Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 091 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

JAK ZMNIEJSZYĆ LĘK, SPOSOBY NA LĘK

środa, 05 października 2016 16:00

 JAK ZMIEJSZYĆ LĘK, SPOSOBY NA NIEPOKÓJ, SPOSOBY NA LĘK

 

Dziś o tym, czego od czasu do czasu doświadczamy wszyscy - o odczuciu niepokoju lub lęku.

 

Lęk jest naszym podstawowym mechanizmem obrony ale jeśli dość często martwimy się co będzie i boimy się czegoś, warto zacząć z tym walczyć.

 

 Problem narastających stanów lękowych opiszę na przykładzie Marka. Marek -  account manager, codziennie myśli w sposób negatywny o przyszłości. Jego obawy to czy go nie zwolnią z pracy, czy da radę finansowo z kredytem mieszkaniowym i lęk o swoją dziewczynę czy ona go nie zdradzi.

 

    Jak rozmawiałam z Markiem zauważyłam pewien specyficzny schemat jego myślenia. Wystarczy, że szef powiedział na spotkaniu zespołu, że trzeba poprawić wyniki sprzedaży albo że on mógłby załatwić kontakt z dużą firmą. Jak Marek to usłyszał od szefa, od razu zaczął analizować swoją sytuację zawodową i porównywać się z innymi. Jego myślenie było negatywne i nie uwzględniające faktów. Myślał, że już szef go nie potrzebuje, że są inni lepsi od niego i że zaraz straci pracę. A jak już pomyślał, że go zwolnią, od razu w umyśle stworzył negatywny scenariusz co może zdarzyć się w przyszłości np. że jego partnerka go zostawi.

 

Ludzie dużo tracą energii na martwienie się co będzie. Tworzą negatywne obrazy w swojej wyobraźni i jeszcze bardziej się denerwują. Tymczasem jak zbadali naukowcy aż 90 % naszych lęków nie ma przełożenia na rzeczywistość, czyli tylko 10% obaw może się spełnić.

 

 Jak walczyć z lękiem?

 

  Ważne jest aby spotkać się z kimś -  mądry i bardzo życzliwy przyjaciel a może coach - ktoś to z dystansu i bez emocji patrzy na naszą sytuację i ustali fakty - czy rzeczywiście to nasze obawy są uzasadnione?

 

W przypadku Marka, zanalizowaliśmy rozmowę z szefem. Szef nie mówił nic negatywnego o pracy Marka,  zauważył tylko warto byłoby zdobyć zlecenie od dużej firmy. A reszta to była jedynie nadinterpretacja słów szefa przez Marka   Jak dłużej porozmawiałam z Markiem okazało się, że jego szef wielokrotnie chwalił Marka za dobre wyniki sprzedaży a kondycja finansowa firmy, w której on pracuje, jest bardzo dobra, więc nie ma powodów do zwolnienia.

 

    Druga sprawa to opracowanie sobie planu jeśli rzeczywiście Marka zwolnią.Marek ma kolegę, który ma małą firmę i on ewentualnie mógłby go zatrudnić. Stworzenie tzw. planu B,  daje człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, że będzie  on wiedział co w tej trudnej sytuacji robić.

 

 Trzecia sprawa, to wewnętrzna samodyscyplina. Ważne jest aby być uważnym  i nie dopuszczać do siebie myśli ,pełnych lęków o przyszłość.  Trzeba mieć świadomość, że takie myślenie wywołuje niepotrzebny stres a nawet choroby o podłożu psychosomatycznym np. problemy serce.

 Warto zaufać sobie, że w nas samych jest moc aby zmienić nastawienie psychiczne. Niemiecki filozof Fryderyk Nietzsche podkreślał, że moc to zdolność człowieka do określania i widzenia siebie oraz wykraczania poza siebie.

 

    Czwarta sprawa to zastanowienie się, co lubimy robić po pracy. Marek uwielbia czytać książki o II wojnie światowej. Poradziłam mu zakup nowych książek z tej tematyki bo jak będzie on czytał, przestanie na chwilę martwić się o przyszłość.

 

      Piąta sprawa to pamiętać, że najczęściej lęk sam nie minie, trzeba przepracować techniki pokonywania lęku np. coachem. Jeśli nic nie robimy z lękiem może on ulec nasileniu i nasze działania zostaną ograniczone....

 

Marek, jak się z nim spotkałam jest już bardziej spokojny, wprawdzie od czasu do czasu myśli się nad swoją przyszłością ale zna już techniki jak radzić sobie z lękiem i niepokojem.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy mój email dobrycoach@wp.pl

Oprócz pisania tekstów chcę się podzielić z Państwem ciekawymi i wartymi uwagi adresami www.

Od jakiegoś czasu kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko i jestem zadowolona.Od jakiegoś czasu kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy np. ostatnio kupiłam oryginalny pierścionek i jestem bardzo zadowolonaTO UCZCIWY SPRZEDAWCAPolecam bo naprawdę warto !!!hpt://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W FAJNYCH, DOBRYCH CENACH...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się

komentarze (7) | dodaj komentarz

wtorek, 20 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  1 839 719  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

BIŻUTERIA

O moim bloogu

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ AB...

więcej...

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ ABY PRZYCIĄGNĄĆ DO SIEBIE MIŁOŚĆ, PIENIĄDZE...

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 1839719