Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 166 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

MANIPULACJA W ZWIĄZKU

środa, 13 listopada 2013 8:11
Skocz do komentarzy

Techniki manipulacyjne w związku

 

 Tekst napisany dla Czytelnika, który też prowadzi Blog.

Opiszę przykłady technik manipulacyjnych na przykładzie Marka i Anety.

Marek ma 45 lat i jest dwa lata po rozwodzie. Marek pracuje jako administrator danych w dużym koncernie w Warszawie. Rozwód był dla niego traumą, którą chciał szybko zapomnieć.  Ale są jeszcze dzieci – dwie córki, jedna ma 14 lat a druga córka ma 8 lat.

Jego problem to ciągła manipulacja ze strony żony. Celem eks- żony jest aby córki nie chciałby spędzać czasu z ojcem. O Marku codziennie eks- żona mówi, że on był złym mężem, że teraz jest dużo lepiej. Jak córeczki chcą wybrać się na zakupy, eks- żona mówi, "ja wam wszystko kupię, a wasz tatuś to skąpił dla  was pieniędzy". Marek ma zagwarantowane sądownie  dwie niedziele w miesiącu widzenia z córkami a żona Anna w tym czasie planuje coś atrakcyjnego i pyta córek -„wolicie nudzić się z ojcem w parku czy pójść do Centrum Nauki Kopernik bo tam was zabiorę?".

Często Marek przegrywa z byłą żoną walkę o dzieci. Wtedy córki dzwonią, że nie mogą się spotkać bo idą z mamą do kina albo mówią, może innym razem tato bo jutro mamy klasówkę z matematyki. Marek bardzo przeżywa każdą odmowę dzieci, zastanawia się jak się w tej sytuacji zachować. Postanowił sobie, że nie będzie nic złego dzieciom mówił na byłą żonę  ale denerwuje się jak od córek słyszy, że rozwód jest przez niego, że on jest nieodpowiedzialny, że mama żałuje, że za niego kiedyś wyszła za mąż. Zastanawia się jak się obronić przed manipulacją byłej żony i co zrobić aby dzieci cieszyły się z kontaktu z nim.

 

 Inny przypadek to Alina. Alina mieszka od trzech lat z Adamem w Warszawie. Adam to wspaniały mężczyzna ale lubi mieć zawsze ostatnie zdanie, Alina nie ma nic do powiedzenia. A jak Alina chciała podjąć pracę, Adam stwierdził,  że nie może, że jeśli mnie kochasz, to zrezygnujesz z tej oferty pracy.

Jak Alina chciała pojechać do rodziny na weekend, Adam stwierdził, że Alina go nie kocha, bo nie chce z nim jechać w góry tylko do rodziny a rodzina może poczekać. Alina widuje rodzinę raz w roku i przez to ma duże poczucie winy. Zawsze jest tak jak Adam postanowi i nie jest uwzględniana opinia Aliny. Jak Alina mówi, że czegoś nie chce, od razu Adam na nią krzyczy i mówi, że on dla niej wszystko robi, że haruje w korporacji jak wół, żeby ona mogła sobie kupić fajne ubrania, a ona jest taka niewdzięczna i nie rozumie jego potrzeb.

 

Jak obronić się przed manipulacją w związku?

 

Po pierwsze,  często ludzie nie mają świadomości, że są manipulowani. Mapilulatorzy wmawiają im, że to dla ich dobra tymczasem manipulacja w związku czy wobec dzieci jest szkodliwa dla relacji.

 

Po drugie, warto zastanowić się czego ja chcę i dlaczego to chcę. Jeśli mamy samoświadomość swoich celów, pragnień, trudniej się nas zmanipulować.

 

Po trzecie, opracować sobie  dobry plan działania. Jakie kroki mogę podjąć aby przeciwdziałać manipulacji? W opisywanej sytuacji Marek powinien nauczyć się jak skutecznie komunikować się z dziećmi i dowiedzieć się jakie są ich preferencje dotyczące spędzania wolnego czasu. Ważne jest aby zmienić wizerunek złego ojca, który jest wpajany dzieciom przez matkę po rozwodzie czyli słowem a przede wszystkim zachowaniem zaprzeczyć tym kłamstwom i manipulacjom.

 

Po czwarte, pamiętać, że w bliskich relacjach często ludzie stosują tzw. szantaż emocjonalny np. mówią gdybyś mnie kochał/ kochała, to byś się zgodził na to co proponuję. W związku te osoby czy to jest kobieta czy mężczyzna sprawiają wrażenie, jedyne czego od nas oczekują to uległość i spełnianie ich oczekiwań. Gdy nie chcemy czegoś zrobić zgodnie z ich życzenie, spotyka z ich strony kara – wyrzuty, kłótnie a nawet groźba rozstania. Nie są jednak ważne nasze potrzeby i plany.  Są jednak specjalne techniki walki z manipulacją, jaką jest szantaż emocjonalny, stosując je można naprawić relację i uczynić związek szczęśliwszy i partnerski. Ja opisywaną wyżej Alinę nauczyłam jak ma reagować i co mówić w sytuacji gdy jej partner stosuje szantaż emocjonalny. Na początku Adam przestał się do nie odzywać przez parę dni ale potem zaczęło stopniowo się poprawiać a dziś to szczęśliwy związek…

 Eric Berne, którego cenię  twierdzi że życie to nieustanne uczestnictwo w różnego rodzaju grach. Ale warto mieć świadomość, które z tych gier międzyludzkich są szkodliwe i  w skutek tej manipulacyjnej gry jedna strona traci…

 

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy, warto napisać na mój email dobrycoach@wp.pl.

 

Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami stron www.

 

Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy - ostatnio kupiłam piękne kolczyki. To uczciwy sprzedawca. Polecam! http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445  TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W DOBRYCH CENACH.  

 

Podziel się


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 19 listopada 2013 17:20

  Jakie to jest straszne, gdzie wykorzystuje się do tego dzieci, tego nigdy nie pojmę.

  autor peja0515

  blog: peja0515.bloog.pl

 • dodano: 17 listopada 2013 17:31

  najważniejszą sprawą jest uświadomić sobie "zapędy manipulacyjne" innej osoby i otwarcie o tym mówić. niestety, poddajemy się sztuczkom manipulacyjnym dzieci, rodziców, partnerów. Powstaje świat fałszywych relacji i prosta droga do konfliktów i rozpadu więzi. zatem tylko szczerośc i asertywność, ale czy to mozliwe?

  autor czesia

  blog: objazdowy.bloog.pl

 • dodano: 16 listopada 2013 11:28

  trudno jest mi skomentować ten wpis gdyż podobna sytuacja miała i ma miejsce w moim życiu. Matka moich dzieci manipuluje nimi tak samo jak eks-tesciowa manipulowała swoja córką. to relacja typowa dla sekt. sztuczne wywoływanie więzi emocjonalnych , które są sprzeczne z odczuciami manipulowanego. moje córki są inteligentnymi dziewczynami i pozostaje mi mieć tylko nadzieję, że przyjdzie dzień, gdy bumerang zawiści i wredoty uderzy w potylicę osoby, która go rzuciła. Już dzis wiem, ze będzie bardzo bolało. Nie żałuję żadnego dnia spędzonego z byłą żoną i dzis nie żałuję że nie jestesmy razem. W stosunku do dzieci nie zmienai sie moje nastawienie, kiedy trzeba jestem wymagający a kiedy trzeba szczodry. Postępuję tak aby na naszych spotkaniach im zależało tak samo bardzo jak i mnie. Myślę, że mimo dległości jak nas dzili w miare upływającego czasu stajemy sie dla siebie coraz bliżsi. najbardziej to czuje w rozmowach , w zaufaniu poruszanych tematów. Ludzie wredni zatruwaja sie swoim jadem i manipulacja dziećmi świadczy tylko o chorej psychice jaką posiadają. Myślę, ze nie można unikac sytuacji gdy ktoś stosuje manipulację można jedynie jej nie ulegać i to zauwazam w swoich córkach. Manipulacji ze strony żony raczej sie nie bawiam gdyż jest ona nieudolna i na poziomie raczej prymitywnym bardziej wyrafinowana manipulacja płynie ze strony wrednej ropuchy czytaj eks tesciowej, która widzi wszystko przez prymitywny pryzmat zazdrosci. Myslę, że jedyną tarczą , która jest w stanie obronić dzieci przed osobą stosującą manipulacje jest moja miłość do córek i ich miłość do mnie. Pewnych rzeczy nie trzeba słyszeć czy widzieć by je po prostu czuć

  autor ktosnieznaszgo

  blog: ktosnieznaszgo.bloog.pl

 • dodano: 15 listopada 2013 23:03

  Z manipulacją żyjemy za pan brat. Manipuluje się nami w w TV (reklamy), manipuluje w pracy (pracodawca strasząc zwolnieniem, jeśli nie zrobimy tego czy tamtego), manipuluje partner (szantaż emocjonalny), nawet w marketach (ustawiając towar w ten sposób, żeby zachęcić do zakupu pewnych towarów.
  Manipulacja jest wszechobecna i trzeba mieć tego świadomość. Nie tylko w domu.
  Jak sobie radzić? Zachować zdrowy rozsądek, być bardziej asertywnym, mieć swoje zdanie i argumenty, których użyjemy w obronie tego, co jest dla nas najważniejsze.
  Pozdrawiam Cię serdecznie :)

  autor nemezis

  blog: nemezis.blogujaca.pl

 • dodano: 15 listopada 2013 9:37

  Tak, ludzie tak często, "we własnych domach" przeżywają takie dramaty, związane z walką z człowiekiem którego kochają. Manipulacja i dręczenie psychiczne doprowadza do rozstania, które z kolei bywa jeszcze boleśniejsze. Dlatego warto zdawać sobie sprawę, że istnieją możliwości pomocy samemu sobie, gdzieś poza takim "toksycznym układem". Ludzie się wstydzą własnych kłopotów, ale trzeba walczyć o siebie. Zwłaszcza o nieustnne wzmacnianie własnego ja. Życie to jeden wielki egzamin, każdego dnia. Pozdrawiam serdecznie Moniko i dzięki za komentrze jakie i zostawiasz.

  autor Beata

  blog: czarnobialaiwkolorze.bloog.pl

 • dodano: 14 listopada 2013 23:01

  osobiscie uwazam ze techniki mianipulacyjne sa do bani jakiekolwiek by nie byly...I
  dziekuje za odwiedziny u mnie. Wlasnie, wyciszenie mysli jest wazne, niestety ja od 2-3 miesiecy mam taka gonitwe mysli, ze nie potrafie tego w nocy ogarnac...budze sie i nie spie...i tak np od 2-3 w nocy az do rana bez zmruzonego oka, a tu trzeba finkcjonowac caly dzien... bleee...

  autor em-dance

  blog: everest-marzen.bloog.pl

 • dodano: 14 listopada 2013 11:59

  A kiedy się spotkamy?
  A szantaż emocjonalny to specjalność kobiet, tak było z moją byłą.

  autor Michał

  blog: bez bloga

 • dodano: 14 listopada 2013 11:58

  Ale trafnie napisałaś, ale czy manipulacji da się uniknąć?

  autor Michał

  blog: bez bloga

 • dodano: 13 listopada 2013 13:37

  Myślę, że często ludzie stosują szataż emocjonalny i chyba czasem nie sa nawet tego świadomi. A manipulowani, gdy się zorientują to już tak bardzo w tym siedzą, że bardzo trudno im z tego wybrnąć. A wogóleto uważam takie manipulacje za chwyt poniżej pasa

  autor baśka

  blog: iluzja26.bloog.pl

 • dodano: 13 listopada 2013 9:54

  Moniko,
  dziekuje.
  Tekst jak zwykle w sedno sprawy ....

  autor PK

  blog: PK

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

środa, 17 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 829 310  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

BIŻUTERIA

O moim bloogu

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ AB...

więcej...

WSKAZÓWKI JAK ZNALEŹĆ MIŁOŚĆ I SZCZĘSCIE?ZASTANAWIASZ SIĘ CO ZROBIĆ ABY TWOJE ŻYCIE ZMIENIĆ NA LEPSZE, CO ZROBIĆ ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA,TO JEST BLOG DLA CIEBIE, KROK PO KROKU WYJAŚNIE CO ZROBIĆ ABY PRZYCIĄGNĄĆ DO SIEBIE MIŁOŚĆ, PIENIĄDZE...

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 1829310