Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 091 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

JAK POKONAĆ DEPRESJĘ?

środa, 31 października 2012 16:44

 JAK POKONAĆ DEPRESJĘ?

Ten trudny problem przedstawię na przykładzie Joli. Jola ma 31 lat i jest w związku z Michałem. Od paru miesięcy czuje się dziwnie. Ma trudności, żeby wstawać do pracy, żeby robić codzienne zakupy i funkcjonować. Nie chce jej się  rozmawiać z Michałem. Czuje zniechęcenie i niemoc, jak pomyśli sobie, że ma wstać, zrobić makijaż, w biurze pracować a po pracy zrobić obiad, posprzątać i a potem pójśc spać.Na początku jej chłopak Michał próbował z nią rozmawiać, pytał ją "czy ma ona jakiś problem?

 A Jola odpowiadała, żeby on dał jej spokój bo ją denerwuje. Jola najchętniej siedziałaby w fotelu i nic nie robiła. Michał nie rozumiał o co chodzi Joli, ciągle powstarzał jej " Weź się w garść" lub pytał co tak siedzisz? lub " a obiadu nie będzie, głodny jestem. Takie teksty jeszcze bardziej przygnębiały Jolę.

 Aż Jola za namową swojej mamy trafiła do mnie. Nie chciała się ze mną spotkać a ponieważ jestem znajomą jej mamy, dla świętego spokoju powiedziała, że może się spotkać

 Co zrobić jak czujesz, że przygnębienie trwa długo i nie masz siły na nic?

 Po pierwsze, poszukać wsparcia. Kluczową sprawą w walce z depresją jest identyfikowanie i niwelowanie zakłóceń poznawczych. Do zakłóceń poznawczych zaliczamy np. negatywne projekcje przyszłości. Opisywana wyżej Jola, jak myśli o przyszłości to widzi ją w czarnych barwach. Widzi siebie brzydką, przewiduje, że Michał od niej odejdzie i że będzie chora i zostanie sama bez pomocy.'

 Innym ważnych zakłóceniem poznawczym, z którym psycholog musi się zmierzyć to ograniczone pole widzenia. To koncetrowanie się tylko na negatywnych aspektach życia i całkowite ignorowanie dobrych stron życia. Takie negatywne myślenie można przy pomocy specjalnych technik wyeliminować.

Bardzo ważny jest w leczeniu depresji - ruch.U połowy pacjentów z depresją, którym nie pomógł pierwszy lek przeciwdepresyjny, ćwiczenia mogą być tak samo skuteczne, jak wprowadzenie
drugiego leku - wynika z badań, które publikuje pismo "Journal of Clinical Psychiatry".

Jak szacują naukowcy, nawet ponad połowa pacjentów cierpiących na depresję może uzyskać dobre efekty w leczeniu, uprawiając sport. Dobre rezultaty daje nawet codzienny spacer. 

Inną bardzo ważną sprawą, jest zorganizowanie sobie grona życzliwych znajomych, którzy nas będą wspierali.

Kolejną istotną sprawą w leczeniu depresji jest ustalenie sobie planu na realizację marzeń. Marzenia dają siłę do walki z przygnębieniem.

Przy leczeniu depresji zwłaszcza ciężkich przypadków konieczna jest pomoc lekarza, odpowiednia dieta i odpowiedni styl życia.

Jeśli masz problem warto do mnie napisać dobrycoach@wp.pl

Oprócz pisania tekstów chcę się podzielić z Państwem ciekawymi adresami www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko i jestem zadowolona.

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445– TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W FAJNYCH CENACH.

DZIEKUJĘ WSZYSTKIM ZA EMAILE I ZA MIŁE SŁOWA.

 


Podziel się

komentarze (8) | dodaj komentarz

JAK RADZIĆ SOBIE PO ROZSTANIU?

wtorek, 30 października 2012 11:09

  JAK RADZIĆ SOBIE PO ROZSTANIU?

Dziś temat ważny bo jak wynika z Waszych emaili temat Was interesuje.

Problem przedstawię na przykładzie pary znajomych - Edyty i Marka, którzy zgodzili się aby ich historia była opisana dziś na blogu.

Edyta ma 45 lat, skończyła studia w Warszawie i jeszcze w czasie studiów rozpoczęła pracę w znanej korporacji. Marka poznała na drugim roku studiów w studenckim klubie. Marek to absolwent Politechniki Warszawskiej, pracuje jako product manager również w amerykańskiej korporacji. Edyta i Marek pobrali się pod koniec studiów a po roku urodziła się ich córeczka.

Oboje cięzko pracowali, codziennie po 12 godzin a dzieckiem zajmowała się mama Edyty.

Dwa lata temu ich małżeństwo przeżywało poważny kryzys. Edyta zamieszkała u swoich rodziców a Marek został sam w mieszkaniu na Ursynowie. Edyta często do mnie i płakała. Powodu ich kryzysu nie mogę niestety Czytelnikom zdradzić bo obiecałam, że tego nie opiszę.

Edyta" jak pytałam a co u Marka?", "jak on przeżywa tą sytuację?", reagowała bardzo nerwowo, wręcz powiedziała, że ona nie chce na ten temat rozmawiać.

Problemem okazała się konieczność powiedzenia córce co się stało i córka pytała ciągle: " Mamo dlaczego mieszkamy u babci a nie z tatą? Edyta chciała od razu powiedzieć córcę całą prawdę - powiedzieć, że ojciec jest niedobry, że ojciec nie jest taki fajny jak się wydaje. ze nienawidzi Marka itp.

Na szczęście Edyta zadzwoniła do mnie i powiedziała o tym, że chce powiedzieć córce dużo negatywnych rzeczy o Marku, żeby córka wiedziała jaki jest naprawdę ojciec. Tutaj psychologowie dziecięcy są zgodni, nie wolno mówić dziecku dlaczego nie chcemy być w związku.

 Po pierwsze dlatego, że dziecko przeżywa rozstanie - jest to dla niego już duży stres. Dziecko przeżywa poczucie winy i dyskomfort.

 Po drugie, taka rozmowa z dzieckiem, gdzie będziemy krytykować ojca, nie zostanie przez dziecko dobrze zrozumiana.

 Po trzecie, dla prawidłowego rozwoju osobowości dziecka lepiej darować sobie szczegóły rozstania. Dziecko nie może być elementem rozgrywki między rodzicami.

 

 Edyta czuła niechęć do męża i w związku z tym wszystkim również córce chciała opowiedzieć jaki ojciec jest. Powiedziałam Edycie, żeby nie oczerniała Marka i nie mówiła córce pewnych rzeczy.

Jak powiedziałam to Edycie, nakrzyczała na mnie. Stwierdziła że ona wie najlepiej co robić i że to jej córka i żebym się nie wtrącała. Na drugi dzień jednak zastanowiła się, przeprosiła mnie i stwierdziła że może rzeczywiście trzeba poczekać aż córka będzie miała 15- 16 lat.

Co w takim razie mówić w przypadku rozstania dziecku?

Najlepiej powiedzieć, że rodzice teraz nie będą mieszkali razem ale bardzo kochają dziecko i zarówno kontakt z mamą jak i z tatą będzie częsty. Ważne jest podkreślić w rozmowie z dzieckiem, że jeśli chodzi o niego, nic się nie zmieni, nadal będą wspólne wyjścia np na plac zabaw, do kina itp, że nadal mama i tata będą z nim się bawić, odrabiać lekcje itp.

 W okresie rozstania rozmawiałam z Markiem i Edytą, chciałam dotrzeć do przyczyn ich rozstania i czy jest szansa naprawy związku. Początkowo - przez rok Edyta była bardzo wkurzona na męża, że nie było możliwości rozmowy. Pod koniec września Edyta zgodziła się spotkać się z Markiem na kawę. Potem były mozolne działania że strony Marka aby odzyskać żonę. Po niecałych dwóch latach udało się, są znowu razem. Czasem się kłócą ale wtedy Edyta dzwoni i prosi o radę.

Zwykle jak są przypadki kryzysu, warto zastanowić się czy wyczerpaliśmy wszystkie środki do naprawy związku? Czy byliśmy u psychologa? Czy razem wykonywaliśmy opracowane przez psychologa ćwiczenia na naprawę związku? Czy potrafimy choć przez chwilę porozmawiać bez potrzeby wzajemnego oskarżania się? Czy mamy już dystans do siebie samych?

 

 Przecież kryzys w związku to nigdy nie sprawa jednego partnera ale prawie zawsze wina leży po obu stronach. Wyjątkiem jest sytuacja gdy partner/ partnerka ma problem z uzależnieniem, z przemocą - wtedy to rozstanie może być dobrym rozwiązaniem. W pozostałych przypadkach warto walczyć bo wiele problemów w związku wynika z braku właściwej komunikacji, jakie mamy oczekiwania.

Jeśli masz problem warto do mnie napisać dobrycoach@wp.pl

Oprócz pisania tekstów chcę się podzielić z Państwem ciekawymi adresami www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko i jestem zadowolona.

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445– TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W FAJNYCH CENACH.

DZIEKUJĘ WSZYSTKIM ZA EMAILE I ZA MIŁE SŁOWA.

 

 


Podziel się

komentarze (3) | dodaj komentarz

JAK ZROZUMIEĆ MĘŻCZYZNĘ ?

środa, 24 października 2012 7:57

 JAK ZROZUMIEĆ I ROZMAWIAĆ Z MĘŻCZYZNĄ?

Dziś temat na życzenie Czytelniczek, a Wasze życzenia co do tematów mojego bloga są ważne, stąd dzisiejszy temat.

Problem przedstawię na przykładzie Agnieszki. Agnieszkę poznałam na seminarium doktoranckim, miałyśmy tego samego promotora doktoratu. Agnieszka obecnie zajmuje się badaniami marketingowymi. Jest mężątką od 3 lat. Janusz  - jej mąż to kolega ze studiów.

 Problem Agnieszki to kwestia niewłaściwej komunikacji. Agnieszka jak wraca z pracy do domu, już jest zła na swój ciężki los, na to że ma tak dużo obowiązków, na to że wyobrażała sobie inaczej swoje życie. Wcholdzi do domu  o ok 18 stej a tam bałagan a mąż mówi, że jest głodny. Agnieszka jest wkurzona jeszcze bardziej bo przecież w lodówce są parówki to nie może mąż je sobie odgrzać. Robi szybko obiad, przynosi mężowi i wtedy wybucha jej złość. Od razu mówi, ze ona ma wszystkiego dosyć, że po pracy musi tyle spraw załatwiać, że jest bardzo zmęczona i że nie czuje się szczęśliwa.

 To co powiedziała Agnieszka, nie daje efektu. Po co Agnieszka to mówi mężowi? Po to aby on jej pomógł przy zakupach i przy przygotowaniu obiadu.

A rezultat - kłotnia. Co powinna zrobić Agnieszka?

 Po pierwsze według badań najlepiej mówić do mężczyzny konktetnie - masz problem, powiedz konkretnie o co chodzi. Jak rozmawiałam z mężem Agnieszki jak on rozumie to co powiedziała Agnieszka - okazało się, że on rozumie to tak. Agnieszka jest zmęczona, nie chce zrobić dla niego obiadu, nie stara się.

Po drugie, warto jak rozmawiamy z mężczyzną, nie poruszać zbyt wielu wątków. Patrycja, której kiedyś pomagałam, miała zwyczaj po pracy rozmawiać z mężem w niewłaściwy sposób.

Chciała rozmową naprawić związek. Jak tylko mąż wrócił z pracy, zaczynała, że od dawna nie była w restauracji, że nigdzie on ją nie zaprasza, że mało zarabia, że on nie jest czuły.

 Zarzutów było tak dużo w ciągu godziny, że jej mąż nie mógł się ustosunkować do nich. Stwierdził tylko skoro jestem tak złym mężem to dlaczego jeszcze ze mną jesteś?

Warto pamiętać , że podczas jednej rozmowy, przestawiajmy jeden lub maksymalnie dwa problemy. To zwiększa skuteczność rozmowy i koncentrację na rozwiązaniu.

Dugą sprawą jest tempo mówienia. Jak udowodniono, kobiety mówią szybciej niż mężczyzni. Tymczasem warto o rzeczach ważnych mówić wolniej, mniej i  w sposób wyważony.

Trzecią sprawą jest jak argumentujemy. Czy w swoich kłótniach używasz przykrych słów obrażających partnera? Partycja jak tylko zaczynała kłótnie to mówiła do swojego męża " Ty głupku lub jesteś idiotą, że tego nie potrafisz zrozumieć".

Czwarta sprawa, ilość wypowiadanych słów.Badania przeprowadzone przez Louann Brizendine,
neurobiologa z University of California w San Francisco udowodniła , że kobiety wypowiadają dziennie średnio około 20 tysięcy słów, a mężczyźni – około 7 tysięcy.  Duża ilość wypowiadanych słów i to w szybkim tempie, powoduje, że wypowiedź kobiety może być niezrozumiana. Nie ilość słów decyduje o rezultacie, ale przemyślana koncepcja - co chcemy powiedzieć i jaki efekt osiągnąć.

Ja nauczyłam Agnieszkę jak rozmawiać z mężem i odtąd mogę zawsze na nią liczyć bo jest mi bardzo wdzięczna.

Jeśli masz problem warto do mnie napisać dobrycoach@wp.pl

Oprócz pisania tekstów chcę się podzielić z Państwem ciekawymi adresami www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko i jestem zadowolona.

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445– TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W FAJNYCH CENACH.

DZIEKUJĘ WSZYSTKIM ZA EMAILE I ZA MIŁE SŁOWA


Podziel się

komentarze (8) | dodaj komentarz

JAK PODNIEŚĆ POCZUCIE WARTOŚCI?

wtorek, 23 października 2012 8:13

 JAK WZMOCNIĆ POCZUCIE WARTOŚCI?

 Dziś temat, który jest ważny. Jak wynika z badań, to od naszego poczucia wartości w dużym stopniu zależy sukses w życiu prywatnym i zawodowym.

 Problem niskiego poczucia wartości opiszę na przykładzie Anity i Mariusza.

 Anita to absolwentka Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim i pracuje w korporacji,  pracuje w dziale HR. Anita często czuje przygnębienie. Czuje się gorsza od koleżanek. Koleżanki wyjeżdzają często za granicę, świetnie ubrane, zadbane. A ona pochodzi ze wsi. Do Warszawy przyjechała 7 lat temu. Nie może ona liczyć na pomoc rodziców. Musi sama sobie radzić a jest jej ciężko. Ostatnio w biurze była dyskusja o polityce. Anita powiedziała swoją opinię ale koledzy ją skrytykowali. Anita nie umiała się obronić. Potem miesiąc przeżywała tą sytuację. Zastanawiała się dlaczego kolega Jacek stwierdził, że Anita gada bzdury i najlepiej żeby darowała sobie te  prawicowe poglądy. Anita chciałby zmienić swoje życie, ale wie że tego nie zrobi. Przyczyną jest jej lęk przed najmniejszymi zmianami i brak wiary, że zmiana może się udać...

Mariusz to szef działu informatycznego w dużej firmie. Mariusz jest, jak mówią znajomi, bardzo pewny siebie. Ciągle mówi, jaki to jest wspaniały w pracy. Non stop przechwala się, gdzie on to nie pracował i jakie ma umiejętności. Jak słyszy krytykę, wpada złość. Kolega z działu go skrytykował to stał się jego wrogiem numer 1. Mariusz nie dopuszcza innych opinii i pomysłów. Efekt - jest nielubiany przez pracowników i ich motywacja do pracy spada.

Mariusz nie umie powiedzieć komuś coś miłego. Powiedzenie komplementu jest dla niego bardzo trudnym zadaniem. W jego opinii ludzi w pracy trzeba przede wszystkim ganić i zarządzać nie uwzlędniająć uczuć i oczekiwań pracowników.

  Analizując kwestię poczucia wartości, warto zastanowić się nad sposobem - co zrobić aby to poczucie wartości podnieść?

Po pierwsze, warto zadać sobie pytanie na ile jesteśmy zależni od opinni innych. Czy Twoja opinia o sobie jest dla Ciebie ważniejsza od tego co myślą o Tobie inni? Ludzie z niskim poczuciem wartości przywiązują dużą wagę do opinii innych ludzi na ich temat. Jeśli jest ona krytyczna, to mogą zmienić swoje poglądy, swoje zachowanie a nawet sposób ubierania się - wszystko po to aby zyskać chwilową akceptację w oczach innych...

 Po drugie, warto zastanowić się jak myślimy o sobie? Doktor Dianne Tice z Florida State University stwierdziła na podstawie swoich badań naukowych, że osoby z wysokim poczuciem wartości oceniają siebie w sposób pozytywny i jak osiągają sukses jako głównie wynik swoich działań. Natomiast osoby z niskim poczuciem wartości w ocenie siebie podkreślają swoje wady i ograniczenia. Gdy coś im się uda, przypisują sukces zewnętrznym okolicznościom zamiast sobie. Opisywana wyżej Anita, jak coś w pracy jej wyjdzie,  mówi, że to szczęście lub ktoś pomógł. A jak dokładnie ją zapytałam, okazało się, że nad projektem siedziała nawet w nocy i szefowa ją pochwaliła ale Anita nadal myśli że to fart.

Po trzecie, często wydaje nam się, że ludzie, którzy się  często i przesadnie dobrze mówią o sobie, mają duże poczucie wartości. Opisywany wyżej Mariusz wydaje się osobą pewną siebie, nawet czasem odbierany jest jako zarozumiały.

Tymczasem według badań naukowych osoby, które stale chwalą się, ciągle opowiadają o tym jacy są wspaniali w pracy, najczęściej mają niskie poczucie wartości. Profesor  W. Keith  Campbell z University of Georgia stwierdził, wyobrzymianie własnych osiągnieć, częste opowiadanie o nich w towarzystwie, okazywanie wyniosłych zachowań, eksplatowanie innych do własnych celów to również oznaki niskiego poczucia wartości. Osoba, która wierzy w siebie nie ma postrzeby stałego opowiadania, jaka ona jest wspaniała bo o tym jest wewnętrznie przekonana. Natomiast osoby mające problem z samooceną, ponieważ same nie są pewne siebie, stąd w towarzystwie prezentują własną osobę w nadmiernie dobrym i często nieprawdziwym świetle. Przez to zachowanie sami chcą się dowartościować i zmienić rzeczywistość. A w opini profesora W. Keith'a Campbell'a wewnątrz są zagubieni i ciągle szukają akceptacji w innych ludziach zamiast w sobie.

Jeśli masz problem warto do mnie napisać dobrycoach@wp.pl

Oprócz pisania tekstów chcę się podzielić z Państwem ciekawymi adresami www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko i jestem zadowolona.

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445– TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W FAJNYCH CENACH.

DZIEKUJĘ WSZYSTKIM ZA EMAILE I ZA MIŁE SŁOWA

 

 

 


Podziel się

komentarze (7) | dodaj komentarz

NIEZOBOWIĄZUJĄCY SEKS

czwartek, 18 października 2012 8:07

SEKS BEZ ZOBOWIĄZAŃ

Dziś tekst napisany dla Czytelniczki, która ma ten problem, może to co napiszę i Wasze komentarze spowodują, że spojrzy na swoją sytuację w inny sposób.

Problem opiszę na przykładzie Iwony.

 

    Iwona ma 29 lat i pracuje w Agencji Reklamowej. Sama ocenia się jako przeciętną dziewczynę jako tzw. " szarą mysz".

Jarka poznała w modnym, warszawskim klubie. Zadzwonił do niej następnego dnia i umówili się na spotkanie. Poszli do kina, a potem Jarek zaprosił ją do swojego mieszkania. Iwona czuła się dowartościowana, ona taka przeciętna dziewczyna a tutaj trafił się taki mężczyzna - przystojny, bogaty i wesoły.

Jarek już po pierwszej nocy, powiedział, że ma narzeczoną a z Iwoną będzie tylko seks. Iwona zgodziła się, choć zakładała, że Andrzej jak ją bliżej pozna, to się zakocha i zostawi tą narzeczoną.

Ale nic takiego się nie zdarzyło. Iwona spotkała się z Jarkiem 2 razy w tygodniu. Rzadko rozmawiali, był tylko seks. Jarek czasem kupił Iwonie koronkową bieliznę ale kwiatów i innych prezentów nie było.

Iwona mówiła mu, że chce innej relacji ale Jarek stwierdził, że on swojej narzeczonej nie zostawi.

  Jarek stwierdził, że od razu zachował się uczciwie. Powtarzał kilka razy, że nie kocha Iwony i że spotyka się z nią dla seksu. Był przekonany, że Iwona podobnie myśli jak on. A Iwona zakochała się w Jarku a do mnie zwróciła się z pytaniem co zrobić aby Jarek w niej się zakochał?

 

     Po pierwsze, seks bez zobowiązań jest niekrzywdzący gdy obie strony mają świadomość, jakie są zasady. Chociaż z badań naukowych wynika, że kobiety w tego typu relacji, bardziej się angażują, często zakochują się.

 

   Po drugie, kobiety mają tendencję do idealizowania partnerów.Wierzą, że pod wpływem ich miłości mężczyzna zmieni się i stanie się nagle kochającym i wrażliwym mężczyzną.

 Co doradziłam Iwonie?

 

 Przede wszystkim Iwona musiała zacząć pracować nad swoim poczuciem wartości. Chodziło o to aby Iwona uwierzyła w siebie, że jest wartościową osobą i zasługuje na prawdziwą miłość i aby nie dawała szansy pierwszemu mężczyźnie, który zainteresował się nią i powiedział jej kilka miłych słów.

 

   Inną sprawą było ustalenie co jest dla niej ważne w relacji z mężczyzną. Dla Iwony ważne było aby jej związek z mężczyzną był trwały i żeby mogła założyć z nim rodzinę. Jarek nie spełniał tych oczekiwań.

Jak intensywnie pracowała Iwona nad zwiększeniem swojego poczucia wartości ,  samodzielnie podjeła  decyzję o rozstaniu. Była to dla niej bardzo trudna decyzja. Iwona kochała Jarka i była w stanie z nim być i czekać aż on rzuci narzeczoną. Stale wierzyła, że on się zmieni.

 Po roku od rozstania z Jarkiem poznała Łukasza - spokojnego, porządnego mężczyznę i tworzy nowy związek, jeszcze nie wiadomo jak ta znajomość skończy się ale ja jestem dobrej myśli.

 

A co badania naukowe mówią o zjawisku, jakim jest niezobowiązujący seks?

 Amerykańska badaczka Mellisa Bisson z Wayne State University zadała  następujące pytanie osobom badanym: Czego boją się najbardziej w relacji gdzie jest niezobowiązujący seks?

 

Okazało się, że  zarówno mężczyźni jak i kobiety boją się zaangażowania się emocjonalnego i zniszczenia tego "układu"...

Jeśli masz problem warto do mnie napisać dobrycoach@wp.pl

Oprócz pisania tekstów chcę się podzielić z Państwem ciekawymi adresami www.

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko i jestem zadowolona.

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445– TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W FAJNYCH CENACH.

DZIEKUJĘ WSZYSTKIM ZA EMAILE I ZA MIŁE SŁOWA

 

 


Podziel się

komentarze (14) | dodaj komentarz

wtorek, 20 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  1 839 679  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

BIŻUTERIA

O moim bloogu

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ AB...

więcej...

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ ABY PRZYCIĄGNĄĆ DO SIEBIE MIŁOŚĆ, PIENIĄDZE...

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 1839679