROŚCIĄ ?

       Dziś o zazdrości. Ostatnio dostałam cztery maile od Pań, które codziennie odczuwają zazdrości i poprosiły mnie o ten właśnie temat. Dla Was drogie Czytelniczki i Czytelnicy, może to coś Wam pomoże…

Dziękuję Wam za emaile i za ciekawe komentarze.

        Problem zazdrości przedstawię na przykładzie Bogusi. Bogusia to ładna blondynka, szczupła i wysoka, pracuje jako menadżer restauracji. Męża – Zbyszka poznała jak organizowała w restauracji przyjęcie dla firmy, w której pracował Zbyszek. Zbyszek , jak mówi Bogusia, jest przystojnym mężczyzną z poczuciem humoru. Problem Bogusi to nadmierna zazdrość. Zbyszek na przyjęciach czy spotkaniach rodzinnych jest miły i rozbawia całe towarzystwo.

         Ostatnio była na imieninach teściowej przy stole siedziała znajoma rodziny – ładna i dużo młodsza od Bogusi. Zbyszek rozmawiał z nią przez cały czas, podawał sałatkę, nalewał jej wino a Bogusia siedziała smutna i jeszcze w dodatku teściowa zaczęła ją krytykować. Po imieninach Bogusia nakrzyczała na męża, jak on mógł i że jak tylko zobaczy młodą dziewczynę to wariuje…

        Później Bogusia wyobrażała sobie, że Zbyszek spotyka się z znajomą teściowej i mąż przeprowadza się do niej. A Bogusia zostaje sama. Bogusia nawet miała koszmarne sny gdzie Zbyszek zdradzał ją z różnymi pięknymi kobietami. Bogusia nie lubi chodzić ze Zbyszkiem do centrów handlowych. Bogusia opowiedziała mi o takiej sytuacji – poszli w niedziele do Centrum Handlowego, żeby zrobić zakupy i zjeść w ich ulubionej restauracji obiad. A Zbyszek zamiast normalnie iść i patrzeć na wystawy sklepów, ciągle przyglądał się młodym dziewczynom, widać było, że jest nimi zainteresowany. A jak jedli obiad w restauracji, flirtował z kelnerką i patrzył z zachwytem na jej zgrabne, długie nogi. Bogusia nie lubi też jak Zbyszek ogląda programy z atrakcyjnymi kobietami, zakazała mu oglądania np. programu pt.” Taniec z gwiazdami” oraz teledysków w stacji MTV. Może on oglądać tylko kanały Discovery i Discovery historia bo tam jak wiadomo jest mało programów z udziałem ładnych kobiet. Bogusia codziennie kłóci z mężem, czasem sprawdza mu kieszenie od marynarki, czasem przeczyta jego emaile.

       Zazdrość jest niszcząca, szczególnie dla osoby, która ją odczuwa. Ma rację filozof Fryderyk Nietzsche , że „kogo płomień zazdrości otoczy, ten na koniec, jak skorpion, zatrute żądło skieruje przeciw sobie.

 

Jak radzić sobie z zazdrością?

 

 Po pierwsze, zbadać przyczynę zazdrości. Czy rzeczywiście partner daje powody do zazdrości? Ustalić fakty czy jak on dłużej porozmawiał ze kelnerką to już próbował zdradzić? Moim zdaniem nie jest to zdrada. Czasem przyczyna zazdrości tkwi w przeszłości np. kiedyś partner zdradził, więc kobieta staje się zazdrosna bo boi się, że zdrada się powtórzy.

      Najczęstszą przyczyną zazdrości jest niskie poczucie wartości. Kobiety tak jak Bogusia porównują się z innymi kobietami i zawsze to porównanie wypada na nich niekorzyść. Podoba mi się co powiedział pisarz Max Frisch powiedział:” Zazdrość to lęk przed porównaniem”.

      Po drugie, trzeba zrozumieć, że kobieta bez względu czy jest z partnerem czy bez partnera, jest Kimś.

    Po trzecie, trzeba przyjąć odpowiedzialność za swoją zazdrość. Od Ciebie zależy czy podejmiesz działanie w celu pokonania zazdrości. Pamiętaj, zazdrość jest w pełni uleczalna tylko potrzebna jest pomoc terapeuty.

       Po czwarte, warto mieć swoje zainteresowania i je rozwijać – coś robić poza związkiem np. joga lub malowanie obrazów czy nauka języków obcych itp.

 

       Praca nad pokonywaniem zazdrości w przypadku Bogusi nie była łatwa. Zaczęliśmy od pracy nad podniesieniem wartości – na to są specjalnie opracowane przeze mnie techniki. Później była praca nad zmiana przekonań. Bogusia wierzyła, że bez partnera jest niczym. A przecież Bogusia jest wartościową osobą. Potem nauczyłam Bogusię jak postępować z mężem. Bogusia musiała zaprzestać takich zachowań jak czytanie poczty emailowej męża bez jego zgody, grzebania w jego rzeczach. Bogusia umiała opanowała też sztukę komunikacji z mężczyzną – jak mówić do mężczyzny, aby zrozumiał o co nam chodzi. Bogusia po spotkaniach ze mną stała się pewną siebie kobietą. Powiedziała do mnie „przestałam się już bać i wyolbrzymiać problemy i jestem silna”.

    Mąż pozytywnie zareagował na wewnętrzną przemianę Bogusi. Sama Bogusia zauważyła, że jak są na przyjęciu to przestaje obserwować co robi mąż, tylko świetnie się bawi ze znajomymi. A mąż zrobił się lepszy, ostatnio sam ugotował kolację dla niej. Trochę przypalił pieczeń ale to i tak sukces, bo Zbyszek nigdy niczego dla żony nie ugotował.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy na indywidualne spotkanie, tak najlepiej mogę pomóc, mój email dobrycoach@wp.pl. Moim zdaniem tylko spotkania dają pożądany efekt.

 

Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami www. www. Slowfood.pl – ta idea jest mi bliska – to promowanie win i żywności oryginalnej i zdrowej.

 

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445  – To link to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoko

Podziel się

komentarze (16) | dodaj komentarz

ZROZUMIEĆ MĘŻCZYZNĘ

czwartek, 25 listopada 2010 7:39

Zrozumieć mężczyznę…

 

           Dziś temat z emaila Pani Eli z Poznania, Pani Ela pyta jak zrozumieć zachowania swojego mężczyzny np. że nie chce się z nią ożenić Dlatego dziś postaram się przybliżyć problem zrozumienia płci przeciwnej, a będę się opierać na badaniach naukowych oraz na własnych obserwacjach.

 

         Po pierwsze większość mężczyzn ma lęk przed stabilizacją oraz przed presją wywierają przez partnerkę w sprawie ślubu. Boją się, że po ślubie ich dziewczyna zmieni się pod względem fizycznym i psychicznym na gorsze, że nie będzie miejsca na choć trochę wolności np. wypady na piwo z kolegami. Czasem też mężczyzna ma za sobą negatywne doświadczenia z kobietami a to rzutuje na poziom jego zaangażowania w związku. Bożena – moja znajoma, ma 30 lat i od 4 lat mieszka z Tomkiem. Problem jaki ma Bożena, to że Tomek jak pojawia się temat ślubu, denerwuje się i wychodzi do drugiego pokoju. A ślub dla Bożeny jest bardzo ważny, ma ona już cały plan – wie dokładnie gdzie i za ile kupi swoją sukienkę ślubną, w jakiej restauracji będzie wesele i jakie będzie menu, brakuje tylko entuzjazmu do tego planu Tomka. A Bożena tym się nie zniechęca, codziennie jak kładą się spać, pyta nieco zniecierpliwiona – kiedy się pobierzemy? Już czas na nas. A jak myślisz w jakiej sukni ślubnej będę lepiej wyglądała w kolorze bielu czy może ecru? Często też pokazuje zdjęcia garniturów ślubne w magazynie dotyczącej ślubów. Bożena powiedziała też wszystkim znajomym, że razem planują ślub mimo że jej mężczyzna mówił, że na ślub nie jest jeszcze gotowy…

 

Co zrobić, zapytała, żeby wreszcie się mężczyzna zdecydował na zawarcie małżeństwa? Odpowiedź Bożenkę wyraźnie rozczarowała, bo ja stwierdziłam, że trzeba przestać na niego wywierać presję bo taka decyzja to musi być udziałem dwóch osób a nie tylko jednej strony. Tak to jest jak przestajemy czegoś bardzo, bardzo chcieć od mężczyzny, to on sam podejmie decyzję czy pogłębić związek czy się rozstać. Są zresztą skuteczniejsze sposoby aby sprawdzić co czuje mężczyzna, wywieranie na niego nacisku jest najczęściej nieskuteczne.

       Inna sprawa to, że żaden mężczyzna nie lubi aby go zmieniać. Zuzanna – lat 25, kończy obecnie studia i jest w związku z Norbertem. Zuzanna najbardziej lubi wieczorem oglądać komedie romantyczne oraz czytać romanse. Tutaj następuje opisywany przez badaczy Coren i Miller efekt kontrastu. Na jego podstawie można wnioskować, że jeśli kobieta oglądała właśnie komedię romantyczną z przystojnym, czułym i romantycznym aktorem, to ocena swojego obecnego partnera będzie bardziej negatywna. Zuzanna jak się zastanowiła to powiedziała mi, że Norbert to kwiaty przyniósł na początku znajomości, a komplementy to rzadko mówi. A mężczyźni w komediach romantycznych to są całkiem inni niż Norbert. Zuzanna chce aby Norbert zmienił swój wygląd jak tylko ma za długie włosy, każe mu iść do fryzjera bo w dłuższych włosach wygląda jak bezdomny. Zakazała mu nosić jego ukochane koszule w krateczkę z grubej flaneli, a zamiast nich eleganckie koszule z jedwabnym krawatem.

           Trzecia sprawa, mężczyźni mają inna hierarchię – co innego dla nich jest ważne. Często kobiety mają za złe mężczyznom, że chociaż mówią kilka razy, że w domu trzeba naprawić to i tamto, mężczyzna tego nie robi. Dla niego bowiem analizowanie swoich problemów z pracy ma większą wartość niż np. przybicie szafeczki w kuchni. Nie lubią skupiać się na domowych wg. nich mało znaczących sprawach.

      Czwarta sprawa to odmienny sposób reakcji jak problem ma mężczyzna. Jak kobietę coś trapi, chce koniecznie o problemie komuś opowiedzieć. Tak niweluje stres i według niej jak podzieli się z kimś swoim problemem, pogłębi więź z mężem. Natomiast mężczyzna jak ma problem potrzebuje samotności bo chce przemyśleć tą sytuację i znaleźć dobre rozwiązania. Czuje się źle i nie chce nikogo obarczać swoim niepokojem i lękami. Rozmowa o problemie ze swoją partnerką nic w tej sytuacji nie zmieni a ani nie pomoże bo ona nie wie o jego specyfice pracy. Siłę daje mu jak jest w tym momencie sam i wtedy w spokoju i bez negatywnych emocji wypracuje swój sposób postępowania.

 

 

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy na indywidualne spotkanie, tak najlepiej mogę pomóc, mój email dobrycoach@wp.pl. Moim zdaniem tylko spotkania dają pożądany efekt.

 

 

 Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami www. www. Slowfood.pl – ta idea jest mi bliska – to promowanie win i żywności oryginalnej i zdrowej.

 

 
 
  http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445  – To link to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoko


Podziel się

komentarze (20) | dodaj komentarz

SAMOTNOŚĆ W ZWIĄZKU - JAK POKONAĆ SAMOTNOŚĆ W ZWIĄZKU ?

niedziela, 21 listopada 2010 8:40

Samotność w związku

 

          Dziś temat, który Was porusza. Podobno nie ma gorszej samotności niż samotność we dwoje. A jak jest naprawdę?

     A problem samotności w związku przedstawię na przykładzie Janusza i Anny, Anna jest mężatką od 5 lat. Męża poznała w klubie studenckim i była to wielka miłość. Dziś Anna czuje się w małżeństwie samotna. Dom jest wspaniale przez nią zorganizowany – rano o godzinie 7.30 codziennie z mężem wstają do pracy, wracają z niej  o około 18-19 godzinie, a potem w domu mąż nie chce rozmawiać bo jak twierdzi, musi odpocząć. Ania bardzo chciałaby więcej rozmawiać z mężem, opowiedzieć jemu o swoich problemach lub porozmawiać o wszystkim i o niczym. Ale mąż przychodzi z pracy, siada przed komputerem i ogląda teledyski na Youtube lub strony www dotyczące jego pracy. Szybko zje obiad i nic się nie odzywa, czasem powie dziękuje i koniec rozmowy. Ania nie wie dlaczego tak jest i czuje, że mąż staje się coraz bardziej obcy dla niej. Zapytałam Anię czy rozmawiała z mężem na ten temat? Odpowiedziała nieco zła, że rozmawiała i to często. Ania mówiła mężowi – że czuje się niekochana, że nigdzie jej nie zabiera i że jest beznadziejny i nie da się z nim pogadać. Mąż źle reaguje na te zarzuty żony i po takich kłótniach staje się jeszcze bardziej milczący.

        Janusz – pracownik banku -38 lat też czuje się samotny w związku. Od 4 lat mieszka z Basią, którą poznał na imprezie u znajomych. Janusz, gdy chce z Basią porozmawiać o problemie, jaki ma w pracy, ona go krytykuje i mówi ciągle – „Nawet w pracy nie dajesz sobie rady, co z ciebie za facet”. Basia kiedyś była wesołą dziewczyną a dziś stale narzeka i jak mówi Janusz zrzędzi….Janusz czuje się niepotrzebny w związku. Nie lubi ze swoją partnerką rozmawiać a po pracy nie spieszy mu się do domu bo jak wraca znowu się kłócą. Janusz nie może się zwierzyć swojej partnerce bo on pokaże jej swoją słabość, ona wyzywa go od nieudaczników i mówi, że ona to ze wszystkim świetnie sobie daje radę. Janusz czasem potrzebuje wsparcia i ciepłego słowa. W związku z Basią nie czuje miłości.

 

Co zrobić gdy czuje się samotnym w związku?

 

      Po pierwsze trzeba zadbać o swoje poczucie wartości. Sytuacja gdy czujemy się samotni w związku powoduje, że człowiek nie myśli o sobie w sposób pozytywny. Można czuć się samotnym bo nie ma się wewnętrznej samoakceptacji. Pamiętajmy co powiedział filozof Leszek Kołakowski „Nie udawajmy pochopnie, że jesteśmy „samotni wśród tłumu ludzi” – kiedy będziemy samotni naprawdę, zrozumiemy tę różnicę.”

      Po drugie, warto nauczyć się jak komunikować o własnych potrzebach. Sposób w jaki mówiła Ania do swojego męża okazał się nieskuteczny. Obecnie nie docenia się wartości jaką ma rozmowa. Rozmowa musi być pozbawiona krytykowania i niepotrzebnych przykrych epitetów, które kierujemy w stronę partnera. Należy mówić konkretnie i powiedzieć jakie rozwiązanie my proponujemy. Warto też wysłuchać uważnie drugiej strony, czego oczekuje mąż, żona.

     Po trzecie, dobrze zadać sobie ważne pytania: Dlaczego jestem w związku z tą osobą?, Za co ją lub jego kocham? Czy chcę zmienić tą sytuację i chcę walczyć, żeby było lepiej w związku? Czy może chcę zakończyć ten związek? Co poradziłam Ani i Januszowi? Nauczyłam ich jak skutecznie komunikować się z partnerem, co warto powiedzieć a co warto przemilczeć. Poradziłam Januszowi aby zaprosił swoją Basię na weekend nad morzem do Ustki i żeby wyjaśnił co go niepokoi w tej relacji.

       Natomiast Ania przygotowała kolację przy świecach i uprzedziła męża, że właśnie dziś jego laptop ma być wyłączony i będą rozmawiać. Warto też aby dwoje ludzie w związku znaleźli wspólnie pasję, o której będą często razem rozmawiać. Ania razem z mężem chodzą wspólnie na pływalnie w sobotę rano. Związek umacniają też kontakty ze życzliwymi znajomymi. Janusz zaprosił na przyjęcie znajomych i wspólnie z Basią świetnie się bawili.

     Opracowałam plan, aby przygotować i wprowadzić dobre zmiany w tych związkach. Krok po kroku poradziłam, co robić jak będą trudności w komunikacji z partnerem. Na początku ciężko było przekonać Basię oraz męża Ani do nowych pomysłów, ale udało się. Dzień za dniem pracowali ciężko nad swoim związkiem. Nie jest łatwo zmienić nawyków partnera ani sposobu komunikowania się ale jeśli podejmujemy codzienny wysiłek aby było lepiej, udaje się to. Te dwa związki istnieją, są kłótnie i gorsze momenty ale nie ma już samotności w związku.

 

 Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy na indywidualne spotkanie, tak najlepiej mogę pomóc, mój email dobrycoach@wp.pl. Moim zdaniem tylko spotkania dają pożądany efekt.

 

Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami stron www. www. Slowfood.pl – ta idea jest mi bliska – to promowanie win i żywności oryginalnej i zdrowej.

 

 http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445To link to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoki


Podziel się

komentarze (20) | dodaj komentarz

MIŁOŚĆ, SEKS I PIENIĄDZE

czwartek, 18 listopada 2010 13:57

Miłość, seks i pieniądze

 

           Miłość prawdziwa zaczyna się wówczas, gdy niczego w zamian nie oczekujesz", wiele lat temu napisał Antoine de Saint-Exupéry znany francuski pisarz.

      A jak jest naprawdę? czy rzeczywiście słowa tego pisarza dziś są aktualne? W tym celu chciałabym opisać historię Pauliny i proszę Was Czytelników o opinię bo tutaj problem jest złożony.

 

      Paulina – 28 lat, wysoka blondynka o pięknych zielonych oczach i zgrabnej sylwetce. Skończyła studia o kierunku zarządzanie i marketing na prywatnej uczelni i pracuje jako product manager. Jak się spotkałyśmy, ze smutkiem powiedziała, że jej problemem, że nie może się zakochać w mężczyźnie, który zarabia mało lub przeciętnie. Dotychczas Paulina była w 2 związkach z mężczyznami – żonatymi. Co łączy mężczyzn, których wybiera Paulina? Spotyka się ona tylko z mężczyznami, którzy odnieśli sukces finansowy. Paulina jak poznaje mężczyznę, ocenia go przede wszystkim pod względem jego możliwości finansowych. Sprawdza jego firmę w wyszukiwarce Google i zastanawia się czy jest to mężczyzna warty zainteresowania czy nie. Paulina tłumaczy, że kocha luksus, lubi wyjazdy zimą na wyspy Malediwy, drogie kosmetyki i zakupy najlepiej w Londynie. Czasem odczuwa ona wyrzuty sumienia, że rozbija czyjeś małżeństwo. Obecnie Paulina jest w związku z bogatym mężczyzną – właścicielem Agencji Reklamowej. Ale jak mówi, to nie jest to bo brak jest w tym związku spontaniczności i odrobiny szaleństwa. Marcin ma 61 lat, jest rozwiedziony i ma dwoje dorosłych dzieci z poprzedniego związku i często mówi Paulinie, że chce ją poślubić. Paulina nie wie co zrobić – z jednej strony wydaje jej się, że kocha Marcina a z drugiej strony czuje, że coś jest nie tak.

     Zachowanie Pauliny to wynik braku poczucia bezpieczeństwa. David Buss – znany socjolog, twierdzi, że kobiety wybierają bogatych mężczyzn bo ich potrzeba bezpieczeństwa jest duża. Idealny mężczyzna wg. Davida Bussa to osoba zaradna, inteligentna o wysokiej pozycji społecznej oraz wysoki statusie materialnym. W domu rodzinnym Pauliny pieniądze były problemem. Pamięta ona jak nie miała pieniędzy na fajne ubrania i miała z tego powody kompleksy.

 

       Zadałam Paulinie ważne pytanie – Co byłoby, gdyby Twój mężczyzna Marcin stracił wszystko – nie byłoby drogich kolacji w restauracjach, czy też wyjazdów weekendowych nad morze czy wycieczek w modne miejsca np. na Malediwy? Czy kochałabyś go mimo wszystko? Paulina zaczęła się zastanawiać. Nauczyłam Paulinę co zrobić aby przestać się bać o przyszłość i że nie będzie pieniędzy. Poczucie bezpieczeństwa to przede wszystkim wiara w siebie, że cokolwiek się zdarzy, poradzę sobie. Paulina poznała specjalne techniki jak pracować nad zwiększeniem swojego poczucia bezpieczeństwa oraz sposobów jak odnaleźć siebie i swoją wewnętrzną siłę. Doradziłam Paulinie aby zainteresowała się sprawami finansowymi – poszukała informacji w co warto zainwestować? Można np. zainteresować się inwestycją w antyczną biżuterię – jednocześnie nosić a wartość jej według prasy ekonomicznej stale rośnie.

 

     Poradziłam Paulinie aby spotkała się z mężczyzną w swoim wieku i zobaczyła, jak inaczej można spędzać czas. Dotychczas Paulina spotykała się tylko z mężczyznami – 25-30 lat starszymi i zarabiającymi ponad 10 tysięcy miesięcznie. Chodziło mi o to aby Paulina spojrzała na mężczyznę nie przez pryzmat jego zarobków ale dostrzegła jaki ten mężczyzna jest, co ceni, czym się interesuje. Pracuję z Pauliną nad zmniejszeniem jej lęków przed przyszłością i nad przekonaniem, że można nie mieć tych wszystkich drogich rzeczy i wycieczek i być zadowolonym z życia człowiekiem.

Jeżeli potrzebujesz pomocy zapraszam na spotkania do Warszawy, moim zdaniem tylko spotkania dają dobry efekt. Mój email dobrycoach@wp.pl

 

 

Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami stron www. www. Slowfood.pl – ta idea jest mi bliska – to promowanie win i żywności oryginalnej i zdrowej.  http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445 – To link to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoki


Podziel się

komentarze (24) | dodaj komentarz

JAK POKONAĆ FRUSTRACJĘ I NIECHĘĆ DO DZIAŁANIA?

niedziela, 14 listopada 2010 7:47

     Jak pokonać frustrację ?

          Dzisiejszy temat to odpowiedź na prośbę pewnej miłej Czytelniczki, którą ciepło pozdrawiam. Zacznijmy od pytania: Kiedy czujemy się sfrustrowani? W przypadku, kiedy na czymś nam zależy, podejmujemy działanie i znowu się nie udaje. Frustracji doświadcza Marek – Marek marzy o awansie, rozmawiał już kilka razy ze swoim szefem ale ten mówi, że na razie nie ma możliwości na awans. Alina frustruje to, że nie może dogadać się z mężem. Alina ma plan – aby już nie mieszkać w Warszawie ale poza miastem – niedaleko Konstancina. Mąż jednak nie chce słyszeć o przeprowadzce i ciągle mówi to samo, że po co zmiany i że oszczędności trzeba przeznaczyć na przyszłą edukację ich syna. Jarek szuka od 3 miesięcy pracy w międzynarodowym koncernie, na razie pracy nie może znaleźć, codziennie wysyła emailem około 50 CV i rzadko ktoś odpowiada i a jeszcze rzadziej dostaje zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Marek, Alina i Jarek codziennie doświadczają uczucia frustracji i zadają sobie pytania” dlaczego mimo wysiłków nie wychodzi? lub kiedy wreszcie rozwiąże ten problem? Jakie są konsekwencje frustracji? Często frustracja przeradza się w agresję ( badania Johna Dollarda i Neal A. Millera). Czasami frustracja może przejść w stan apatii. Frustracja jest tym silniejsza gdy cel, do którego dążymy jest blisko i nie udaje go się osiągnąć.

Co zrobić gdy jest frustracja?

 

    Pierwsza sprawa to poszukanie kogoś, kto będzie nas wspierał w tym trudnym okresie – może to być ktoś życzliwy z rodziny, przyjaciel lub terapeuta. Udowodniona jest uzdrawiająca moc rozmowy. Jak opowiadamy komuś o naszym problemie, czujemy ulgę i możemy spojrzeć na problem z innej strony. Warunek jest jeden – osoba, która nas słucha, nie może nas krytykować. Dobrze byłoby gdyby jeszcze umiała mądrze doradzić.

        Druga sprawa to zrozumienie że może należy coś zmienić w naszym postępowaniu. Jeśli coś jest nieskuteczne, warto zastanowić się i znaleźć nowy sposób postępowania. Albert Einstein powiedział, że” robiąc to samo i spodziewać się innych rezultatów to szaleństwo”. Jarek zamiast wysyłać CV, poszedł na Targi Pracy i dowiedział się, że jego CV powinno zostać zmienione aby pracodawca zainteresował się nim. Jarek zaczął pytać znajomych o możliwości zatrudnienia. Alinie doradziłam aby zobaczyła, czy rzeczywiście chce mieszkać poza Warszawą czyli pojechała samochodem w różnych porach – żeby zobaczyć ile czasu jej zajmie dojazd do pracy. Alina sprawdziła, też jak daleko będzie miał syn po przeprowadzce. Po sprawdzeniu wszystkich argumentów na tak i na nie, Alina doszła do wniosku, że póki syn jest jeszcze mały nie będzie przeprowadzać się do Konstancina. Wniosek – zanim przyjdzie frustracja, że czegoś nie mamy, albo nie możemy, warto spojrzeć z dystansem i sprawdzić, czy rzeczywiście ten cel warty jest takich poświęceń. 

 
         Trzecia sprawa – to nauka kreatywnego rozwiązywania problemów. Ja Markowi dałam kilka ważnych ćwiczeń na kreatywność. Chodziło o to stworzenie listy argumentów, które przekonałyby jego szefa, że warto Markowi zaproponować awans. Tutaj ważne jest wypisanie swoich pomysłów na rozwiązanie problemu bez oceniania ich. Czasem nawet z pozoru nieciekawy pomysł okazuje się tym najlepszym…

      Czwarta sprawa – to zmiana myślenia. Osoby, które są sfrustrowane myślą o sobie w sposób negatywny. Mają często poczucie winy i nie wierzą, że może wreszcie im się udać. Wiara w siebie i w to że tak wiele rzeczy potrafimy, jest istotna gdy jest problem. Inna sprawa to zrozumienie, że prawdziwe jest stwierdzenie filozofa Friedricha Nietzschego. „Co nas nie zabije to nas wzmocni”. Badania zespołu naukowego pod kierunkiem dr Marka Seery’ego z Uniwersytetu Buffalo dowiodły, że osoby, które doświadczyły trudnych i frustrujących doświadczeń, potem miały większą wiarę w swoje umiejętności, większą odporność na stres oraz większe poczucie siły. Warto o tym pamiętać.

    Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy na indywidualne spotkanie, tak najlepiej mogę pomóc, mój email dobrycoach@wp.pl. Moim zdaniem tylko spotkania dają pożądany efekt.

 Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami www. www. Slowfood.pl – ta idea jest mi bliska – to promowanie win i żywności oryginalnej i zdrowej.

 http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445 To link to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoki


Podziel się

komentarze (15) | dodaj komentarz

wtorek, 20 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  1 839 747  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

BIŻUTERIA

O moim bloogu

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ AB...

więcej...

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ ABY PRZYCIĄGNĄĆ DO SIEBIE MIŁOŚĆ, PIENIĄDZE...

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 1839747